• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kılınç, 12 Haziran'ı Aydınpost'a değerlendirdi

  27.06.2011 09:31
  Aydın AK Parti Milletvekili A. Gültekin Kılınç; seçim sonrası değerlendirmesini Aydınpost’a yaptı.
  Kılınç, 12 Haziranı Aydınposta değerlendirdi
  Kılınç, 12 Haziran'ı Aydınpost'a değerlendirdi Kılınç, 12 Haziran'ı Aydınpost'a değerlendirdi Kılınç, 12 Haziran'ı Aydınpost'a değerlendirdi

   

   Kılınç’a seçim döneminden, sonrasına ve projelerindeki öncelik durumuna kadar merak ettiğiniz birçok konuyu sorduk.

  Sayın vekilim, seçim dönemi birçok kez görüştük. Hayırlı olmasını diliyoruz. Peki, seçim sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Seçimden galip çıktım, meclise girdim. Bu durum çok büyük bir onur benim için. Ülkemizle, Aydın için ayrı bir değerlendirmede bulunmak mümkün. Ülkemiz için kimsenin tahmin edemediği fakat Sayın Başbakanımızın çok daha önceden söylediği bizim de Sayın Genel Başkanımızın sözüne istinaden seçim beyanlarında sık kullandığımız bir şey vardı. Seçimin galibi belliydi diyorduk. Seçimin galibi seçimlerden önce gerçekten belliydi. Onun süreç çok heyecanlı geçmedi. Yani AK Partideki heyecan Sayın Başbakanımızın gösterdiği heyecan hedefin tutturulması yönündeydi. Halkımız çok ciddi teveccüh gösterdi. Yüzde 50’ye varan halkın güvenini almak, böyle bir başarıyla çıkmak Türkiye’nin uluslar arası güvenilirliğini de çok olumlu etkiledi. Vatandaşlarımızın gösterdiği teveccüh Türkiye’nin dünyadaki liderlik mücadelesine çok olumlu katkıda bulundu. Bu seçim sonuçları bizim uluslar arası güvenilirliğimiz itibarımızı artırması yönünde çok önemli mesajlar verdiğine inanıyorum. Uluslar arası konumunuz iyi olunca güvenilirliğinizde artıyor. Dilinizin, paranızın itibarı oluyor. Özellikle Orta Doğu coğrafyasında Avrupa ve Asya’ya geçiş noktasında güvenli bir liman olarak gösteriliyorsunuz. Ulusal ve global bazda değerlendirmesini böyle yapmak mümkün.

  hatice0.20110414095032.jpg

  Aydın’a baktığımızda…

  Aydın’a baktığımızda hedefimiz 1. parti olmaktı. Maalesef 1. parti olamadık. Mustafa Savaş kardeşimizi de meclise taşımaktı asıl hedefimiz. Mustafa Savaş kardeşimizi meclise götürememenin burukluğunu yaşıyoruz. Seçim sonuçlarını biz zaman zaman ölçtük. Tahminlerimiz 3–3–1 olacağı şeklindeydi. Gerçekten Aydın genelinde seçim çalışmalarında ciddi çaba harcadık.  Teşkilatlarımız seçime iyi hazırlanmıştı. Kadın kollarımız çalmadık kapı bırakmadı. Gençlerimiz Aydın genelinde tüm adayların tanıtımını yapmak için sabahlara kadar afiş, broşür çalışmalarında bulundular. Bu iki aylık süreç tüm parti teşkilatları açısından çok önemli bir sınavdı. Bu sınavı teşkilatlarımız çok iyi bir şekilde verdiler. 3–3–1 göndermek halkımızın takdiri. Demek ki tam anlatamamışız kendimizi. Buradan bu tablo çıkıyor. Türkiye genelinde yüzde 50 başarı sağlanmışken Aydın’da bu başarının olmaması bizim kendimizi tam anlatamadığımız sonucunu veriyor. Bundan sonraki süreçte öncelikle teşkilatlarımızın yerel seçimlere bugünden itibaren çalışmaya başlaması bizim temel hedefimiz. 2014 seçimlerinin arkasından genel seçimler var. Tüm enerjimizle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Biz bugünden itibaren artık icraat yapacağız söylediklerimizi yerine getireceğiz. Temel hedefimiz bölgemizde daha çok gencimizin istihdam sağlamasını sağlamak.

   

  Nazilli’de CHP’den Ferda Çağlar Erkut’un olması sizi sıkıntıya soktu mu? Gerçekten çok çalışan bir adaydı. Hiç kendinize rakip olarak hissettiniz mi?

  Ferda hanım gerçekten iyi çalıştı. Fakat anketlerde sürekli ölçümler yaptırdık. O ölçümlerde biz tabloyu görüyorduk. Yani aramızda yarım veya 1 puanlık farklar oluyordu. Yani bu yarım, 1 puanlık fark il geneline baktığımızda, 2 puan gibi ortaya çıktı. Demek ki bilimsel bazdaki çalışmalarımızı doğru yapmışız. Çok da Ferda Hanım’a şans tanımıyorduk. 3–3–1 dediğimiz tabloda oydu zaten.

   

  Aydın için öncelikli olarak uygulayacağınız projeniz ne olacak?

  En şanslı olduğumuz konum önceden beri Aydın’ın marka şehir olması konusundaki söylemlerimiz özellikle çok geniş bir halk kitlesini ilgilendiren tarımsal kalkınmamız. Aydın’ın, Türkiye’nin sağlıklı ve doğal gıda ambarı haline gelmesi söylemimiz vardı. Bölgemizdeki tarımsal üretimin daha iyi fiyat edebilmesi için vatandaşımızın emeğinin daha iyi değerlenebilmesi için öncelikle organik tarım sertifikalarının uygulamalarının yaygınlaştırılarak tarımda markalaşma temel hedefimiz olmalı. 2011 yılında Aydın ili karara göre kırsal kalkınma programına dâhil edildi. 20 ille beraber kırsal kalkınma programına alındı. Burada çok önemli fırsat yakaladık, 2011 yılının 2. yarısından itibaren Güney Ege Kalkınma Ajansının verilen projelerde Aydın ilinin bir röntgeni çekildi. Aydın ilinde yapılacak doneler ve veriler var. Bundan sonraki çalışmalarda bu yapılması gereken projelerin bir şekilde hayata geçirilmesi öncelikli hedefimiz olacak. Tarımsal üretimin sanayileşmesiyle daha fazla istihdam sağlanacağı gibi kırsalda tarımsal üretimde çalışan gençlerimizin yaygın bir şekilde istihdamı da artmış olacak böylelikle.

   

  Tarımdan bahsediyoruz bayağı ama Aydın’da antik kentlerimizin turizme kazandırılmaması adeta kanayan yaramız haline geldi. Antik kentlerimiz turizme kazandırılacak mı? Yıllardır Tralleis antik kentimizin durumu ortada. Ne yapacaksınız bunlar için?

  Bizim söylemlerimiz Aydın’ın marka şehir olması konusunda sadece tarım yok tabii. Sanayi içinde çok büyük projelerimiz var. Devlet Planlama Teşkilatı ve GEKA ile yaptığımız çalışmalarda bölgemizi bazı sanayi dallarında kümeleşme çalışmalarının yoğunlaşması var. Bodrum-Milas havaalanından başlayıp Pamukkale’de bitecek Güney Menderes Turizm yolu projesi var. Bu olla ilgili kısım kısım çalışmalar devam ediyor. Bunu daha da yaygınlaştırarak bölgemizdeki tarih turizminin gün yüzüne çıkarılabilmesi iyi bir turizm akışının sağlanabilmesi ve bölgemizdeki konaklamanın ve restaurant işletmelerinin sayısını kalitesini artırılarak turisti daha fazla bölgemizde geceletmek. Tralleis antik kenti için de projelerimiz var. Turisti cezp edecek bir yapıya kavuşturulması gerekir. Avrupa’daki antik kentlerden çok fazlasına sahibiz. Aydın tarihinin zenginliği yeterince satamadığını görüyoruz. Tabii bu zenginliklerimizin bir an önce ekonomiye kazandırılması gerekiyor.

   

  Son olarak Aydın halkına ne söylemek istersiniz?

  Aydın halkına çok teşekkür ediyorum. Bizi meclise gönderdiler. Bizi meclise gönderirken bizden de hizmet bekliyorlar. İnşallah halkımızın beklediği hizmeti hep birlikte gerçekleştirir, sağlarız. Sizlere de çok teşekkür ediyorum. Seçim süresince basın gerçekten, bizim peşimizi hiç bırakmadı. Anlattıklarımızı halka anlatma, kamuoyu oluşturma konusunda görevini çok iyi yerine getirdi. Bu anlamda sizin aracılığınızla, size ve diğer basın kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum. Sizler de bizler kadar bu süreçte yoruldunuz.

  243575_10150211417952320_652757319_7060579_8298976_o.jpg

  Röportaj: Hatice KARAARSLAN

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim