• BIST 108.162
 • Altın 151,204
 • Dolar 3,6561
 • Euro 4,3295

  KOBİ'lerin emsali spor kulüpleri

  18.01.2011 11:56
  Spor kulüplerinin 84 ayı bulan taksitlendirme imkanının KOBİ'lere de sağlanması isteniyor.
  KOBİlerin emsali spor kulüpleri
  KOBİ'lerin emsali spor kulüpleri KOBİ'lerin emsali spor kulüpleri KOBİ'lerin emsali spor kulüpleri

  Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, ''Torba Tasarı''da borçların yeniden yapılandırılmasında spor kulüplerinin 84 ayı bulan taksitlendirme imkanının KOBİ'lere de sağlanmasını istedi.

  Özgenç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler de içeren ''Torba Tasarı''nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiğini anımsattı.

  Özgenç, tasarıyı memnuniyetle karşılamalarına karşın, vade konusunda yapılan ayrımı anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

  KOBİ'lerin, borçlarının yeniden yapılandırılması için tasarının kanunlaştığı tarihi izleyen 2. ayın sonuna kadar ilgili idarelere başvurması gerektiğini hatırlatan Özgenç, şöyle devam etti:

  ''Ödemeler, 2'şer aylık dönemler halinde, azami 18 eşit taksitte yapılacak. İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşların borçlarını 2'şer aylık dönemler halinde 36 eşit taksitte, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu ve spor kulüplerinin ise 2'şer aylık dönemler halinde 42 eşit taksitte ödeyecek olması eşitsizliktir, hakkaniyete aykırıdır.''

  Borçların ödenmesi noktasında eşitlik ilkesine uygun davranılması gerektiğini ifade eden Özgenç, ''Ülke ekonomisinin omurgası, işsizliğin çaresi, istihdam deposu olan KOBİ'lerin, borçların taksitlendirilmesi konusunda spor kulüpleri kadar değeri yok mudur?'' dedi.

  Özgenç, KOBİ'lerin içinde bulundukları durumu gündeme getirerek, uzun bir süredir başta birikmiş vergi, sosyal güvenlik primi gibi alacaklar olmak üzere kamuya borçlarının yeniden yapılandırılmasını istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

  ''Torba tasarıdaki bu yöndeki düzenlemeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ama vade konusunda yapılan eşitsizliğin kaldırılmasına yönelik bu talebimizin TBMM Genel Kurulu'nda tasarının görüşülmesi sırasında eklemenin yapılmasını istiyoruz.

  İkişer aylık dönemler halinde getirilen 18 taksit yerine, spor kulüplerinde olduğu gibi 42 eşit taksit olarak düzenlenmesi halinde eşitsizlik ortadan kalkacaktır.

  Bundan ötürü bizlerde spor kulüpleriyle eşit şekilde taksitlendirilerek vadenin 84 aylık ödeme olarak yapılandırılmasını istiyoruz. Çünkü ,önceki tedbirler, kolaylıklar bu sorunu çözmüş değil. Yeni düzenlemede KOBİ'lerin borç ödemelerini belediyeler veya futbol kulüplerine layık görülen vadelere kadar uzatılarak esaslı ve köklü çözüm yapılmalı. Ancak böyle olması halinde rahatlama olabilir.''

  Özgenç, ayrıca vadenin, belediyelerde de ikişer aylık dönemler halinde 36 eşit taksit olarak düzenlendiğine de dikkati çekti.

  -ATIL KOBİLER SORUNU-

  Özgenç, Türkiye'de yıllardır ''üretime hazır, ancak atıl KOBİ'ler'' sorunu olduğunu vurgulayarak, ''KOBİ'lerin çoğunun belediyeler ve spor kulüpleri kadar desteğe ihtiyacı vardır'' diye konuştu.

  KOBİ'lerin ''çalışma gücünü bulamadıkları için resmi kayıtlarda faal gözükmelerine rağmen üretim dışı kaldıklarını'' ifade eden Özgenç, bunlar arasında binası, makineleri,teçhizatları bilumum alet edevatları ile hazır bekleyenlerin de bulunduğunu kaydetti.

  ''Umudumuz, beklentimiz atıl olan KOBİ'lerin tekrar hayat bulabilmeleri için uzun vadede taksitlendirme imkanı sunulmasıdır'' diyen Özgenç, ancak böylelikle yeniden yapılandırmanın amacına hizmet edebileceğini ifade etti.

  Tasarıya göre, ödenecek tutarların ilk taksitinin, kanunun yayım tarihini izleyen 3. aydan, SGK'ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitinin ise 4. aydan başlayacağını hatırlatan Özgenç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

  ''Oysa bu 12 ay olmalıydı. KOBİ'lere kolaylık sağlayacak olan taleplerimiz içinde müracaat süresinin uzun tutulması, imalat-satış aşamasına bağlı olarak ilk taksitinin en az 12 ay sonra başlaması, haciz ve satış işlemlerinin durdurulması, kamu bankalarından düşük faizle uzun vadeli kredi sağlanması, en önemlisi de uzun vadeli bir taksitlendirme yapılması vardı.''

  Özgenç, bu taleplerimizin tasarının genel kurulda görüşülmeye başlandığında dikkate alınmasını istediklerini vurgulayarak, ''Spor kulüplerine ve belediyelere yapılan vadenin KOBİ'lere de yapılması halinde tasarı aşamasında olan borçların yapılandırılması daha da anlam kazanacaktır. 42 aylık taksitlendirme yapılmasının borçların tasfiyesi ve ödenmesi için büyük kolaylık sağlayacaktır'' şeklinde konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim