MHP'nin Sinan Ateş davası dilekçesinde hedef yine medya MHP'nin Sinan Ateş davası dilekçesinde hedef yine medya

Üstelik bazı banka ve sigorta şirketlerinin müşterilere bilgi vermeden zamlı tarifelerle taahhütlerini yenilediği ortaya çıktı.

Konut sigortası, zorunlu olan deprem sigortası (DASK) dışında, isteğe bağlı olarak yaptırılıyor. DASK, sadece depremden kaynaklanan riskleri kapsarken, konut sigortası daha geniş bir koruma sunar. Enkaz kaldırma, kira gelirinin kaybı gibi ek teminatlar sunarak ev sahiplerini daha fazla güvence altına alır. TÜKONFED Sigorta Komisyonu Üyesi Enver Şişeci, konut sigortasının DASK'ın tamamlayıcısı olduğunu vurguluyor.

Türkiye'de her dört evden birinde konut sigortası bulunuyor. Bu sigorta sahipliğinin bir kısmı tüketicilerin talebiyle, bir kısmı ise bankalardan kullanılan konut kredisi nedeniyle yapılıyor. Bankalar, kredi verdikleri konutların risklerini azaltmak amacıyla sigorta yaptırmayı şart koşabiliyor. Ancak tüketicilerin, istedikleri sigorta şirketinden poliçe yaptırma hakları bulunuyor. Bankalar, tüketiciyi belirli bir sigorta şirketine yönlendiremez.

Son dönemde sigorta primlerindeki artış, enflasyon ve değerleme kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Geçen yıl 1 milyon lira olan bir konutun bina bedeli, bu yıl 2 milyon liraya çıktığında sigorta primi de buna paralel olarak artıyor. Aynı şekilde, eşya bedelindeki artışlar da primlerin yükselmesine neden oluyor. Örneğin, geçen yıl 50 bin lira olan bir konut sigortası poliçesi, bu yıl 200 bin lira civarında olabilir ve bu da primlerin artmasına yol açar.

Enver Şişeci, tüketicilerin poliçeden cayma veya iptal etme haklarının bulunduğunu belirtiyor. 14 gün içinde cayma hakkı kapsamında poliçe priminin tamamı, iptal durumunda ise gün esaslı hesaplama ile ödenen primin kalan kısmı iade edilebilir. Bankalar, kredi ilişkisi olan konutların sigortasız kalmaması için sigorta yapılmasını isteyebilir. Ancak tüketicinin istediği sigorta şirketinden poliçe yaptırma hakkı bulunur.