• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  "Kılıç Anayasa'ya aykırı"

  24.05.2008 22:50
  Vural Savaş'tan çarpıcı iddialar
  Kılıç Anayasaya aykırı

  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve AK Parti'ye kapatma davası ile başörtüsüne yönelik davanın raportörü Osman Can'ı hedef aldı.

  Atatürkçü Düşünce Derneği'nce düzenlenen imza gününe katılmak üzere Gaziantep'e gelen Vural Savaş, ticaret odasındaki konferansta yaptığı konuşmada, Haşim Kılıç'ın Anayasa'ya aykırı kanunla Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildiğini öne sürdü.

  Haşim Kılıç'ın her iki davaya da raportör olarak Osman Can'ı görevlendirmesini eleştiren Savaş, Osman Can'a ait bir kitaba atıfta bulunarak şöyle konuştu: "Osman Can'ın kitabından size sadece 3 cümle söyleyeceğim. Diyor ki; Türkiye'deki sorunlar laiklik ve milliyetçilikten kaynaklanıyor. Ayrıca diyor ki; Anayasa Mahkemesi verdiği yeni kararlarla yeni bir din yaratmıştır. Leyla Şahin'in davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye'yi haklı gördü. Osman Can, diyor ki kitabında; 'Artık AİHM'in meşruiyeti, tartışılır hale gelmiştir bu kararla.' Şimdi her iki dava Haşim Kılıç tarafından Osman Can'a veriliyor. O da diyor ki; 'Anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirilebilmesi için teklif verilemez. Değiştirilemez. Ama onun dışındaki anayasa değişiklikleri, ancak şekil bakımından incelenir. 3 yönden incelenir. Yeterli çoğunluk teklif etmiş mi, ivedilikle görüşülmemiş mi, bir de yeterli çoğunluk evet demiş mi? Buna bakılır diyor. Bunlar sağlamsa o anayasa değişikliği yürürlüğü girer diyor." diye konuştu.

  Anayasa Mahkemesi'nin, daha önce aldığı 2 kararla başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına yönelik düzenlemeleri iptal ettiğini, başörtüsü düzenlemelerinin laiklik ilkesine aykırı bulduğunu için 2 partiyi kapattığını ve bunlara yönelik açılan itiraz davalarının AİHM tarafından reddedildiğini belirten Savaş, "Anayasa Mahkemesi bu tarihi kararında derse ki; 'Arkadaş! 3 maddede değişiklik olmadığına göre ben buna dokunamam. Bu anayasa hükmü haline gelir.' O zaman isterseniz artık Türkiye'yi paramparça edersiniz. Bir şeriat devleti haline de getirebilirsiniz. Neden?"

  Anayasa Mahkemesi'nin çok tarihi bir karar verme arifesinde olduğunu yineleyen Savaş, "İnanın şu anda Anayasa Mahkemesi çok tarihi bir karar verme arifesinde. Dış ülkelerin baskısı; (üyelerin) çoğu da yeni seçildi. Bu konulara eğilimli o raportörün etkisiyle 'Biz bunu şekil bakımından inceleyebiliriz; dokunamayız' dediği andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin sonu gelir. Veya getirmenin yolu açılır." şeklinde konuştu.

  KAPATMA DAVASI ERKEN AÇILSAYDI, AK PARTİ BU KADAR OY ALAMAZDI

  Konuşmasının bir bölümünde AK Parti'ye yönelik kapatma davasının geç açıldığını söyleyen Savaş, Avrupa'da kapatma davası açılan partilerin sonraki seçimlerde hep oy kaybettiğini öne sürdü. Savaş, "Dünyada hangi parti kapatılmışsa bir sonraki seçimde mutlak şekilde oy kaybetmiştir. Bizde de Refah Partisi kapatıldı. Akla gelebilecek her türlü mağduriyet, işte kayıp trilyonu da ben ortaya çıkardım. Recep Tayyip Erdoğan'ın mahkumiyeti de gerçekleşti. 1999 seçimlerinde bunlar yüzde 5-6 oy kaybettiler. Birinci parti DSP; ikinci Parti MHP oldu; bunlar 3. parti olabildiler. Ama ondan sonra IMF politikaları, Ecevit'in rahatsızlığı, Kemal Derviş'in politikaları hepsi üst üste bindi. Vatandaşta gitti oy verdiği partileri, yani koalisyonu devre dışı bıraktı.."

  2001'den beri Türkiye'de parti kapatılmasına yönelik bir girişim olmadığından yakınan Savaş, "Acaba bu dava işte zamanında açılışmış olsaydı, oylarını artırabilirler miydi? Artı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olabilir miydi? Şimdi yapmayı tasarladıkları anayasa değişikliklerini yapabilirler miydi?" biçiminde konuştu.

  Cihan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim