• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı camiyle vurdu

  11.04.2012 17:27
  CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'İnönü camileri ahır yaptı' diyen Erdoğan'ı satıldığı iddia edilen camiyle vurdu.
  Kılıçdaroğlu, Erdoğanı camiyle vurdu
  Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı camiyle vurdu Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı camiyle vurdu Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı camiyle vurdu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri'deki yargıçların, siyasi otoritenin emrinde olduğunu iddia ederek, ''Silivri toplama kampının olduğu ülkede demokrasiden, adaletten söz edilemez. Onlar yargıç değiller'' dedi.

  Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın annesinin Zonguldak'taki cenaze törenine katıldıklarını, milletvekilleri ve çok sayıda Zonguldaklı'nın Haberal'ın acısını paylaştığını söyledi.

  Haberal'ın isteğinin, annesini ölmeden önce son bir kez görmek olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, ''(Göreyim, helallik alayım, sonra hapis mi sürgün mü idam mı hepsine razıyım) diyordu Sayın Haberal. Bir kanun teklifi getirdiler ama çıkarmadılar. Ben merak ediyorum; bir insanın, annenin ne kadar değerli olduğunu bilmemesi mümkün değil. Sayın Başbakan'ın annesi vefat ettiğinde gözyaşlarını tutamadı. Biz de üzüldük. Peki Sayın Haberal'ın annesi anne değil mi? Neden ona izin vermiyorsunuz?'' diye konuştu.

  Mehmet Haberal'ın, her şeyi kabul ettiğini, ancak neden hapiste olduğunu anlayamadığını belirten Kılıçdaroğlu, kendisinin, seçilmiş bir kişi olarak Parlamento'da görevini yapmak istediğini söyledi. ''Ancak ortada ne anayasa ne de hukuk olduğunu'' savunan Kılıçdaroğlu, ''Silivri toplama kampının olduğu ülkede demokrasiden, adaletten söz edilemez. Orada yargıçların adalet dağıttığından söz edilemez. Silivri'deki yargıçlar, siyasi otoritenin emrinde olan yargıçlardır. Onlar yargıç değillerdir. Silivri toplama kampı, 21. Yüzyıl'ın Türkiye'deki Nazi kampıdır. Birileri, 'Vicdanımız sızlıyor, rahat edemiyoruz. Onların da bırakılması lazım'' diyor. Sen iktidarsın, vicdanın sızlıyorsa gereğini yaparsın. Protokol imzaladık. Neden gereğini yapmıyorsun. Bir şeyin altına atılan imza, o kişinin namusudur, ona sahip çıksınlar'' dedi.

  Kılıçdaroğlu, Hükümet'in, ''AİHM'de rezil olmamak için Silivri Hapishanesi Devlet Hastanesi kurduğunu'', bunu bir komedi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

  -''Yolsuzlukları tescillenmiş bir hükümet''-

  Yargı sistemini eleştiren Kılıçdaroğlu, sahte deliller üretilerek yargılama yapıldığını, avukatlara belgeler verilmediğini, savunma yapanların, yaptıkları savunmadan dolayı mahkum olduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  ''(Adalet) diyeceksiniz... Bunlarda adaletin A'sı bile yok. Kim 'yargı' diyorsa, yargıda hak arıyorsa başvuracağı ilk yer ya AKP milletvekili ya da AKP il başkanı. Onlara yetkili bir makam daha söyleyeyim, HSYK. Oraya da gidin, rica edin beraatınız için aracılık yapsınlar. Bu rezilliği nasıl görmezsiniz? Deniz Feneri davasına bakın. Böyle bir rezalet, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmedi. 'Yüzyılın soygunu' diyor Almanlar. 'Asıl failler Türkiye'de' deniliyor. Ama onlar Recep Tayyip Erdoğan'ın koltuklarının altında. Bu ülkede hırsızlık yapmak, Recep Tayyip Erdoğan'ın güvencesi altında, serbesttir.

  Üç tane yürekli savcı olayı soruşturacaklar. Görevden alınıyorlar. Ellerinden dosyalar alınıyor. Şimdi onlar yargılanıyorlar. Bunlar ne yaptı? Yolsuzluk mu yaptılar, kul hakkı mı zekat parası mı hac parası mı yediler? Kul hakkı yiyenlerden, haram lokma yiyenlerden hesap sormak istediler. Bu hükümet yolsuzlukları tescillenmiş bir hükümettir. Takipsizlik verseydiniz üçünüz de Yargıtay üyesiydiniz şimdi. Ama onlar onurlu insanlar. Aldıkları eğitimin hakkını veren insanlar. Yurttaş adına görev yapıyorlardı, onlar Cumhuriyetin savcılarıydı. Diğer savcılar AKP'nin savcıları. Onlar Cumhuriyetin savcıları değil.''

  -''Bir hurafenin önüne geçmek istemiş''-

  CHP olarak her türlü sorunu çözecek bilgi, birikim ve kararlılığa sahip olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Ama bir şeye gelince moralim bozuluyor. Siyasetteki yozlaşma...'' dedi. Kılıçdaroğlu, siyaset adamının görevinin halka hesap vermek, halkın sorunlarını çözmek, halkla bütünleşmek olduğunu vurguladı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya'da yaptığı bir konuşmayı anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  ''İsmet İnönü'nün 1944 tarihinde iki din kitabını yasakladığını söyledi. Kararnameyi buldum. Cumhurbaşkanı olarak İsmet İnönü, doğru, iki kitabı yasaklatmış. 'Bu iki kitap nedir, neden yasaklanmış' diye araştırdık. İsmet İnönü ki dini siyasete alet etmeme konusunda son derece duyarlı bir insan.

  Bu iki kitaptan biri, Burdurlu Abidin Karaaslan'ın yazdığı Türkçe Namaz Süreleri isimli kitap. İçeriğine baktım. Namazda okuduğumuz Kunut dualarının eksik olduğunu görüyoruz. Ayeti eksik yazarsanız tahrifat yapmış olursunuz. Bir kutsal kitabın ayetini tahrif etmeye hiç kimsenin hakkı da yetkisi de yoktur. İnönü bunu görüyor. Bu sözde din kitabında 'Öbür dünyaya imansız gitmemek için üstadının sözünü tutacaksın' diyor. Buradan söylüyorum. Biber gazı hükümetinin Başbakanı duysun. Senin üstadın Erbakan'dı. Sen sözünü tuttun mu? Tutmadın. Şimdi bu kitap sana 'imansız' diyor.

  Yine bu kitapta, 'Erkekler bıyıklarını keserlerse öbür dünyaya imansız gider' diyor. Senin milletvekillerinin içinde kaç tane bıyıksız var. Tamamı öbür dünyaya imansız mı gidecek şimdi? Buna 'namaz hocası kitabı' diyorlar. Ben Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum: Bu kitabı Diyanet İşleri Başkanlığı'na gönderin. Arzu ediyorsan sana da göndereyim oku. Eğer, 'Burada yazılanlar doğrudur' diyorsan bu kitabı yayımla, yayımlayabilirsen. Bu bir hurafe kitabı. Ayrıca, 1920 ile 1955 yılları arasında 70 farklı yazarın namaz hocası kitabı Türkiye'de yayımlanıyor.

  İkinci kitabı Süleyman Dede diye birisi yazmış. Bunu da yasaklatmış İnönü. Süleyman Çelebi'nin Mevlid'ini biliriz. Belli dönemlerde her aile okutur. Hepimiz dinleriz. Zaten Türkçe, güzel bir sesle de okununca, herkes onu huşu içinde dinler. Bu yasaklanan kitap, o kitap değil. Bunda, 'Sarımsaklı yemeği Çinli hiç sevmezdi fakat ev sahibini de hiç kırmak istemezdi', 'Bu iş Mustafa'ya doğrusu oldu merak, acaba 30 lira neden eksik bu tabak' gibi ifadeler bulunuyor.

  Bir Mevlid-i Şerif'in bu kadar ucuzlatılmasına senin gönlün razı oluyor mu Sayın Başbakan? İnönü'nün gönlü razı olmamış, 'Yazık, günahtır. İnsanların dini duygularını sömürmeyin' demiş. İnönü, Kur'an ayetlerinde tahrifat yapan kitabı toplatmış. Bir hurafenin önüne geçmek istemiş'' diye konuştu.

  -''O inanç bizim anladığımız inanç değil''-

  Senarist ve oyuncu Meral Okay'ın ölümüne değinen Kılıçdaroğlu, Okay'ın, ülkesini seven, bilgisini halkla paylaşan bir sanatçı olduğunu ifade etti. Okay'ın ölümünün ardından, arkasından, ''kinle bağlantılı'' ifadeler kullanıldığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Bizde bir insanın arkasından, hele de vefat etmişse hep iyi şeyler söylenir. O kadar çirkin laflar edildi ki. Nasıl bir kin taşıyorsunuz? Allah'tan rahmet dileyin önce. Ne noktaya gelmiş? Kin, inançla yoğrulmuş. Böyle bir yerde adalet olmaz. O inanç bizim anladığımız inanç değildir. Bizim inancımızın özünde sevgi ve insana saygı vardır'' diye konuştu.

