Kira fiyatları ile beraber eş değer olarak zamlandırılan kira aidatları hem ev sahiplerinin hem de kiracıların büyük bir sorunu olarak gündeme geliyor. İl ve ilçelere göre ücretlerde değişiklikler görülse de lüks sitelerin aidatlarının 50 bin TL’lere kadar ulaştığı görülüyor. Konu ile ilgili konuşan gayrimenkul uzmanı Bal önceki senelerdeki artışlara dikkat çekiyor.  

Maliyet ve enflasyon artışlarına hazırlıksız yakalanmanın kira ve aidatlardaki artışın temel sebebi olduğunu vurgulayan gayrimenkul değerleme uzmanı Serkan Bal, “2022 yılının başlarında İstanbul genelindeki aidat artışları yaklaşık yüzde 40 civarındayken, 2023 yılında bu oran ortalama yüzde 77’ye yükselmişti. 

Hatta bu artış oranı, yaklaşık on ilçede yüzde 100-155 arasında değişiklik göstermişti. Bu hızlı ve dengesiz artışların en büyük nedeni de, maliyet ve enflasyon artışlarına hazırlıksız yakalanmaktı” dedi. Aynı zamanda 2024 yılı itibari ile aidatlara yüzde 25 ile yüzde 71 arasında zam yapıldığı belirtirken kimi sitelerde %150’ye kadar zamların çıktığının görüldüğünü dile getirdi.  

2022 yılının ilk ayında artışların başladığını belirten Bal; “2022 yılı Ocak ayını başlangıç noktası olarak kabul ettiğimizde, bu zamana kadar gerçekleşen artış oranlarının ortalama yüzde 168 olduğunu görüyoruz” diyen Bal, “Ortalamanın yanında kimi ilçelerde yüzde 200-300 oranında artışlar da yapıldı” şeklinde konuştu. 

Denizli'de 5 tonluk ocaklarda yapılıyor! Dünyadan talep yağıyor Denizli'de 5 tonluk ocaklarda yapılıyor! Dünyadan talep yağıyor

Kira ve aidat zamlarının fahiş rakamlara ulaştığı listede en başta yer alan il ise yine İstanbul olurken yapılan araştırmalara göre İstanbul’da 100 metrekare alana sahip daire başına ortalama aidat tutarı 1.600 liraya ulaştığı açıklandı.  

En yüksek ve en düşük rakamların karşılaştırıldığı ilçeler ise gayrimenkul değerleme uzmanı Serkan Bal tarafından “100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aylık aidat tutarında en yüksek rakam 4 bin 100 lira ile Beşiktaş’ta görülürken, onu 3 bin 300 lira ile Şişli, 2 bin 800 lira ile Kadıköy, 2 bin 700 lira ile Sarıyer ve Üsküdar, 2 bin 600 lira ile Ataşehir takip ediyor. Aidatların en düşük olduğu ilçeler ise 800 lira ile Silivri ve Çatalca.” ifadeleri ile açıklandı.  

Lüks sitelerdeki aidatlara değinen Bal şu örneği verdi; “Beşiktaş’ta bilinirliği yüksek markalı projelerde ortalama 100 metrekare dairelerin aidatlarının 32 bin lira olduğu, kullanım alanlarının 200 metrekareye ulaşması durumunda ortalama aidat rakamlarının 50 bin liraya çıktığını görüyoruz. Şişli’de lüks projelerde 100 metrekare dairelerin aidatlarının 35 bin lira seviyesinde olduğu söylenebilir. Sarıyer, Üsküdar, Beykoz gibi lüks villa sitelerinde ortalama aidat rakamları 12 bin ile 20 bin lira aralığında değişiyor. Kadıköy Bağdat Caddesi’ne yakın rezidans projelerinde aidat bedelleri ortalama 8-12 bin lira aralığında.” 

Kira aidatları konusunda da yeni düzenlemelerin ve önlemlerin alınmasının beklendiğini dile getiren Bal yapılacak düzenleme ile site yöneticilerine, yönetim şirketlerine sertifika şartı ve adli sicil kontrolü getirilmesi, gelir-giderlerin kamu tarafından düzenli olarak denetlenmesi planlandığını açıkladı.