Türk mutfağının önemli kahvaltılık besinlerinden olan küflü peynir, lezzeti ile dünya mutfağında da sıklıkla tüketiliyor. Osmanlı döneminde savaşan askerlere güçlü kalmaları için yedirilen ve kılıç yaralarının tedavisinde kullanıldığı kayıtlara geçen “küflü peynir” peynir çeşitliliği arasında kendini parlatmayı başarıyor.  

Emekli aylıklarına ve memur maaşlarına büyük zam Emekli aylıklarına ve memur maaşlarına büyük zam

DÜNYANIN HER YERİNDEN İLGİ BÜYÜK

Yeşil peynir olarak bilinen Halk dilinde küflü peynir olarak bilinen bu lezzet, yaklaşık 6 aylık bir üretim sürecinden sonra sofralara geliyor. Konya’nın halk arasında Kadınlar Pazarı olarak meşhur olan Melike Hatun Çarşısı'nda Japonya’dan, Amerika’dan ziyarete gelenler tadına bakmadan geçmiyor.

Konya'nın küflü peyniri Fransa'nın dünyaca ünlü rokfor peynirine rakip!

BİR BAŞKA MEŞHUR PEYNİR VAN’DAN

Türkiye’nin geniş gastronomisinde Van’ın meşhur otlu peyniri de karşımıza çıkanlar arasında. Van’ın dağlarından toplanan endemik bitkiler ile yapılan Otlu peynir, girişimci Rezzan Bayram ve kızı İrem Bayram tarafından üretiliyor. Otlu peynirin hem marka değerinin artırılması hem de standartlara uygun üretilmesi için 2022 yılında kolları sıvayan anne- kız önce yaylalardan getirilen sütlerin, üretim merkezinde analizleri yaptırıyorlar. Daha sonra buradaki cihazlarda çeşitli aşamalardan geçirildikten sonra otlu peynire dönüştürülüyor.