424 BİN SÖZLEŞMELİ  GEÇEBİLECEK

Kamudaki sözleşmeli personelle ilgili kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan, kamudaki sözleşmeli personelin kamuya geçirilmesi için mahalli idareler dahil olmak üzere 3 yıl bu sözleşmeli statüde çalışma şartı aranacağını duyurdu. Erdoğan düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Sözleşmeliden kadroluya geçiş 3 artı 1 yıllık zamanda gerçekleşecek. Henüz bu süreyi doldurmayanlar 3 yılın sonunda aynı hakkı elde edecek. 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecekler. 424 bin sözleşmeli isterse kadroya geçebilecek.

3 YIL ÇALIŞMA ŞARTI ARANACAK

3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Mahalli idareler dahil sözleşmeli personelin kadroya geçişlerinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacak. Daha önceki kadro düzenlemesinin dışında tutulan 227 bin kişi doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecek. Sözleşmelerinin kadroya geçişlerinde 3 yıl çalışma şartı aranacak, 1 yıl da aday memurluk süreci olacaktır. Sözleşmeliden kadroya geçiş 3 artı 1 yıllık sürede gerçekleşecektir."

 520 BİN SÖZLEŞMELİ VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de çalışan 30 milyon 141 bin kişinin 4 milyon 877 bin 270'i kamuda kadrolu olarak istihdam ediliyor. Ayrıca kamuda 520 bin personel de sözleşmeli olarak görev yapıyor. Rakamlara göre, çalışanların yüzde 16.6’sı kamuda çalışıyor. Bu da her 5.5 kişiden 1 kişiye denk geliyor.

‘Targaryen’ karakterine benzetilen Bilecik Belediye Başkan Vekili Subaşı'ndan sloganlı paylaşım ‘Targaryen’ karakterine benzetilen Bilecik Belediye Başkan Vekili Subaşı'ndan sloganlı paylaşım