CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hür Düşünce Hareketi Genel Kurulu'nda altılı masayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakırköy'de düzenlenen genel kurulda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkenin ayrışmadan ve kavgadan uzaklaşması gerektiğini belirterek "Beraber olmak, birlikte olmak, kucaklaşmak, sohbet etmek, farklı düşüncelere saygı duymak çok ama çok önemli. Buna dediğim gibi ihtiyacımız var. Bilimden söz edildi, demokrasiden söz edildi, tarihimizden söz edildi, insan haklarından söz edildi. Hemen hemen bir demokraside, kapsayıcı demokraside olması gereken bütün kurallardan söz edildi. Bizi bir araya, bütün bu kuralları hayata geçirme iradesidir. Biz artık kavga etmek istemiyoruz. Bu ülkede insanlar farklı düşünebilirler, farklı kimliklere, farklı inançlara, farklı görüşlere sahip olabilirler ama bir şekliyle beraber olmak zorundayız. Bayrağımızın altında özgürce yaşamak zorundayız. Düşüncenin özgürce ifade edilmesi lazım" dedi.

"Böyle bir ortamın yaratılması lazım" diyen Kılıçdaroğlu, "Böyle bir ortam yaratılmazsa sorun çıkar. Demokrasi tedbirimizden büyük ölçüde uzaklaşmış oluruz. Altılı masayla ilgili olarak sayın genel başkan aşağı yukarı bütün görüşlerimizi yansıttı. Evet her birimiz farklı partiyiz doğru. Her birimiz yeri geldiğinde birbirimizin rakibiyiz. Bu da doğru. Demokrasi içinde bu da olması lazım. Ama bizler ama bizler Türkiye'nin üretmesini istiyoruz. Türkiye'nin büyümesini istiyoruz. Türkiye'nin kalkınmasını istiyoruz. Adalet istiyoruz., demokrasi istiyoruz. Özgürlük istiyoruz, din ve vicdan özgürlüğü istiyoruz. Yani olağanüstü güzel bir paydanın üstünde bir aradayız. O payda da bir olduğumuz sürece de göreceksiniz Türkiye geleceğe güvenle bakacak ve 85 milyon insanımızın da umutsuzluğa kapılma hakkı yok. Beraber mücadeleyi vereceğiz ve beraber kazanacağız. Demokratik yollarla otoriter bir yönetimi değiştireceğiz. Demokratik yollarla değiştirdiğimiz zaman değeri çok daha güzel olur. Darbelerin bu ülkeye getirdiği büyük acılar var" diye konuştu. 

"BİZ ŞEFFAF BİR MASA KURDUK"