25 Eylül pazartesi gününden itibaren her hane, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı'nın (HHS) sitesi COVID.gov aracılığıyla dört ücretsiz COVID-19 testi talep edebilecek. HHS, daha önce dağıtılan testlerin burada gösterilen uzatılmış son kullanma tarihlerine sahip olduğunu belirterek, testlerin 2023 sonuna kadar kullanılması amaçlanıyor.

Ücretsiz COVID-19 testleri sağlamaya yönelik önceki program, halk sağlığı acil durumunun sona ermesinin ardından Mayıs ayında durdurulmuştu. O dönemde hükümet stoklarını yenilediğini iddia ediyor. Ancak şu anda 600 milyon dolar COVID-19 testlerinin üretimine gidiyor ve ardından evde kullanım için 200 milyon dolar satın alınıyor.

HHS Sekreteri Xavier Becerra, Washington DC'deki bir etkinlikte COVID-19 güçlendiricisini alırken ücretsiz testleri ve daha fazla yatırımı duyurdu. Becerra yaptığı açıklamada, "Bu kritik yatırımlar, ülkemizin evde yapılan hızlı Kovid-19 testleri üretim seviyelerini güçlendirecek ve virüsün yayılmasının azaltılmasına yardımcı olacak." dedi.

ABD genelinde Kovid-19 vakaları aylardır süren düşüşün ardından temmuz ayı başlarında artmaya başladı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 3-9 Eylül haftasında hastaneye başvuruların %7,7 artarak 20.538'e, Kovid-19 kaynaklı ölümlerin ise %4,5 artarak %2,3’e yükseldiğini bildirdi.

İsrail, Mescid-i Aksa imamının evini yıkacak İsrail, Mescid-i Aksa imamının evini yıkacak

Ani yükselişin başlamasından iki aydan fazla bir süre sonra HHS virüsün "bittiği" yönündeki ortak duyguyu karşı harekete geçti.