İki yıldır uygulanan yüzde 25 kira artış sınırı, bazı ev sahipleri tarafından uygulanırken, diğerleri artan enflasyon nedeniyle bu sınırı aştı. Temmuz ayından itibaren kira artışları, enflasyona göre belirlenecek.

Hukukçular, kira sözleşmelerinde yıllık enflasyon oranının baz alınması gerektiğini belirtiyor. Yuvam Emlak sahibi Ersin Çetin, "Ev sahiplerinin mevcut enflasyon oranını az bulduğunu görüyoruz. Ancak, yıllık enflasyon oranı üzerinde bir zam talebi olursa, kiracılar mahkemeye başvurabilir" diyor.

Ev sahipleri, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 60'lık enflasyon oranını yeterli bulmuyor. Çetin, piyasada bu oranlara uyanların sayısının az olduğunu belirterek, "Şimdi temmuz sonrası ev sahipleri, serbest piyasa gibi davranıyorlar ve yüksek zam talepleri geliyor" ifadelerini kullanıyor.

Bazı ev sahipleri, yüzde 60'lık zammı kabul etmek yerine, 6 aylık kısa dönem kontratlar imzalatmayı planlıyor. Bu, yılda iki kez zam anlamına geliyor. Çetin, "Temmuzda girdiniz, ocak ayına kadar ödediniz. Ocakta yeni fiyattan temmuza kadar bir sözleşme daha yapılıyor. Bu yasal değil; ancak bu şartlarla ev verenler var" diyor.

Ev sahipleri tarafından yapılan yüksek zam talepleri yasal sınırlara uymadığında, kiracıların hakları devreye giriyor. Kiracılar, bu tür durumlarda mahkemeye başvurma hakkına sahip. Ancak, pek çok kiracı, mahkeme sürecinin uzun ve karmaşık olmasından çekiniyor.

 

Dönem

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı... Türkiye'ye iade edilen tarihi eser sayısı 12 bin 139'a ulaştı Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı... Türkiye'ye iade edilen tarihi eser sayısı 12 bin 139'a ulaştı

Kira Artış Oranı

Ev Sahiplerinin Talepleri

2022-2023

%25

%50-60

Temmuz 2024

Enflasyona Göre (%60)

%100+