Kiracı ve Mülk sahibi arasında yaşanan sorunlar günbegün atmaya devam ederek, davalar mahkemeleri kitleyince, kiracı ve mülk sahibi arasında anlaşmaya giderilmesi için, arabuluculuk sistemi devreye alındı. Yasalara göre, arabulucuya giden taraflar uzlaşma olmazı durumunda ödeme yapmıyor. Uzlaşma olması durumunda ise ücret ödüyorlar. Bu ücreti ödemek istemeyen kişiler ise, arabulucuyu aradan çıkarmak için ‘anlaşamadık’ oyununu diyerek. Kendi aralarında anlaşma imzalıyor fakat bu durum o anlık kazanç sağlasa da uzun vadede bazı sorunları beraberinde getirebilir.

Ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan sorunlar artık arabuluculuk sistemi üzerinden çözülmeye devam ederken, arabuluculuk için ödeme yapmak istemeyen kişiler, Arabuluculuk sürecine başvurduktan sonra arabulucu toplantısında uzlaşmadıkları belirterek, arabulucuyu devreden çıkarak, kendi aralarında anlaşma yapıyor. Fakat bu durum anlık kazanç sağlasa da daha uzun vadede önemli sorunlara neden olabilir. Bu sorunları ise kısaca şu şekilde açıklayabiliriz;

Öncelikle şunu bilmenizde yarar var. Arabulucu ücretinin ödenerek bizzat arabulucu önünde uzlaşılması durumunda arabulucunun düzenlediği uzlaşma tutanağı mahkeme kararı olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle de arabulucu önünde uzlaşmak ileride gelecek sorunları engellemiş olacaktır. Mesela, kira tespit davası için 5 yıl şartı bulunmaktadır. Bu durumda da kişiler arabulucuda uzlaşırsa eğer 5 yıl süreyle ev sahibi dava açmasının engellemiş olacaktır.

Arabulucu başvurusu sonrasında taraflar kendileri arasında anlaşma sağlar ve kendi aralarında bir ek protokol ile yeni kira bedelini belirlemesi durumunda ise mal sahibi açısından bu ek protokol ilam hükmünde değerlendirilmeyeceği için, yeniden mal sahibi kira tespit davasını açabilir.

Annelere Destek Ödemesi Yolda: Düzenlemenin Detayları! Annelere Destek Ödemesi Yolda: Düzenlemenin Detayları!

Bu nedenle de taraflar arabuluculuk ücretini ödeyerek, daha sonra oluşabilecek sorunları engellenmiş olacaktır.