• BIST 109.156
 • Altın 153,061
 • Dolar 3,8203
 • Euro 4,5092

  KOBİ'lere faizsiz kredi

  15.05.2008 13:15
  Ak Parti İl Başkanı Eser, verilecek kredinin küçük ve orta boy işletmelere can suyu olacağını söyledi.
  KOBİlere faizsiz kredi
  KOBİ'lere faizsiz kredi KOBİ'lere faizsiz kredi KOBİ'lere faizsiz kredi

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı eser, yaptığı açıklamayla hükümetin bu ay başından itibaren küçük ve orta büyüklükteki işletmelere sıfır faizli kredi desteği sağlamaya başladığını açıkladı. KOBİ"lerin Türkiye"de işletmelerin yüzde 98,8"ini oluşturduğunu vurgulayan Eser, “Hükümetimizin başlattığı bu kampanya işletmelere can suyu olacak” dedi.
  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı İsmail Hakkı Eser, KOBİ"lerin Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturduğunu söyledi. Ancak ülkemizde KOBİ"lerin kredilerden aldıkları payın Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük seviyede kaldığını belirten Eser, “Hükümetimizin gerçekleştirdiği reformlar, uyguladığı akılcı politikalarla bu oran yüzde 3-4 seviyelerinden son 5 yılda yüzde 25"lere ulaştı. KOBİ"lerimizin finansman ihtiyaçlarının çözümü ve kredilerden aldığı payı daha da artırmak için hükümet olarak yeni uygulamaları, teşvik programlarını bir bir uygulamaya koyuyoruz. Bu çerçevede hükümetimiz finansman sıkıntılarını giderecek, üretimlerini artıracak, yeni yatırım yapmalarını sağlayacak” diye konuştu.
  1 MİLYAR YTL"LİK KREDİ HACMİ
  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı"na bağlı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla 2 bin KOBİ"ye 1 milyar YTL kredi hacmi oluşturulacağına değinen İsmail Hakkı Eser, bin KOBİ"ye 100 bin YTL"lik ve bin KOBİ"ye de 50 bin YTL sıfır faizli kredi temin edileceğini müjdeledi. Kredi almayı hak eden işletmelere toplam 20 milyon YTL KOSGEB destek hibesi de sağlanacağını vurgulayan Eser konuşmasında, “2 bin KOBİ"nin makine teçhizat alımları için KOSGEB destek bütçesinden kullandırılacak olan toplam 150 milyon YTL"lik faiz desteği ile 1 milyar YTL kredi hacmi meydana getirilecek. Bu rakam piyasayı canlandıracak. 2 bin KOBİ"de yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlanacak. Kredinin yüzde 40"ını oluşturan 400 milyon YTL"si Güneydoğu ve Doğu Anadolu ile diğer kalkınmada öncelikli yörelerde yer alan KOBİ"lere verilecek. Türkiye"nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmesinde KOBİ"lerimizin oynayacağı rolün bilincindeyiz” ifadelerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim