Adını genellikle cilt sağlığı için duymaya alışkın olduğumuz kolajen, aslında tüm vücut için işlevsel ve yapısal açıdan gerekli bir protein çeşididir. Vücutta bağ doku üretmekle görev olan kolajenin cilt için yaşlanma karşıtı olarak kullanımı oldukça yaygındır. Bunun yanında bir yapı bloğu olan kolajen, kemik ve kasları bir arada tutarak vücudumuzdaki organları korur.

Vücuttaki kolajen üretimi iklim, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi gibi farklı etkenlerin yanı sıra yaşlanmanın da etkisiyle zamanla azalmaya başlar. Buna bağlı olarak yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar, kuruma, elastikiyette azalma, incelme ve sarkma gibi pek çok sorun ortaya çıkar. Kolajen takviyesi yaşlanma belirtilerini azaltarak cildin parlak, canlı ve genç bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Kolajen Formları ve Kullanım Süresi

Kolajen takviyelerinin formuna göre kullanım şekilleri de farklılık gösterir. Kolajen takviyelerini 4 farklı formda kullanmak mümkündür.

  1. Toz Kolajen: Adından da anlaşılabileceği gibi toz formda olan kolajen çeşididir. Tercihe göre içecek ve yiyeceklerle birlikte tüketilebilir.
  2. Sıvı Kolajen: Toz kolajenin su ile karıştırılarak içime hazır hale getirildiği kolajen takviyesi türüdür.
  3. Tablet/ Hap/ Kapsül Kolajen: Toz kolajenin kapsül, hap ya da tablet formuna getirildiği kolajen takviyesidir. Kullanım rahatlığı ile öne çıkar.
  4. Şase Form: Kolajenin genellikle aroma vb. içeriklerle birlikte kullanıldığı takviye çeşididir. Tercihe bağlı olarak süt veya su gibi içeceklerin yanında tüketilebilen şase formdaki kolajenin tok karna kullanılması önerilir.

Kolajen kullanım süresi ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Fiziksel aktivite sonrası oluşan kas ağrıları ve cilt onarımı için kolajen daha kısa sürede etkili olurken kemik ve kas kütlelerinin güçlenmesi gibi büyük çaplı etkiler daha uzun süreli kullanım gerektirebilir.

Sıfır ve ikinci el arabalarla ilgili son dakika uyarısı! Sahte oto ekspertize dikkat Sıfır ve ikinci el arabalarla ilgili son dakika uyarısı! Sahte oto ekspertize dikkat

Hangi Kolajen Türü Kullanılmalı?

Kolajen eksikliği yaşayan kişilerin cildinde zamanla kırışıklık, kuruma, sarkma ve renk eşitsizliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda yapılması gereken eksik kolajen miktarının takviyeler aracılığıyla vücuda alınmasıdır. Ancak kolajen takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı, doktorun uygun gördüğü doz ve zamanda kullanım sağlanmalıdır.

Yaşlılık etkileriyle mücadele ederek cildinizin her zaman genç, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olacak kolajen takviyeleri için https://www.naturalnest.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.