Beşiktaş'ta Fernando Santos ile yollar ayrıldı! Resmen açıklandı Beşiktaş'ta Fernando Santos ile yollar ayrıldı! Resmen açıklandı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı canlı yayında gündeme dair yaptığı değerlendirmelerde, Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltirken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çıkarmasının Türkiye'nin hak etmediği bir konumda olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Yılmaz, bu kararın doğru bir yönde atılmış bir adım olduğunu belirterek, Orta Vadeli Programı (OVP) kararlılıkla uygulamaya koyacaklarını ve yatırım ortamını iyileştirmeye devam edeceklerini vurguladı. Bunun neticesinde, diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından benzer not artırımlarının beklendiğini söyledi.

Yılmaz, enflasyonla mücadeleye öncelik verdiklerini ve bu politika setini OVP ile net bir şekilde ortaya koyduklarını vurgulayarak, bu çerçevede para, maliye politikaları ve yapısal reformları içeren güçlü bir programı başarıyla uyguladıklarını kaydetti.

Enflasyonda yıllık bazdaki belirgin düşüşün haziran-temmuz aylarında görüleceğini, gıda ve hizmet grubundaki enflasyon üzerinde özellikle çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, "2024'ün ikinci yarısında belirgin etkileri göreceğiz. 2025'te çok daha düşük seviyeler olacak. 2026'da ise tek haneli enflasyona yeniden ulaşacağız ve bu konuda kararlıyız. Bunu laf olsun diye de söylemiyoruz. Planımız, programımız, politika setimiz var ve bu da şeffaf bir şekilde izlenen bir süreç." dedi. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının, enflasyonist dönemde kiracıları korumak, gözetmek için alınan bir karar olduğunda dikkati çekerek, şu açıklamalarda bulundu: 

"Asıl olan tabii enflasyonu düşürmek ve bu ihtiyacı ortadan kaldırmak. Dolayısıyla enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürdüğünüz zaman buna ihtiyaç kalmayacak zaten. Ama bu konudaki karar henüz alınmış değil. Bu yılın ortasına kadar geçerliliği var. Temmuza kadar süremiz var. Yaklaştığı zaman bir etki değerlendirme yapılacaktır. Artılarına, eksilerine bakılacaktır. Enflasyonun gidişine, kiralardaki gidişata, hepsine bakılarak bir karar verilecektir."