Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği 'Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, bir basın mensubunun, 'Cumhurbaşkanı adayı 6'lı masadan bir lider olursa ne olur?' sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerinde odaklanmak son derece yanlış. Asıl odaklanmamız gereken sistemdir. Bu sistemin değişmesi lazım, sistemi değiştirecek irade 6'lı masa. Bizi oluşturan da bu. Cumhurbaşkanı adayında tabii doğal olarak var olan hukuk sistemi içerisinde seçmek ve belirlemek zorundayız. Onun da nasıl birisi olması gerektiğini de zaten kamuoyuyla paylaştık. 6 liderden biri aday olursa; karar verilirse olur, dediğim gibi bu tamamen 6 liderin ortak kararına bağlı. Bu konuda hiç görüşülmedi, masada da görüşülmedi. Dolayısıyla görüşülmeyen bir konu hakkında benim düşüncemi ifade etmem doğru değil. 6 liderden birisi olursa ne olur? Zaten bütün tartışmaları da bilen birisi olur. Masadaki görüşleri, her partinin görüşünü vesaire bilen birisi olur ve dolayısıyla belki artısı da olabilir."

Televizyonda izlerken inanamadığı olay başına geldi: İnsan eleştirdiğini yaşamadan ölmezmiş Televizyonda izlerken inanamadığı olay başına geldi: İnsan eleştirdiğini yaşamadan ölmezmiş

Kılıçdaroğlu, 'Cumhurbaşkanı adayının 6 liderden birisi olması halinde partisinin genel başkanlığından istifa eder mi?' sorusuna ise, "Masada hiç görüşülmedi. Görüşüldüğü zaman onu parlamenter sisteme geçişin yol haritasında büyük bir olasılıkla belirleyeceğiz. O çerçevede o da aydınlığa kavuşmuş olacak" diye yanıt verdi.