• BIST 105.268
 • Altın 163,439
 • Dolar 3,9604
 • Euro 4,6498

  Kılıç'tan Paksüt'e yanıt

  25.12.2008 13:15
  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kapatılan belde belediyelerin yerel seçimlere girmesinin anayasa ihlali olacağı yönünde yaptığı açıklamanın, mahkemenin bu yöndeki görüşünü destekleyen altı üyesi adına yapıldığını söyledi.
  Kılıçtan Paksüte yanıt
  Kılıç'tan Paksüt'e yanıt Kılıç'tan Paksüt'e yanıt Kılıç'tan Paksüt'e yanıt

  Öte yandan Anayasa Mahkemesi'nin 8 üyesi ise "Haşim Kılıç'ın sözlerine katılmıyoruz" açıklamasını yaptı.

  Anayasa Mahkemesi girişinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kılıç, kurumlar arasında çatlaklığın söz konusu olmadığını kaydetti.

  Anayasa Mahkemesi Başkanlığı adına dün yapılan açıklamada Danıştay'ın kararını benimseyerek kapatılan belediyelere yerel seçimlere girme yolunu açan Yüksek Seçim Kurulu anayasayı ihlal etmekle suçlanmıştı.

  Başkan Vekili Osman Paksüt ise bu konunun heyette görüşülmediğini ve açıklamanın Kılıç'ın kişisel görüşü olduğunu söylemişti.

  Osman Paksüt'ün, açıklamadan haberdar olmamasının normal olduğunu dile getiren Kılıç, "Paksüt karar verilirken muhalefetteydi. Görüşünü kararda belirtti. Bu konudan haberdar olmaması normaldir" dedi.

  "TARTIŞMA FAZLA BÜYÜTÜLMEMELİ"

  Bu arada Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yüksek yargı organları arasında var olduğu izlenimi veren tartışmanın, fazla büyütülmemesini isteyerek, ''Kişi ve kurumlar, anayasa ve yasaların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde kalmaya ne kadar özen gösterirse, Türkiye'deki sorunlar da o düzeyde asgariye indirilmiş olacak'' dedi.

  Bakan Şahin, TBMM'de gazetecilerin, ''Yüksek yargı organları arasındaki tartışmaya'' ilişkin sorularını yanıtladı.

  Şahin, kişi ve kurumların, anayasa ve yasaların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde kalmaya özen göstermeleri halinde, Türkiye'deki sorunların da o düzeyde asgariye indirilmiş olacağını söyledi.

  Yüksek yargı organları arasında var olduğu izlenimi veren tartışmanın, ''fazla büyütülmemesini'' isteyen Şahin, Adalet Bakanı olarak, bu tartışmada taraf olamayacağını belirtti.

  "YASALARI, ANAYASA ADINA DENETLEME YETKİSİ"

  Belediyeler konusunda anayasaya aykırı bir durum olup olmadığının sorulması üzerine Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamaya, büyük ölçüde katıldığını kaydetti.

  TBMM'nin çıkardığı yasaları, anayasa adına denetleme yetkisinin, sadece Anayasa Mahkemesine ait olduğuna işaret eden Şahin, ''Bunun dışında, yasaları değerlendirecek, çıkış amacı dışında, onları yorumlayarak bir takım kararlar verecek başka kurum yoktur, olması da mümkün değildir. Anayasa Mahkemesinin kararları da herkesi bağlar. Gerçek ve tüzel kişileri bağladığı gibi diğer yargı organlarını da bağlar. O nedenle, herkes anayasanın kendisine çizdiği sınırlar içinde hareket etmelidir cümlesini kullandım'' diye konuştu.

  Bir gazetecinin, ''O zaman Danıştay ve YSK'da bir görev aşımı mı yoksa görev farkı mı var?'' sorusuna Şahin, söylediklerinin dışında farklı bir şey dile getirmeyeceği karşılığını verdi.

  "ANAYASA MAHKEMESİNİN GÖREVİNİ YAPIYOR İZLENİMİ VERİR"

  Danıştay kararının gerekçesinde, ''Kapatılan belde belediyelerine bildirim yapılmadığı, Resmi Gazete'de yayımlanmadığı''nın yer aldığını anımsatan gazeteciye Şahin, şu yanıtı verdi:

  ''TBMM, bir kanun çıkardı, nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerle ilgili hüküm koydu, Anayasa Mahkemesi değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi ne karar vermişse, o karar doğrultusunda hareket etmek, bizim ve herkesin görevidir. 'Falan mahkeme şöyle bir gerekçeyle hareket etmiş...' O, Anayasa Mahkemesinin görevini yapıyor izlenimini verir ki; bu anayasaya uygun değildir.''

  Şahin, YSK'nın aldığı kararın, kesin karar olduğuna işaret ederek, YSK'nın, kararını değiştirmemesi halinde, kapatılması öngörülen belde belediyelerinden, nüfus sayımının iptali için öngörülen süre içinde dava açanların yerel seçime katılabileceğini anımsattı.
  Bakan Şahin, Meclisin yeni bir kanun çıkarmadığı takdirde, bundan sonraki seçimlere de girilebileceğini ifade etti.

  Meclisin yeni bir kanun çıkarıp çıkarmayacağına ilişkin soru üzerine Şahin, şu anda gündemlerinde böyle bir konunun bulunmadığını belirtti.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim