Yazla birlikte sıcaklıklar artınca klima ve vantilatörler de çalışmaya başladı. Ortamı soğuturken cebiniz ısınmasın istemiyorsanız, klimanızın nasıl daha az elektrik tüketebileceğine odaklanmanız gerekiyor. İşte birkaç adımda klima tasarruf yöntemleri.

Yazla birlikte sıcaklıklar artınca klima ve vantilatörler de çalışmaya başladı. Ortamı soğuturken cebiniz ısınmasın istemiyorsanız, klimanızın nasıl daha az elektrik tüketebileceğine odaklanmanız gerekiyor. İşte birkaç adımda klima tasarruf yöntemleri.

NE KADAR HARCADIĞINI ÖĞRENİN

İşe öncelikle klimanızın ne kadar elektrik harcadığını öğrenerek başlamalı. Bunu hesaplamak için klimanızın üzerinde yazılı olan elektriksel güç değerine bir bakın ve etikette yazan değeri 1000’e bölüp, klimanın saatte kaç kW elektrik harcadığını belirleyin. Örneğin 1500 W gücünde bir klimanız varsa bu değeri 1000’e böldüğünüzde saatte 1,5 kW elektrik bedeliyle karşı karşıyasınız. Elektriğin güncel kW bedelini bu sonuçla çarptığınızda da 1 saat klima çalıştırmanın maliyeti anlaşılmış olacaktır. Örnek üzerinden gidersek, klimamız saatte 1,5 kW enerji harcıyorsa, saatte 1.44 lira olan güncel elektrik kW bedelini bu rakamla çarptığımızda, 2.16 lira gibi bir bedelle karşı karşıyayız. Günde 10 saat klima çalıştırdığımızda da faturamıza 21,6 lira yansıyacak.

Klima faturanızı böyle azaltabilirsiniz - Sayfa: 1

DOĞRU SICAKLIK DEĞERİ

İşte bu faturayı azaltmanın en etkili yolu, klimayı doğru sıcaklıkta çalıştırmak. Yapılan en büyük yanlış, ortamın hızlı soğuması için klimayı 16-18 derecelerde çalıştırmak. Oysa ki 16 dereceye ayarlanan bir klima odayı hızlı soğutmaz, sadece ortam 16 dereceye gelene kadar soğutma faaliyetine devam eder. Yazın 16 derece ideal bir oda sıcaklığı değildir. Dış ortamdaki sıcaklık nedeniyle odayı 16 derece seviyesinde tutmak yüzde 30-40 daha fazla enerji harcanmasına neden olur. Yazın 24-25 derece sıcaklık en ideal olan değerdir. Klimalar bu sıcaklığa göre çalıştırılmalıdır.

Klima faturanızı böyle azaltabilirsiniz - Sayfa: 2

ALANA UYGUN KLİMA

Klimaların kullanılacağı alanın büyüklüğü de harcanan enerjiyi etkilemektedir. Küçük bir alanda yüksek güçte klima kullanmak enerji sarfiyatını artırmaya neden olur. 13–15 metrekarelik bir alan için 7000–9000 BTU/h değerindeki klimalar yeterlidir. Metrekare arttıkça klimanın ölçüsü de ihtiyacı karşılamak adına artmaktadır. Örneğin 40 metrekarelik bir alanda 24000 BTU/h klimalar yeterli olabilir. Ancak klima kapasitesini hesaplamanın en doğru yolu sadece alan üzerinden değil, kullanılacağı odanın baktığı yön, toplam pencere alanı gibi değişkenlerin de dikkate alarak hesap yapmaktır. Örneğin kuzey cephesine bakan ve toplam pencere alanı az olan bir oda ile, aynı alana sahip ama güneye bakan ve pencere alanı fazla olan bir oda için gerekli klima kapasiteleri farklı olacaktır.

Klima faturanızı böyle azaltabilirsiniz - Sayfa: 3

NEM ALMA MODUNDA ÇALIŞTIRIN

Klimanızı nem alma modunda çalıştırırsanız hem hissedilen sıcaklık azalacaktır hem de nem alma modu, soğutma modundan daha az elektrik tükettiği için tasarruf sağlayacaksınız.

Klima faturanızı böyle azaltabilirsiniz - Sayfa: 4

KAPILARI KAPATIN

Klima ortam sıcaklığını düşürse de ortam sıcaklığı dışarıdan gelen sıcak havayla hızla yükselebilir. Böylelikle klimanızın aktif çalışma süresi de artar. Bu nedenle sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde kapı ve pencerelerin kapalı tutulması, odada birden fazla bilgisayar gibi sıcaklık yayan elektronik cihaz bulundurmamak, daha az ısı yayan enerji tasarruflu ampuller kullanmak, binada yalıtım yaptırmak ve klima bakımını düzenli yapmak ciddi derecede tasarruf sağlayacaktır.

Klima faturanızı böyle azaltabilirsiniz - Sayfa: 5

Avrupa tedirginlikle bekliyordu! Danimarka önemli gelişmeyi duyurdu Avrupa tedirginlikle bekliyordu! Danimarka önemli gelişmeyi duyurdu

ÖNCE VANTİLATÖR

Klimalar vantilatörlere kıyasla yaklaşık 20 kat daha fazla enerji harcar. Eğer vantilatör ile idare edilebilecek sıcaklıklar söz konusuysa vantilatörün tercih edilmesi gerekir. Sıcaklık yükseldiğinde de önce vantilatör çalıştırarak, ortamı biraz serinlettikten sonra vantilatörü kapatarak klimayı çalıştırmak elektrik tasarrufu sağlamaya yardımcı oluyor.
Klima seçeneğinden önce tavan vantilatörünü de düşünebilirsiniz. Klimanın kullandığı elektriğin yüzde 10’uyla tavan vantilatörü size son derece serin bir uyuma ortamı sunabilir. Yani klimayı kapatıp fanlara geçmek, elektrik faturanızı büyük ölçüde düşürebilir.

Klima faturanızı böyle azaltabilirsiniz - Sayfa: 6