• BIST 98.415
 • Altın 277,294
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409

  KOBİ'ler İçin Tasarruf Önerileri

  06.05.2019 14:26
  Devir, tasarruf devri. KOBİ'ler için de tasarruf yapmak son derece önemli. Küçük ve orta boyutlu işletmeler olarak olarak bilinen KOBİ'ler tasarruf etmek için bazı adımlar izleyebilir. KOBİ'ler için tasarruf önerileri nelerdir?
  KOBİ'ler İçin Tasarruf Önerileri
  KOBİ'ler İçin Tasarruf Önerileri KOBİ'ler İçin Tasarruf Önerileri KOBİ'ler İçin Tasarruf Önerileri

  KOBİ'lerin tasarruf edebilmesi için, ürünlerini aynı kalitede daha az maliyetle alması gerekmekte. Ancak piyasayla rekabete olanak tanıyabilecek, uygun maliyetli tedarikçi bulmak kolay değil. Sağlam bir pazar analizi ve ürün değerlendirmesi tasarrufun için iyi bir ilk adım olacaktır.

  Döviz kurları arttığı için, yerli üretici araştırması yapıp, daha az maliyet sağlayacak yerli üreticiye yönelmek tasarruf için alınabilecek diğer tedbirler arasında yer alıyor. Yine bu aşamada KOBİ'ler tarafından girdi fiyatlarının araştırılması önemli rol oynuyor.

  Tasarruf için alınabilecek diğer önlemler arasında, maliyet yapısının değiştirilmeye çalışılması geliyor. Sabitten değişkene çevrilen maliyet yapısı, tasarruf sağlayabilir. Tedarikçi çeşitliliğin artması, satın alma bazlı fiyat analizlerinin yapılması, hedeflerin güncellenmesi de tasarruf önerileri arasında yer alıyor. Tüketilen ya da üretilen ürün maliyetlerinde büyük paya sahip olan girdilerin, daha uygun fiyatlara alınabilmesi için piyasa analizinin yapılması gerekiyor.

  Birden çok tedarikçi ile çalışmak, maliyet konusunda sizi rahatlatabilir. Satın alma ve tedarik sürecinde de avantajların yakalanması gerekiyor. Yerli olarak üretilen ya da ham maddesi yerli olan ürünler KOBİ'lere tasarruf açısından avantaj sağlıyor.

  KOBİ'lere tasarruf sağlayacak önerilerden bir diğeri ise, arz talep dengesini belirlemek, uzun süredir stokta olan yani arzın olmadığı ürünlerin fiyatları düşürülerek, nakit akışına destek sağlanabilir. Ayrıca stok güncellemeleri yapılıp, müşterinin isteğine bağlı olarak yeni siparişler verebilir. Ürün çeşitliliği de arz talep dengesine göre sınırlandırılabilir.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim