• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Kimse lider doğmuyor

  30.01.2009 19:30
  Bir liderin başarısının, onun özellikleri kadar onu izleyenlerin özelliklerine de bağlı olduğu sanılıyor.
  Kimse lider doğmuyor
  Kimse lider doğmuyor Kimse lider doğmuyor Kimse lider doğmuyor

  Birçok hayvan grubunda, bazılarının sürekli ilk sırada yer aldığını dikkate alan araştırmacılar, liderin neye göre seçildiği sorusuna yanıt aradı.

  Bilim adamları, bazı iskorpitlerin davranışlarını inceledi ve hangilerinin yiyecek bulmak için ırmak kenarındaki otlarla dolu güvenli bölgeyi terk ederek riskli sulara açıldığını gözlemledi.

  Her iskorpitin cesaret ve çekingenlik düzeyini bu şekilde ölçen bilim adamları, daha sonra, hangisinin lider olacağını görmek için balıkları gelişigüzel ikili gruplara ayırdı.

  Çiftlerin yiyecek arayışı için yeni yerler keşfetmeye gittiği ya da beraber uzun süre bulundukları yerde kaldıkları görüldü. Ancak her durumda daha girişimci olan balığın diğerini etkilediği ve iki balığın maceraya atıldığı gözlendi.

  Cambridge Üniversitesi araştırmacılardan Andrea Manica, çekingen bir iskorpit çok maceracı bir iskorpitle grup oluşturduğunda, maceracı olanın çekingeni etkileyerek kendisini izlemesini sağladığını, korkak iskorpitin ise cesur olanın liderlik rolünü, daha az korkak olan iskorpitten fazla desteklediğini belirtti.

  “Bazılarının lider olması, diğerlerinin onu izlemesi sürecinin sadece bir hareketten kaynaklandığını” belirten Manica, balıkların lider ya da lideri izleyenler diye doğmadığını, ikili ya da muhtemelen daha çok sayıdaki grupta rollerinin sosyal etkileşimlerle belirlendiğini ifade etti.

  Araştırmanın sonuçlarının “lider olma özelliğinin” hiç önemli olmadığını gösterdiğini vurgulayan bilim adamları, bu balıkların herbirinin ekip arkadaşının hareketlerine karşılık verdiğini veya tepki gösterdiğini, liderin “bireylerin farklılıklarından” doğduğunu belirttiler.

  Araştırma, “Current Biology” dergisinin internet sitesinde yer alıyor.

  GAZETEPORT

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim