CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı davasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, cenaze töreninde saldırı olacağı yönünde herhangi bir hazırlık ve istihbarat bulunmadığı, Kılıçdaroğlu’nun tören alanına gelmesiyle başlayan protestoların sonrasında suç oluşturan eylemlere dönüştüğü anlatıldı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019’da şehit Er Yener Kırıkçı’nın Çubuk’taki cenaze töreninde saldırıya uğradı. Bazıları 18 yaşından küçük toplam 68 sanık Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Mahkeme, sanıklara 7 ay 15 gün ile 8 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezası verdi, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ü ise 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

MGK'dan Yunanistan'a sert tepki: Yunanistan’ı teşvik edenler aklıselime davet edildi MGK'dan Yunanistan'a sert tepki: Yunanistan’ı teşvik edenler aklıselime davet edildi

HAZIRLIK YOKTU

Mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda, cenaze töreninde olay çıkabileceğine yönelik veya bu yönde hazırlık yapıldığına dair herhangi bir ihbarın ya da istihbari bilginin bulunmadığı belirtildi.