SEÇİM stratejisini ağırlıklı olarak cumhurbaşkanlığı seçimine odaklayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milletvekilliğinde ortak listeyle ittifak ortaklarına alan açan taktiği ilk turda tutmadı. CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki, “önemli olan sadece bizim değil ittifakın toplam oy oranı ve milletvekili sayısı” değerlendirmesine dikkat çekildi. Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’ın gerisinde tamamlaması, milletvekili sayılarında da beklentilerin uzağında kalınması hayal kırıklığına yol açtı. 

İTTİFAK NE GETİRDİ

On Numara sonuçları açıklandı! On Numara sonuç ekranı millipiyangoonline'da On Numara sonuçları açıklandı! On Numara sonuç ekranı millipiyangoonline'da

CHP geçen seçimdeki yüzde 22,65’lik oyunu sadece 3 puan, milletvekili sayısını da ancak 23 kişi arttırabildi. Geçen dönem sadece SP’den bazı isimlere yer verdiği listesiyle 146 milletvekili çıkaran CHP bu kez, SP’nin yanı sıra DEVA, Gelecek, DP ve İYİ Parti’den isimlere yer verdiği ortak listesiyle ancak 169 vekil çıkarabildi. Cumhurbaşkanlığında alınan sonuçla birlikte milletvekili seçimlerinde elde edilen sayılar da dikkate alınınca ittifakın etkisi sorgulanmaya başlandı.