Dünya, sabaha karşı arka arkaya fırlatılan iki füze haberini duydu. İlk başta füzelerin kimliği tespit edilemedi. Ancak kısa sürede yaklaşık beş dakika havada kalan iki füze belirlendi. Rusya lideri Vladimir Putin'le buluşan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, randevuya dakikalar kala düşmanlarına füzelerle gözdağı verdi. Ya da Japon Denizi'ne düşen kısa menzilli füzeler, Kim için görüşme öncesinde bir kutlama mesajıydı.

Milliyet'ten Hüseyin Narin'in haberine göre, Kurşun geçirmez zırhlı yeşil treniyle Rusya topraklarına Salı günü giriş yapan 39 yaşındaki Kim Jong-un, ani bir rota değişikliğiyle Vladivostok yerine Ussuriysk'teki bir istasyonda durdu. 2019 yılında Rusya'nın en doğusundaki şehirlerden Vladivostok'ta bir araya gelen liderlerin, yine aynı adreste buluşacağı tahmin ediliyordu. Ancak yeşil tren daha da kuzeye gitti ve bu sabah Rus medyası Vladimir Putin'in konuğuyla görüşmek üzere Vostoçni Uzay Üssü'ne ulaştığını duyurdu.

EL SIKIŞTILAR

Yaklaşık 30 dakika sonra Kuzey Kore lideri Kim üsse ulaştı, yerel medya 70 yaşındaki Rus lider Putin ile Kuzey Koreli mevkidaşının açık havada el sıkıştığı görüntüleri dünyaya servis etti.

Kim Jong-un Rus mevkidaşına "Yoğun programının arasında beni davet ettiğin için teşekkür ederim" derken, Vladimir Putin ise "Seni gördüğüme memnun oldum" yanıtını verdi. Devamında, "Burası bizim yeni uzay üssümüz" diyerek Vostoçni'yi tanıttı.

İKİ KEZ BAŞARISIZ OLDU

Gazeteciler Rusya lideri Putin'e Moskova'nın Pyongyang yönetimine uydu inşasında yardım edip etmeyeceğini sordu. Putin, "Bu nedenle Vostoçni Uzay Üssü'ne geldik" yanıtını verdi.

BBC, Kuzey Kore'nin önceki yıllarda dünya yörüngesine iki kez casus uydu yerleştirmeyi denediğini ancak iki seferde de başarısız olduğunu hatırlatıyor.

DÜNYA MERAKLA BEKLİYORDU

Uzay üssünde ziyareti takip eden gazetecilerin bir diğer sorusu, dünyanın yanıtını merakla beklediği silah ticaretiydi. Vladimir Putin'e konuğuyla birlikte silah tedariki ya da askeri işbirliğini masaya yatırıp yatırmayacakları soruldu. Rusya lideri, tüm konuların görüşüleceğini söyleyerek ilk kez Moskova'nın Kuzey Kore'den silah isteyeceğini doğruladı.

Putin ve misafiri Kim gelişmiş uzay üssünü gezdi, ardından heyetler arası resmi görüşmeler başladı.

TOP MERMİLERİ VE TANKSAVAR FÜZELERİ

Putin-Kim zirvesinin bir numaralı gündeminin, silah ihracatı olması bekleniyor. Konu daha önce bir Kremlin sözcüsüne soruldu, sözcü Moskova ile Pyongyang'ın 'hassas alanlarda' işbirliği yaptığını söylemekle yetindi.

Ukrayna'da bataklığa saplanan Rus ordusunun acil şekilde silaha ihtiyacı var. Rusya'nın elindeki 122 mm ve 152 mm'lik top mermilerinin azaldığını bildiren New York Times gazetesi, yanı sıra Putin'in misafirinden tanksavar füzeleri de isteyeceğini yazdı.

BBC ise, Kuzey Kore'nin silah stoğunda Sovyetler Birliği döneminden kalma topçu mermilerinin de bulunduğu geniş bir cephanenin olduğunu yazdı.

39 yaşındaki Kim Jong-un ise, Moskova'dan uydu teknolojisi, nükleer güçle çalışan denizaltı talep edecek. Elbette, gıda yardımı da Pyonyang'ın talepleri arasında. Koronavirüs salgını boyunca dünya ile bağlantısını koparan Kuzey Kore, ciddi bir kıtlık yaşadı.

YEŞİL TREN DÖRT YIL SONRA İLK KEZ GÖRÜNDÜ

Koronavirüs salgınından bu yana ilk kez yurt dışına çıkan Kuzey Kore lideri, Pyongyang'dan askeri bir törenle uğurlandı. Yanına en üst düzey askeri danışmanlarını alan Kim, Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Ri Pyong Chol, yardımcısı Pak Jong Chon ve silah endüstrisinin başındaki general Jo Chun Ryong'la birlikte Rusya'ya seyahat etti.

KIZ KARDEŞİ DE ORTAYA ÇIKTI

Trende Kim'in şahin kız kardeşi Kim Yo Jong'un da olduğu, uluslararası ajansların servis ettiği fotoğraflarla ortaya çıktı. Kim Yo Jong, daha önce ağabeyinin Güney Kore ve ABD liderleriyle yaptığı görüşmelerde fazlasıyla dikkat çekmişti.

BABADAN MİRAS

Yeşil tren, aslında Kim'in babası Kim Jong-il'in resmi ulaşım aracıydı. Kuzey Kore'nin bir önceki liderinin uçak korkusu vardı ve yurt dışı ziyaretlerini trenle gerçekleştiriyordu.

Yıllarca unutulan tren, Kuzey Kore liderinin 2019'da yaptığı seyahatlerle bir kez daha dünya gündemine girdi. ABD lideri Donald Trump, Çin lideri Xi Jinping ve Rusya lideri Vladimir Putin'le görüşen Kim Jong-un, zırhlı yeşil trenle arz-ı endam etti.

EN İYİ LEZZETLERLE KUSURSUZ YOLCULUK

O kadar ağır zırhlı ki vagonları çekmek için iki motora ihtiyacı var ve yaklaşık 50 kilometre hızla ilerleyebiliyor. 20'den fazla vagonu ile tren, mercan pembesi deri kanepelerle kaplı bir salona, modern ve tamamen beyaz bir konferans salonuna, uydu televizyonu ile donatılmış bir ofis ve en iyi lezzetleri barındıran bir mutfağa sahip. Taze ıstakozlar, yıllanmış şaraplar, kadın görevli ve garsonlarla dolu olan tren, Kim'in her yolculuğunu kusursuz hale getirmek için bir araya geliyor.