Mehmetçik'ten PKK'ya ağır darbe: Saldırı hazırlığındaki 12 terörist öldürüldü Mehmetçik'ten PKK'ya ağır darbe: Saldırı hazırlığındaki 12 terörist öldürüldü

Fahiş kira zamlarından sonra adliyeler ev sahibi kiracı dosyalarıyla doldu. Bu kez ev sahibi kiracı tartışmasından yeni bir boyuta gelindi.

Bu kadarı da olmaz dedirten olay İstanbul'da yaşandı. Bakırköy'de bir kiracı 2 bin 250 TL'ye oturduğu daireyi başka bir kiracıya 15 bin TL'den kiraya verdi.

CNN Türk'ten Emrah Çakmak'ın haberine göre uzmanlar sözleşmede açıkça alt kira ilişki kurma yetkisi vermişse kiracının ancak o zaman kiralama yapabileceğini kaydederek şöyle konuştu:

"Sözleşmede açıkça bir başkasına alt kira ilişkisi kurma yetkisi verilmişse ancak o zaman kiralama yapabilecektir. Açık yetki yoksa bir başkasına kiraya veremez.

Alt kiralama şartı yoksa ev sahibinin yapacağı tek bir şey var. Böyle durumda malın sahibi kiracıya tahliye davası açabilir. Tahliye davası sonucunda aldığı karar ile hiç tanımadığı alt kiracıyı da taşınmazdan çıkarabilir.

Tahliye davalarında en erken tahliye süresi 2 yıl olduğu için kiracı bu süre zarfında yüksek bedelle kiraya verdiği daireden kazandığı parayı ikiye katlamış oluyor. Ayrı bir tazminat davasıyla zararının giderilmesini isteyebilecektir. Bu ancak böyle mümkün olabilir."