• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Konsomatris tepkisi gerdi

  05.03.2008 19:25
  Belde belediyelerinin kapatılması ve 43 yeni ilçe kurulmasına ilişkin tasarının görüşmeleri nedeniyle dün sabah 05.00’e kadar çalışan TBMM’de bugün sinirler gerildi.
  Konsomatris tepkisi gerdi
  Konsomatris tepkisi gerdi Konsomatris tepkisi gerdi Konsomatris tepkisi gerdi

  Belde belediyelerinin kapatılması ve 43 yeni ilçe kurulmasına ilişkin tasarının görüşmeleri nedeniyle dün sabah 05.00"e kadar çalışan TBMM"de bugün sinirler gerildi. Genel Kurul"da CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol"un yaptığı konuşmada “paralı asker değiliz” şeklindeki sözleri, AKP"li milletvekillerini kızdırdı. AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel"in ayağa kalkarak, Anadol"a bağırması Genel Kurul"un gerilmesine yol açarken, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, AKP"li Yüksek"e “terbiyesiz adam, sus” diye bağırdı. Oturumu yöneten Başkanvekili Nevzat Pakdil, tartışma üzerine Genel Kurul"a ara verdi.

  Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki kanun tasarısının görüşmeleri Meclis Genel Kurulu"nda devam ediyor. 863 belde belediyesi ve 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğine son verilmesi ve 43 yeni ilçe kurulmasına ilişkin tasarının görüşmelerinin dün gece sabah saatlerine kadar sürmesi, Genel Kurul"da muhalefet partilerinin eleştirilerine konu oldu. AKP"nin, Meclis"in çalışma saatlerini, daha önce belirlenenin aksine bugün saat 24.00 olarak tespit etmesi ve bu yönde grup önerisini Meclis Genel Kurulu"na getirmesi muhalefetten sert tepki gördü. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un yaptığı konuşmada, AKP"yi eleştirirken “paralı asker değiliz” demesi üzerine AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksek oturduğu yerden ayağa kalkarak Anadol"a bağırdı. Genel Kurul"da yaşanan gerginlik kavgaya dönüşürken, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay da, AKP"li Yüksel"e “terbiyesiz adam, sus” diye bağırdı. Yaşanan gerginlik nedeniyle oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, 5 dakika ara verdi.

  -CHP'Lİ ANADOL: "PAVYON FEDAİSİ, KONSOMATRİS DEĞİLİZ"-
  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, oturuma verilen aranın ardından yaptığı konuşmada, AKP"ye yüklendi. AKP"lilere “siz Süpermen olabilirsiniz ama biz normal insanız” diye seslenen Anadol, milletvekillerinin “gayri insani koşullarda” çalıştırıldığını savundu. Anadol, “ILO standartlarına göre bu çalışma süresi normal mi? Haklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Kendi hakkını aramayan milletvekili milletin hakkını hiç arayamaz. Biz tembel değiliz. Ama pavyon fedaisi, konsomatris de değiliz. Gece sabaha kadar çalıştıramazsınız. Ben pavyon fedaisi, gece kuşu değilim, Bu gayri insani çalışma şartlarına boynumuzu uzatmayacağız” diye konuştu.

  -AKP'Lİ ERGÜN: "KEMAL BEY AYIP ETTİ"-
  Anadol"un konuşmasının ardından oturumu yöneten Başkanvekili Nevzat Pakdil ise milletvekillerine “eleştirilerin dozunda olması” uyarısında bulundu. Pakdil, “Kemal Bey"in konuşması yorgunluk vesilesiyle olabilir. Her türlü eleştiri olabilir ancak eleştirilerin özen içinde olması lazım. Fiziki hareketler, el kol hareketleri kimseye fayda getirmez. Bunların siyaseten bir faydası yok.” dedi. Anadol"un konuşması nedeniyle söz alan AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün ise Anadol"un sözlerini “kaba ve yaralayıcı sözler” olarak değerlendirerek “Bu kaba ve yaralayıcı sözlerin mutlaka düzeltilmesi lazım. Pavyon fedasi, paralı asker, tuzla tersanesindeki taşeronlar gibi ifadeler kaba ve yaralayıcı ifadeler değilse nedir? Kemal bey yorgun belli, Kemal beyin kendini pavyon fedaisi olmadığını söylemesine gerek yok, Biz zaten biliyoruz pavyon fedaisi olmadığını, paralı asker olmadığını. Buradaki çalışmaları pavyon fedaisi çalışmasına paralı asker çalışmasına benzetmek ayıp olmuştur. Sabahın beşine kadar çalışırız, TBMM"nin onurlu bir üyesi olarak çalışırız. Bu sözler Kemal beye yakışmamıştır. Parlamento çatısı altında söylenecek sözler değildir. Özür dilemesi gerekmektedir” diye konuştu.
  ANKA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim