• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kişisel hijyen semineri

  05.03.2009 16:56
  Nazilli’de Latife Hanım Anaokulu Öğrencilerine ‘Kişisel hijyen eğitimi’ konulu seminer verildi.
  Kişisel hijyen semineri
  Kişisel hijyen semineri Kişisel hijyen semineri Kişisel hijyen semineri

  Okuldaki bir sınıfta düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Nazilli Devlet Hastanesi Acil Servis Doktorlarından olan Dr. Orhan Şahin, sağlıklı yaşam ve çeşitli alanlarda dikkat edilecek olan hijyen konularında slayt film desteği ile öğrencilere açıklamalarda bulundu.
  Çeşitli örneklerle sağlıklı yaşamın koşulları, spor, yeterli uyku, dinlenme, uygun giysi seçimi, dengeli beslenme, aşıların zamanında yapılması, sigara ve alkolden sakınmayı anlatan Dr Orhan Şahin, kendisini dinleyen öğrencilere hijyeni öğretti. Aynı zamanda Nazilli Nabız Sağlıklı Yaşam Derneği Kurucu Üyesi de olan Dr Orhan Şahin, sağlıklı yaşam konusunda Nazilli"deki okullarda eğitim gören öğrencilere, velilere ve öğretmenlere yönelik çeşitli seminerler verdiğini ifade etti. Şahin öğrencilere yönelik yaklaşık 15"er dakika süren slayt gösterili sunumunda kişisel temizliğin kişinin kendi çabası ile kendi sağlığını korumak ve iyileştirmek için yapılması gereken en önemli şey olduğunu vurgulayarak “Temizlik uygulamaları, vücut temizliği bütün vücudun yıkanması, ellerin yıkanması, tırnakların düzenli olarak kesilmesi, saç temizliği, dişlerin düzenli ve kurallara uygun olarak ve zamanında fırçalanması, giysilerin temizliği, iç çamaşırlarının zamanında değiştirilmesi, temiz olarak çorap giyilmesi sağlıklı yaşam koşullarının başında yer almaktadır. Vücut temizliğinin nasıl yapılması gerektiği çok önemli bir konudur. Vücut temizliği, yani yıkanmak vücudumuzu bütün zararlı maddelerden arındırır. Vücut ısısına yakın ve rahatsız etmeyecek sıcaklıkta su ve sabun maddeleri ile haftada en az iki kez yıkanmalıyız. Ellerimizi de sabah uyanınca, yemek yemeden önce, gıdaları ellemeden önce, yemek yedikten sonra, tuvaletten çıktıktan sonra, okuldan eve geldiğimizde, hasta olan kişiye temas ettikten sonra ve gece yatmadan önce mutlak surette elerimizi akan su ile yıkamalıyız. Suyun ısısı fark etmez. Kağıt havlular da en fazla bir kez kullanılmalıdır. Saç temizliği de çok önemlidir. Saçlarımızı en az haftada iki kez yıkamalıyız. Perma, boya ve jöle saçlara zarar verir. İnsan sağlığı için diş bakımı da çok önemlidir. Diş çürümelerinin nedenleri mikroplar, şekerli ve unlu yiyeceklerdir. Sağlıksız dişler, çürük dişler ağızda kötü kokulara neden olur. Kalp, böbrek, sindirim hastalıkları, eklem romatizmasına da zemin hazırlar” dedi.
  Nazilli"nin 10 yıl önce kurulan ilk bağımsız anaokulu olan Latife Hanım anaokulu Müdürü Hilal Pamukoğlu, sabah ve öğleden sonra gerçekleştirilen seminerlerde 230 civarındaki 3 ile 6 yaş arasındaki çocukların bilinçlendirildiğini ifade etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim