Buna göre; otel, tatil köyü, butik otel, motel, özel konaklama tesisleri, apart otel, pansiyon ile köy ve yayla evi ve kampinglerde kalan kişilerden konaklama vergisi alınacak. Vergi oranı yüzde 2 olacak. Konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti vergiye tabi olacak. Tesislerde geceleme hizmetiyle satılan ve tesis bünyesinde sunulan diğer hizmetler için de vergi alınacak.

'HER ŞEY DAHİL’ KAPSAMDA

Düzenlemeye göre; konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi tüm hizmetler konaklama vergisine tabi tutulacak. Oda artı kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil, ultra her şey dahil ve benzeri adlar altında pazarlanan veya satılan, tesis bünyesinde geceleme hizmeti yanı sıra konsept kapsamında verilen tüm hizmetler de vergi kapsamında yer alacak.

ÇADIR, KARAVAN…

Kampinglerde, konaklayanların geceleme ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılayıp karşılamaması veya gecelemenin, işletmeye ait olsun olmasın çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan, bungalov gibi ünitelerde yapılması, hizmetin geceleme hizmeti mahiyetini etkilemeyecek. Konaklama tesisinde geceleme hizmeti almayanlara verilen hizmetler vergiye tabi olmayacak. Söz konusu tesislerde geceleme hizmetinden bağımsız sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetleri vergi kapsamında tutulmayacak.

YURTLARA İSTİSNA VAR

Öğrenci yurtları, pansiyonları ve kamplarında öğrencilere verilen hizmetler vergiden istisna tutulacak. Yabancı devletlerin Türkiye’deki diplomatik personeli de konaklama vergisinden muaf. Lojmanlar hariç kamuya ait misafirhane, dinlenme tesisi ve kamplar ise vergi kapsamında.