Engellilerin ve engelli yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak adına hayata geçirilen bazı uygulamalar bulunur. Engelli sürücülerin ve sürücü yakınlarının en çok merak ettiği sorulardan biri “Araba almak için yüzde kaç rapor lazım?

MEBden flaş karar! Yeni uygulama geliyor, ilkokul, ortaokul ve liselerde... MEBden flaş karar! Yeni uygulama geliyor, ilkokul, ortaokul ve liselerde...
Engellilerin ve engelli yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak adına hayata geçirilen bazı uygulamalar bulunur. Bunlardan biri de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti ile araç alma imkânı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) muaf tutulma durumu. Peki, engelli raporu ile araba alma işlemi için gerekli olan şartlar nelerdir? İşte, engelli araç alımı hakkında bilinmesi gereken detaylar:

KİMLER ÖTV MUAFİYETİNDEN YARARLANARAK OTOMOBİL ALABİLİR?

Engelli sürücülerin ve sürücü yakınlarının en çok merak ettiği sorulardan biri “Araba almak için yüzde kaç rapor lazım?

YÜZDE 40 VE ÜZERİ ENGEL ŞARTI

Engellilerin ÖTV’siz araç alabilmeleri için yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmaları gerekir. Ancak yüzde 40-89 oranındaki engelliler ile yüzde 90 ve üzerindeki engelliler için araç alımı şartları farklıdır.

YÜZDE 40-89 ARASI FARKLI

Yüzde 90 altında engeli olan ve araç kullanabilecek kişilerin, raporda belirtilen durumlara göre aracı kendi kullanımlarına uygun bir şekilde düzenletmeleri gerekir. Ayrıca araç kullanma yetkinliğini sürücü belgesi ve engelli raporu ile belirtmiş bu kişiler dışında kimse araçlarını kullanmamalıdır.

YÜZDE 90 ÜZERİNDE DURUM

Yüzde 90 ve üzeri engeli olanların ise eğer sürekli tekerlekli sandalye kullanıyorlarsa aracı bu doğrultuda düzenletmesi gerekir. Aksi takdirde aracın düzenlenmesi zorunlu değildir. Bu arada yüzde 90 ve üzeri engelli bireylerin araçlarını geçmişte sadece 3. dereceye kadar yakınları kullanabiliyordu. Fakat artık böyle bir durum yok. Yani araç, yakınlık derecesi gözetmeksizin kullanılabilir.

ENGELLİ RAPORU İLE ARABA NASIL ALINIR?

ÖTV’siz araç alabilmek için gerekli belgelerden en önemlisi engelli raporudur. Tam teşekküllü bir hastaneden alınan ve engel durumu ile yüzdesini belirten engelli raporunda kişinin araç kullanmaya müsait olup olmadığı da belirtilmelidir. Araba almak için engelli raporu başvurusunda gerekli olan belgeler şunlardır:

Engelli kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi 5 adet vesikalık fotoğraf Başvuru formu Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na başvurabilmek için hastaneden verilen dilekçe İmzalı ve onaylı muayene bilgisi (Engellilik oranının belirlenmesi için) Eğer engelli birey 18 yaşından küçükse ya da işlemleri kendisi gerçekleştiremeyecek zihinsel bir engele sahipse vasi kararını belirten belge.

ENGELLİ SÜRÜCÜ BELGESİ NASIL ALINIR?

Eğer alınan raporda engelli bireyin alacağı aracı kendisinin kullanabileceği belirtiliyorsa bu durumda araç sahibinin sürücü belgesi de alınması gereklidir. Peki, engelli sürücü belgesi nasıl alınır?

Engelli bireyler A ve B sınıfı ehliyet alabilirler. Sürücü belgelerinin üzerine özel durumlarını belirten bir ibare eklenir. Engelli ehliyeti almak için de sürücü kursuna yazılmak, yazılı ve pratik sınavı başarıyla geçmek gibi ehliyet almak için gerekli olan tüm aşamaları tamamlamak gerekir. Buradaki tek fark, sürücü adayının engel durumuna özel bir araçla direksiyon sınavına girecek olmasıdır. Ayrıca sürücü belgesi alma konusundaki detaylı bilgilere “Yollara Çıkmaya Hazırlanın: Ehliyet Nasıl Alınır?” yazımızdan ulaşabileceğinizi de not düşmeden geçmeyelim.

ENGELLİ RAPORUYLA HANGİ ARAÇLAR ALINABİLİR?

Bu avantajdan faydalanabilmek için alınacak olan aracın özellikleri ve fiyatı önemlidir. Motor silindir hacmi ise bu doğrultuda oldukça önemlidir. Muafiyetten yararlanmak isteyenlerin, araç motor hacimleri doğrultusunda şu sınırlamalara dikkat etmeleri gerekir:

1.6 veya daha altında motor hacmine sahip binek otomobiller

Motor silindir hacmi 2800 cm³’ü geçmeyen, eşya taşımaya mahsus van, panelvan, pick-up gibi açık veya kapalı kasalı kamyonetler

Motor silindir hacmi önemli olmaksızın tüm motosikletler

“Engelli raporu ile hangi araçlar alınır?” sorusunun yanıtını etkileyen unsurlardan birinin de aracın fiyatı olduğu belirtmiştik. 21 Aralık 2021 tarihli 31696 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikler kapsamında engelli bireyler için araç alımı üst limiti 2022 yılında, motor hacmine bakılmaksızın ÖTV ve diğer vergiler dâhil olacak şekilde 450 bin 500 TL’dir.

ENGELLİ İNDİRİMİYLE ALINAN OTOMOBİL SATILABİLİR Mİ?

ÖTV muafiyetinden yararlanılarak alınan araçların satışının ek bir bedel ödemeden gerçekleşmesi için araç alımının üstünden 5 yıl geçmesi gerekir. Eğer 5 yıl içerisinde araç satılmak istenirse bu durumda aracın ÖTV’si hesaplanır ve bu vergi tutarı, aracı satan kişiden tahsil edilir.