Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 17 Ocak Salı günü için 19 ilde ‘sarı kod’ yayınlayarak fırtına ve sağanak yağış uyarısında bulundu. Meteoroloji alınan tahminlere göre; Marmara ve Ege’de birçok kentte sağanak, fırtına, rüzgar etkili olacak. Bu gece saatlerinden sonra Kıyı Ege’de görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde (Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç) yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

17 Ocak Salı günü 06.00'dan başlayıp Perşembe saat 09.00'a kadar süreceği tahmin edilen uyarıda “Rüzgarın; sabah saatlerinden itibaren Marmara bölge geneli, Kıyı ve Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Eskişehir) ile Batı Karadeniz’in batısında (Düzce, Bolu) güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-75 km/sa), Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

19 KENT İÇİN SARI ALARM

Meteoroloji; İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Düzce için sarı uyarı verdi.

Bursa, Düzce, Sakarya gibi birçok Valilik salı günü il genelinde beklenen kuvvetli fırtına konusunda uyarıda bulundu.

FERİBOT SEFERLERİNE 'FIRTINA' ENGELİ

Kuzey Ege'deki fırtına nedeniyle Bozcaada ve Gökçeada ilçelerine yapılması planlanan feribot seferleri, iptal edildi.

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında yolcu ve araç taşımacılığı yapan Gestaş firması, Kuzey Ege Denizi'ndeki fırtına nedeniyle Gökçeada ve Bozcaada hattında planlanan feribot seferlerinin iptal edildiğini duyurdu. Buna göre, Geyikli-Bozcaada hattında salı ve çarşamba günleri planlanan feribot seferleri iptal edilirken, Kabatepe-Gökçeada hattında 17 Ocak Salı günü Kabatepe'den 09.00'da, Gökçeada'dan ise saat 06.00'daki seferler yapılacak. Gün içindeki seferler, yapılamayacak.

Öte yandan çarşamba günü Kabatepe-Gökçeada hattında yapılması planlanan tüm seferler de iptal edildi.

EGE DENİZİ'NDE KUVVETLİ FIRTINA UYARISI

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, “Kuzey ve Orta Ege'de rüzgarın, salı günü sabah saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına, yer yer 9 (90 km/sa) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, Perşembe (19-012023) akşam saatlerinde etkisini azaltması beklenmektedir. Beklenen fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara (Deniz ulaşımında aksamalar v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

OCAK AYININ REKOR SICAKLIĞI

CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, detayları CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'e sordu. İşte Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklamaları: Evet çok kötü bir hafta yaşayacağız bu hafta. Kış aylarında yüksek yağış olmazsa bizim için çok kötü bir haftadır o. Şimdi bu hafta yani nereden baksanız ekim ayından itibaren sıcaklıklar hep ortalama alan üzerinde geçiyordu. Bu hafta ise ortalamaların iki katı üzerinde geçecek. Yani çarşamba, perşembe, cuma günleri Türkiye'de sıcaklık rekorları kırılabilir.

Ocak ayının sıcaklık rekorları. Hani örnek verecek olursak İstanbul'un 2010 rekoru kırılmış ocak ayında. O da 18.8 derece. Bu hafta büyük bir ihtimalle onu geçeceğiz İstanbul olarak.

Eşini ve oğlunu öldüren 86 yaşındaki emekli askerin ifadesi kan dondurdu Eşini ve oğlunu öldüren 86 yaşındaki emekli askerin ifadesi kan dondurdu

Sadece İstanbul'a değil tabii Marmara'nın diğer illerinde Karadeniz, Batı Orta Karadeniz'de sıcaklıklar yükselecek. Yağış yok. Zaten bu kadar sıcağa ne kar dayanır, ne yağmur dayanır. Onun için kar da yok yağış da yok. Bugün Malatya civarlarında biraz kar yağışı var. Adana, Diyarbakır ve Hatay civarlarında yağmur var. Onun dışında Türkiye'de yağış yok.

Şimdi rekor sıcaklığı derken ocak ayının rekor sıcaklığı. Yani ocak ayının rekor sıcaklığı İstanbul'da 18.8 derece olmuş 2010 yılında. Ocak ayı için diyorum. Bu hafta bu 18.8'i geçeriz. Büyük bir ihtimalle 20 derece olur. Yani bunun yanında Samsun'da 22 derece olabilir. Kocaeli’nde 23 derece olabilir. Yani bunlar ortalamaların çok üzerinde sıcaklıklar. Dolayısıyla lodosun etkisindeyiz zaten. Lodosun arkasından bir nemli hava gelecek. Yani bir yağış gelecek. Bu ne zaman? Cumartesi günü yağış gelecek. Ama kar yağışı şu anda gözükmüyor.