Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Uluslararası toplumu, KKTC'yi tanımaya çağırıyoruz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Uluslararası toplumu, KKTC'yi tanımaya çağırıyoruz
Kıskanç, haset güden insanlar her daim yakın çevremizi sarabilir. Peki, size karşı haset içinde olan bu insanları nasıl anlarsınız? Onlar bazen kendilerini belli ederler ancak genellikle oldukça sinsi davrandıkları için bunu fark etmeyebilirsiniz. Etrafınızda bu özelliklere sahip insanlar varsa çok dikkat edin, onların içinde sıkışan kıskançlıkları size zarar vermelerine neden olabilir. Posta.com.tr okurları için kıskanç insanların en belirgin özelliklerini bir araya getirdik.

Kimi zaman karşımızdaki insanın düşünce ve duygularını anlamak, düşündüğümüzden çok daha zor olabilir. Hele bir de konu kıskançlıksa!

Kıskançlık ve haset birbirine çok yakın olumsuz duygulardır. Kişinin kendisinde olmayan bir şeye başkasının sahip olduğunu bilmek hasete yol açar, kişinin bir şeye sahip olması ancak onu bir başka kişiye kaptırma korkusu kıskançlığa yol açar.

İmrenmek oldukça doğal ve masumken, kıskanmak ve haset etmek içinde bol miktarda negatif enerji barındırır. 

Kıskançlık, genellikle yakın çevrede oluşan oldukça güçlü bir negatif duygudur. Kişinin hem kendisine hem de çevresinde -genellikle kıskandığı insanlara- zarar vermesine neden olur. 

Peki, kıskanıldığınızı nasıl anlarsınız? Cevap düşündüğünüzden çok daha basit! Kıskanan insanlar bunu bir şekilde belli ederler ancak onlara dikkatli gözle bakmalı ve kıskançlıkları zarar verici boyutlara çıkmadan onlardan uzaklaşmanız gerekebilir. 

Bazı kıskanç insanlar sizin hakkınızdaki gerçek düşüncelerini, gerçek planlarını, gerçek eylemlerini sıkı bir şekilde saklayan; ancak zehrini ne zaman boşaltacağı hiç belli olmayan, bir nevi karda yürüyen ama izini asla belli etmeyen kişilerdir.

Bu 10 özelliğe çok dikkat edin, çevrenizde bu şekilde insanlar olduğunu düşünüyorsanız onlarda uzaklaşmanın, aranıza mesafe koymanın daha iyi olacağını bilmelisiniz.

 

YAKINLIKLARI SAHTEDİR

Kıskanç ve haset dolu insanların tavırları yapmacıktır. Onların sizi gerçekten sevdiğini düşünmeyin, kıskançlık duyguları sevgilerinin önüne geçer.

Sizde daha iyi olma konusundaki hırsları onların sürekli sizinle yarış halinde olmasına neden olur. Bu samimiyetsizi kişiler sizi hep seviyormuş gibi davranırlar ancak yakınlıkları sahtedir. 

BAŞARILARINIZI KUTLARKEN ZORLANIRLAR

Kıskanç insanların en büyük korkulu rüyası sizin başarılarınız ve iyiliğinizdir. Onlar size dair tüm güzel şeyleri kıskanabilir.

Çoğu zaman küçümseme yöntemine başvururlar. Sizin başarınızı küçümseyerek değersizleştirmeye çalışırlar.

 

ARKANIZDAN KONUŞURLAR

Kıskanç insanlar, sizin diğer insanların gözünde de iyi olmanızı istemez bu nedenle arkanızdan konuşur onları işlerler. 

Bazı insanlar bunu açık açık yaparken, bazı sinsi kıskanç insanlar ise arkanızdan konuşurken çok daha masum görünen bir yol tercih ederler.

Sanki "onlar hep sizin iyiliğinizi istiyor ancak siz bir türlü yola gelmiyormuşsunuz" havası estirmeye bayılırlar.

 

YARDIM EDEREK ÜSTÜN HİSSETMEK İSTERLER

Kıskanç insanların en büyük hayali, sizi mutsuz görmek olabilir. Sizin mutsuzluğunuz ya da çaresizliğiniz ona keyif verir. Hele bir de ondan yardım isterseniz, bu onları gerçekten çok mutlu eder ancak malesef bu mutluluk size yardım ettikleri için değil, siz onlara muhtaç olduğunuz içindir. 

