Omikron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarına bağlı olarak vaka sayısı ve hastaneye yatışlar arttı. Vakalar hastalığı ağır grip şeklinde atlatırken, yayılımın nedeni tatil dönemiyle birlikte hareketliliğin artması.

BAŞTA Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeden gelen COVID-19 vakalarındaki artış Sağlık Bakanlığı ve bilim insanları tarafından da izlenmeye başlandı. Omikron’un alt varyantı olan BA.4 ve BA.5 tipi virüslere bağlanan vakaların bulaşma hızının yüksek olduğu belirtiliyor. Bu gelişmeler yaşanırken, son bir ay içerisinde, hastanelere başvuranların sayısında artış olduğu öğrenildi. Uzman doktorların yaptığı değerlendirmelere göre, özellikle büyükşehirlerdeki hastanelerde son dönemlerde ağır grip ve soğuk algınlığı gerekçesiyle başvuranların büyük bölümünde koronavirüs saptaması yapıldı. Bu kişilerin bir kısmının ise test yaptırmadan rahatsızlığı grip gibi geçirdiği, tek farkın çevresine bulaştırmasının yüksek olduğu belirtildi.

SÖNME BEKLENİYORDU

Uzmanlar, normal beklentilerin yaz aylarının ortasına doğru koronavirüs vakalarının ‘sönümlenmesi’ olduğu, ancak bu noktaya gelmediği gibi yukarı doğru artış eğiliminde olduğu saptaması yaptı. Ancak gelişmelerin izlendiği, henüz endişe edecek bir durumun bulunmadığı dile getirildi. Okulların tatil olmasının ardından, sahil kentlerine ve memleketlere seyahatler nedeniyle vakaların küçük illerde de bir miktar artabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, asıl sonbaharda baskın hale gelecek olan varyantta, mevcut aşıların yanıt verip veremeyeceği, bulaşma hızı, ölüm oranı gibi verilerin önemli olacağını kaydediyorlar.