Türkiye’de 2021 Eylül’den itibaren yükselişe geçen konut fiyatlarında artış hızı yavaşladı. İstanbul ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde kiralık ve satılık fiyatlarında düşüş başladı.

Jeffrey Dahmer'ın hikayesinin anlatıldığı dizi rekor kırıyor Jeffrey Dahmer'ın hikayesinin anlatıldığı dizi rekor kırıyor
Kiralar nisanda yüzde 18,2’lik aylık değişimle zirve yapmıştı. Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre, ağustos itibarıyla konut satış ve kira fiyatları artış hızı yavaşladı. İstanbul’un bazı ilçeleri ile Anadolu’da 7 kentte kiralar yüzde 4 ile 13 arasında düştü.

ANTALYA’DA YÜZDE 7, SİNOP’TA YÜZDE 13

Ağustosta düşüş yaşayan kentlerden biri de Antalya oldu. Antalya’da kiralarda yüzde 7, Burdur’da yüzde 4, Çorum’da yüzde 8, İzmir’de yüzde 4, Mardin’de yüzde 8, Sinop’ta yüzde 13, Yalova’da yüzde 7 düştü.

İSTANBUL’DA DÜŞÜŞ YAŞANAN İLÇELER

Emlakjet verilerine göre İstanbul’da haziranda yüzde 6, temmuzda yüzde 8 artış gözlemlenirken, Beşiktaş’ta ortalama kiralarda temmuzda yüzde 10 azalma görüldü. Bahçelievler, Ataşehir, Çekmeköy’de son bir ayda kira fiyatlarında düşüşün yaşandığı diğer ilçeler oldu. Bu ilçelerde düşüşün, hem yüksek ortalama fiyatlardan dolayı doygunluğun oluşması hem de talebin bölgeler arasında kayması ve bazı bölgelerde azalması sonucu yaşandığı ifade edildi.

Ağustos başından bu yana İstanbul Kadıköy’de yüzde 10 düzeyinde, İzmir Karşıyaka’da yüzde 5 seviyesinde, Ankara’nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde yüzde 6 düşüş gözlemlendi.