  Polis haftasına da değinen Kılıçdaroğlu, polisin zaman zaman yaptığı uygulamalar nedeniyle suçlandığını belirterek, ''Aslında onlar, en son suçlayacağımız insanlar. Ona talimatı kim veriyor? Biber gazını kim veriyor? Hükümet yetkilileri'' dedi. CHP olarak polislerin sorunlarına da sahip çıktıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, kendilerinin her zaman mazlumun, dertlinin yanında olduklarını ifade etti.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

  YOLSUZLUK İDDİALARI

  22 tarihi camide onarım yaparken yolsuzluk yapıldı. Sen o camileri onarırken bile malı götürenlere sesini çıkardın mı çıkarmadın mı?

  Cevap bile veremedin. İşine gelmediği için. Süleymaniye camiinde kurban bayramı namazı kılmıştı. O namaz kıldığı camide onarım yapıldı ve 4 milyon liralık yolsuzluk yapıldı sesi çıkmadı.

  Cami satılır mı arkadaşlar. Güngören belediyesinin hukuk ve plan bütçe komisyonunun raporu. 10 mart 2011 tarihi. 6 adet arsanın vergi borçlarına karşılık bedelli olarak mülkiyetin hazineye devrine karar verildi diyor. 6 arsa üstünde 6 cami var. Belediye borçlarını ödeyememiş bunun karşılığında 6 cami götürüp satıyorlar. Eğer bunu CHPli belediye yapsa ne olurdu?

  Tartışma programlarında CHP'ye kin besleyenler var. Bunlar haber bile olmadı yandaş medyada. 6 camiyi satılığa çıkaran Güngören Belediyesi hakkında Erdoğan en yaptı?

  Sen iftira atıyorsun. Erdoğan rahmetli İsmet İnönünün yasakladığı o 2 kitabı başucu kitabı yapacaksan ben sana göndereceğim. Ben bu 2 kitabı kitabı göndereceğim Diyanet işleri Başkanlığına, bu kitabı yayınlayacak mı yayınlamayacak mı?

  Sen kendi soyuna bile hakaret ediyorsun. Türkiye zor bir süreçten geçiyor.

  ULUDERE OLAYI

  34 vatandaşımız öldürüldü. Talimatı veren hükümet. Bombalayan da belli. Bu istihbaratı kimden aldınız diye defalarca sordum. Genelkurmay dışardan geldi, MİT ben vermedim diyor.

  Geçen gün Genel Kurmay biz bunu milli kaynaklardan aldık dedi. Neden kamuoyuna açıklamıyorsunuz. Siyasette ahlaksızlığın yozlaşmanın tipik örneklerinden biri.

  34 yurttaşın failleri ortaya çıkana kadar takipçisi olacağız.

  5 TEDAŞ GÖREVLİSİNİN ÖLÜMÜ

  5 TEDAŞ işçisi görevleri için gidiyorlar. Bisiklet devriliyor. bekliyorlar kurtarılmayı kaybolmada yok. Ve sonunda 5'i de hayatını kaybediyor. Bunlar Erzurum'a helikopter alırken propaganda yaptılar. Sorumlusu var mı yok. Dediğim ahlaksız siyaset budur. Bunlar bizim yurttaşımız. Onalrın anne babaları çoluk çocukları vardır. Bir yüzsüzün dediği gibi 5 işçi değil 5 insandı onlar. Yürek taşıyorlardı.

  FİLYOS ÇAYI'NDAKİ KÖPRÜ FACİASI

  15 yurttaş Filyos Çayı'nda hayatını kaybetti. Sorumlu kim? Seçimde ıslah edeceğiz diye gidiyorlar ödenek 1 milyon koyuyorlar. 111 milyon nere 1 milyon nere. Bir sonraki sene 5 milyon liraya çıkarıyorlar. Seçimlerde ıslah edeceğiz dediniz. Neden yapmadınız. Ahlaksız siyaset dediğimiz budur.

  Suat Kılıç. Sıfır kilometre araba alıp kullanıyorsunuz. Aldığınız arabayı daha pahalıya satıyorsunuz. Araba kullanıldıkça değeri düşmez mi?

  ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

  Atanamayan öğretmenlerden intihar edenlerin sayısı 22'ye çıktı.

  Siz bunlara iş vermediniz intihar ettiler. Milli Eğitim Bakanı bizim öğretmenler çok yüksek aylık alıyor diyordu. Öğretmenlerin maaşını nasıl keseriz onun çabasında.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim