• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Kılıçdaroğlu'ndan eleştiri

  19.06.2009 14:35
  "Maalesef koltuğuna yapışmış kalkmıyor bu doğru değil"
  Kılıçdaroğlundan eleştiri
  Kılıçdaroğlu'ndan eleştiri Kılıçdaroğlu'ndan eleştiri Kılıçdaroğlu'ndan eleştiri

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, RTÜK Başkanı Zahid Akman"ın görevde kalmasının doğru olmadığını belirterek “Kendi partisinden pek çok kişinin uyardığı bir kişi maalesef koltuğuna yapışmış kalkmıyor bu doğru değil. RTÜK"ten ayrılması gerekiyor” dedi. Kılıçdaroğlu AKP"nin Genelkurmay"da hazırlandığı iddia edilen belgeyle ilgili yaptığı suç duyurusuyla “Ergenekon davasının tarafı” olduğunu savunarak “AKP bu süreçte sanki muhalefette bir partiymiş gibi bir köşeye çekilip mağdur rolünü oynamak istiyor” diye konuştu.

  Kılıçdaroğlu Meclis"te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Mayın yasasıyla ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, dilekçenin hazır olduğunu, önümüzdeki hafta Meclis grup toplantısında imzaları tamamlayacaklarını ve ondan sonra da Anayasa Mahkemesi"ne başvuracaklarını bildirdi.

  -“ORİJİNAL BELGE MUTLAKA SAVCILARA ULAŞTIRILMALI”-

  Kılıçdaroğlu, Genelkurmay"da hazırlandığı iddia edilen İrticayla Mücadele Belgesi"yle ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine belgenin orijinalinin savcıların eline ulaşmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, “Mevcut fotokopi üzerinden öyle anlaşılıyor ki belgenin sahteliği doğruluğu kanıtlanamıyor. O zaman devlet dediğimiz kurum sağlıklı çalışıyorsa, AKP bu konuda Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduysa, bu orijinal belge kimin elinde, önce onu saptaması gerekir. Orijinal belgenin mutlaka Cumhuriyet savcılarına intikal ettirilmesi gerekiyor. Şu anda bizim de kamuoyunun da beklediği bu orijinal belgeye bir an önce ulaşmaktır. “dedi.

  Kılıçdaroğlu, AKP"nin belgeyle ilgili yaptığı suç duyurusuna ilişkin bir soru üzerine ise “AKP o suç duyurusuyla artık Ergenekon davasının tarafı olmuş durumdadır”dedi. Savcılığa intikal eden bir konuda AKP"nin ayrıca suç duyurusunda bulunmasının gerekçesini anlamadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, AKP"nin iktidar değil muhalefet partisi gibi davrandığını da söyledi. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

  “İktidarda olan bir parti olayın üzerine kararlılıkla gider. Orijinal belgeye eğer bu kadar süre içerisinde, AKP ulaşamıyorsa o zaman yönetimde ciddi bir zafiyet var demektir. Bu yönetim zafiyetini de önce Sayın Başbakan açıklaması gerekir. Aramayı yapan kim, orijinal belgeyi bulunduran kim, bütün bunların hepsi tartışılırken AKP"nin çok önemli bir şeyin üzerine gidiyormuş gibi kamuoyunda bir izlenim yaratmak için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmasının hiçbir mantığı yok. Zaten Cumhuriyet savcılığı bu konuyu soruşturuyor. Siyasal iktidarın emrinde olan devlet kurumlarının üzerine AKP kararlılıkla niye gitmiyor? O belge onların elindeyse, o belgeyi almalı ve süratle savcılığa intikal ettirilmeli. Bu sadece bir bakanın yapacağı bir telefon konuşmasıyla sonuçlanır. Ama bu bile olmuyor.“

  -“AKP MAĞDUR ROLÜNÜ OYNAMAK İSTİYOR”-

  “Devlette soğuk savaş mı yaşanıyor?” şeklindeki bir soruya ise Kılıçdaroğlu, “Soğuk savaş yaşanıp yaşanmadığını bilmiyorum. Ama bazı kurumların başka kurumları yıpratmak için özel çaba harcadığını biliyoruz. Bu kamuoyuna da yansıyor, sonuçta yaşadığımız süreç çatışmanın devlete zarar verdiğidir.” karşılığını verdi. AKP"nin yaşanan süreçte muhalefet partisi gibi davrandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “AKP bu süreçte sanki muhalefette bir partiymiş gibi bir köşeye çekilip mağdur rolünü oynamak istiyor. Bizim itiraz ettiğimiz nokta bu. Devletsiniz, iktidarsınız, başbakanlık, bakanlık sizin emrinizde, devleti siz yönetiyorsunuz. Devletin kurumlarına hakimsiniz nasıl oluyor da bu çatışmalara AKP bir köşeye çekilerek seyrediyor. Bunu doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

  -“AKMAN KOLTUĞA YAPIŞTI”-

  RTÜK Başkanı Zahid Akman"la ilgili bir soru üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, Akman"ın inandırıcılığını yitirdiğini, görevde kalmasının radyo ve televizyonlar için de doğru olmadığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Ahlakı egemen kılmak isteyen bir kişi bulunduğu konumda ahlakı egemen kılamıyor. Kendi durumu tartışmalı. Düzenlediği belgeler sahte. Kamuoyuna açıkladığı belgeler doğru değil. Kendisinin geçmişteki ticari ilişkileri, Deniz Feneri ile olan ilişkileri bütün bunlara baktığınız zaman Zahid Akman Almanya sınırlarından içeriye girecek konumda olan birisi değil. Almanya"ya giremeyen birisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi"ne de gelmemeli. Almanya"ya giremeyen bir bürokrat Sayın Bakanların yanına da girememeli. Burada asıl önemli olan nokta gerek Sayın Cemil Çiçek"in gerek Sayın Köksal Toptan"ın gerek Sayın Bülent Arınç"ın yaptığı tüm uyarılara rağmen -biz muhalefeti saymıyoruz- kendi partisinden pek çok kişinin uyardığı bir kişi maalesef koltuğuna yapışmış kalkmıyor, bu doğru değil. Akman"ın en azından RTÜK"e saygısı varsa oradan bir an önce ayrılması gerekiyor. Sadece başkanlıktan RTÜK üyeliğinden de ayrılması gerekiyor. Çünkü etik kuralları bu ülkede geçerli kılacaksak bunların üzerinde hassasiyetle duracaksak, buna sadece bizim değil Zahit Akman"ın da uyması gerekiyor. Olması gereken bir istifayı bu kadar geciktirmesi doğru değil.”diye konuştu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim