Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: Acı haber geldi Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: Acı haber geldi
İstanbul, Ankara, Bursa ve Samsun gibi büyükşehirlerin kar hasreti sona eriyor. Asıl kış başlıyor, tarih verildi. Kar yağışına doyacağımız günler öncesinde Meteoroloji'den 13 - 19 Ocak arasındaki hava durumu raporu yayınlandı. İşte ocak sonuna kadar yurdumuzda görülecek hava durumu ve İstanbul, Ankara gibi illerde kar yağışı görülecek tarih...

Ocak ayı gelmesine rağmen Türkiye yağışsız bir kış geçiriyor. Yüksek basınçtan dolayı yağışa hasret kalan yurdumuzun kaderi ocak ayı sonu gibi değişiyor.

Vatandaşlar uzun süredir "Kar ne zaman yağacak?" diye merak ederken Meteoroloji 13 - 19 Ocak arasındaki hava durumu raporunu yayınladı.

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU RAPORU

Raporda hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normalleri üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

HAFTA SONU BATIDA YAĞIŞ VAR

13 Ocak Cuma ve 14 Ocak Cumartesi günleri batıda yağış beklenirken diğer bölgelerde hava sıcaklıklarında önemli bir değişim beklenmiyor. 15 Ocak Pazar gününden itibaren yağış doğu bölgelerine kayıyor. Pazar günü Erzurum ve Sivas dolaylarında kar yağışı bekleniyor.

PAZARTESİ İSTANBUL 16 DERECE OLACAK

16 Ocak Pazartesi gününden itibaren hava sıcaklıkları hissedilir derecede yükselecek. Salı günü İstanbul'un 16 derece, Ankara'nın 10 derece, İzmir'in ise 15 derece olacağı tahmin ediliyor. 18 Ocak Çarşamba ve 19 Ocak Perşembe günü ise sıcaklıkların benzer derecede seyredeceği ifade ediliyor.

İSTANBUL'A 26-28 OCAK'TA KAR YAĞABİLİR

Hava durumuyla ilgili endişelendiren seyir sürerken Hava Forum'dan dikkat çeken bir yorum geldi. Hava Forum'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre; Ocak sonu ve şubat "kış gibi bir kış" gözüküyor. Şu zamana kadar kışla pek alakamız yoktu. 26-28 Ocak civarı İstanbul, Ankara, Bursa, Samsun gibi şehirlerimiz için kar ve kış sinyalleri alıyoruz. Uzun vade tahminlerine göre de Şubat iyi gibi." ifadelerini kullandı.

ASIL KIŞ BAŞLIYOR

Hava Tahmin Uzmanı Kerem Ökten ise benzer bir mesaj paylaşarak, "Türkiye'ye ilk olarak öncü bir soğuk hava dalgası gelecek. Sonra Sibirya'dan çok güçlü bir sistem gelecek. Kış başlıyor. Stratosferik darbe tamamlanıyor. Ocak sonu, şubat ve mart ayları gerçek kışı yaşayacağız. Zonal rüzgârlar artık batıdan yani Atlas Okyanusundan değil, Doğu'dan yani Sibirya'dan esecek." dedi.

İŞTE BUGÜNÜN HAVA DURUM RAPORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz ile Muğla, Aydın'ın kıyı kesimleri, Eskişehir, Ankara ve Konya'nın batı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, akşam saatlerinden sonra İç Ege ile Batı Akdeniz’in yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Batı Akdeniz'de kuvvetli ve çok kuvvetli yer yer şiddetli, 1200 m üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar (20 cm üzeri) şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle doğu ve güneydoğu, Marmara'da kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz kıyılarında yer yer kuvvetli ve kısa süreli fırtına(40-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.UYARILAR

 

KUVVETLİ VE YER YER ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Batı Akdeniz kuvvetli ve çok kuvvetli yer yer şiddetli, 1200 m üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar (20 cm üzeri) şeklinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR VE FIRTINA UYARISI: Rüzgarın; Batı Akdeniz kıyılarında doğu ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden; çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.