Yardım ederek, fikir vererek ya da yol göstererek üstün hissetmek için fırsat kollarlar. 

ZAYIF YÖNLERİNİZİ ARARLAR

Kıskanç insan özelliklerinden en belirgin olanlarından biri de onları sürekli olarak sizin zayıf yönlerinizi aramalarıdır. Bir başarısızlığınızı ya da  yanlışınızı yakaladıklarında gerek espri ile karışık gerekse ulu orta bunu bir şekilde dile getirmeye ve göstermeye gayret ederler.

Sizin yanlışlarınızın ya da hatalarınızın altını çizerek kendilerinin daha iyi olduğunu ispat etmeye çalışırlar. 

SÜREKLİ SİZİ TAKLİT EDERLER AMA...

Sizi kıskanan insanlar, sizi taklit etme eğilimindedir ancak bunu asla kabul etmezler. Bu aldığınız bir kıyafet ya da gülme şekliniz olabilir. Onlar siz de ne varsa kendileri sahip olmak ister. 

Genellikle sizi taklit ederler ama bunu gizleme eğilimleri de yüksektir. Sizden önce almış olmak, sizden önce yapmış olmak, sizden önce düşünmüş olmak onlara büyük haz verir. Bunun için yalana bile başvurabilirler. 

"Bende geçen sen o marka kazaktan almıştım ama hiç beğenmedim, çok kalitesiz gelmişti... sende mi aldın?"

SİZİ SÜREKLİ DEMORALİZE EDERLER

Kıskanç insanlar, sizin daha iyi olmanızı çekemez ancak çıkarları gereği bunu da belli edemezler.

Sizin moralinizi düşürerek zafer kazanma güdülerine karşı koyamazlar. Sizin iyiliğinizi düşünüyor gibi yaparak moralinizi bozacak bir çok detayı önünüze sürüklerler. Zayıf yönlerinizi, sizi kıran inciten konuları çaktırmadan ortaya dökmekte onların üzerine kimse yoktur. 

YÜZÜNÜZE GÜLER ARKANIZDAN İŞ ÇEVİRİRLER

Kıskanç insanlar sizi çekemezler bu nedenle onlarda gerçek sevgi bulunmaz. Bu onların kendi özgüven eksikliklerinden kaynaklanır. Kendilerini başarısız hissettikleri için sizin de başarısız olmanızı ve öyle hissetmenizi isterler. Bu nedenle her daim arkanızdan iş pişirmeye hazır fırsat kollarlar. 

Kıskanç insanlar yüzünüze güler ancak arkanızdan iş çevirirler. Kötü düşünceleri vardır. Dedikodu yapmak, işinize taş koymak, sırrınızı açık vermek gibi birçok olumsuz özellikleri vardır. 

 

SİZE KASTEN KÖTÜ TAVSİYE VERİRLER

Kıskanç insanların başarılarınızı küçümseyeceğinden bahsetmiştik. Eğer bunu başaramazlarsa bu defa tercihlerini yolunuza taş koymaktan yana kullanırlar. Sizi çabalamaktan ve başarmaktan vazgeçirmek için kötü tavsiyelerde bulunur, motivasyonunuzu kırarlar.

 

SİZE GİZLİDEN GİZLİYE NEFRET BESLERLER

Hayatınızda sizden hoşlanmayan pek çok insanla karşılaşacaksınız. Bu oldukça doğal bir durum. Ancak daha önce hiç nedensiz bir şekilde sizden nefret eden biriyle tanıştınız mı? “Acaba beni neden sevmiyor?” diye düşünüp kendinizi strese sokmadan önce o kişinin sizi kıskanıyor olma ihtimalini de göz önünde bulundurun.

Kıskanç insanların duyguları yoğunlaştığında nefrete kadar ulaşır. Size ve hayatınıza bir şekilde  o kadar çok imrenirler ki, size gizliden gizliye nefret beslemeye başlarlar. 

Bu durum bazen ilişki şeklinize göre açık açık bile ifade edilir. Sizin onlara gerçek bir sevgi hissediyor olmanız durumu değiştirmez. Bu anlamdaki kıskançlık, sevginin en büyük düşmanıdır.