• BIST 109.050
 • Altın 153,440
 • Dolar 3,8386
 • Euro 4,5114

  Kıbrıs'ta faciadan dönülmüş

  13.07.2011 21:27
  Rum Kesimi'nde patlama meydana gelen üssü öğrenciler ziyaret etmiş.
  Kıbrısta faciadan dönülmüş
  Kıbrıs'ta faciadan dönülmüş Kıbrıs'ta faciadan dönülmüş Kıbrıs'ta faciadan dönülmüş

  Kıbrıs Rum kesiminde, Rum Milli Muhafız Ordusu'un (RMMO) Limasol'un Zigi bölgesinde bulunan Evangelos Florakis Deniz Üssünde önceki gün yaşanan patlamanın sorumlularının belirlenmesi için soruşturma başlatılırken, bir araştırma komitesi de kuruluyor.

  Rum basını, yetkililerin tehlikeyi gördüğünü, tartıştığını, ancak hiçbir şeyin yapılmadığına işaret ederek, Rum yetkililerin ''vurdumduymazlığının suç teşkil ettiği'' değerlendirmesini yaptı.

  Rum yönetimi lideri Dimitiris Hristofyas, patlayıcı maddeler konusundaki tavrı nedeniyle suçlanırken, Rum sözcü, Hristofyas'ın ''tehlikeden haberi olmadığını'' söyledi.

  Rum basınına göre, Yunanistan'dan uzmanlar Kıbrıs Rum kesiminde bulunuyor, Fransa'dan da uzmanların gelmesi bekleniyor. Uzmanlar, söz konusu konteynerlerin muhafaza edilme şartları ve içlerinde bulunan barut ile patlayıcıların hava koşullarına nasıl tepki verdikleri gibi bilimsel açıdan olayı inceleyecek.

  -SÖZCÜ HRİSTOFYAS'I SAVUNDU-

  Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, soruşturma başlatıldığını ve araştırma komitesi de kurulacağını, yapılacak araştırmada tüm soruların yanıtının bulunacağını belirterek, herkese sabırlı olması çağrısında bulundu.

  Stefanu, Rum hükümetinin söz konusu patlayıcıları yok etme ya da başka ülkeye gönderme yönündeki önerileri reddettiği şeklindeki iddiaları yalanlayarak, patlamanın olduğu Evangelos Florakis deniz üssü komutanının şikayet ve uyarılarından Hristofyas'ın haberinin olmadığını iddia etti.

  Konteynerlerin içeriği konusunda Hristofyas'ın bilgisi bulunduğunu, ancak patlayıcıların tehlike durumu konusunda çeşitli şeylerin söylediğini belirten Stefanu, buna karşın olayın gelişiminde
  n Hristofyas'ın haberi olmadığını ifade etti.

  Stefanu, patlayıcıların nasıl ve nerede korunacağına kimin karar verdiğinin araştırmada ortaya çıkacağını, ancak herşeye devlet başkanının ya da bakanların karar vermediklerini belirterek, ''Hristofyas'ın Mari'ye giderek 'patlayıcıları burada muhafaza edelim' demediğinin aşikar olduğunu'' ifade etti.

  Stefanu, Rum hükümetinin görüşünün, patlayıcı maddenin Güney Kıbrıs'ta kalmaması yönünde olduğunu, bundan dolayı da BM Güvenlik Konseyi'ne belirli öneriler yaptıklarını söyledi.

  -''UNUFIL'E VERİLMESİNİ ÖNERDİK''-

  Patlayıcıların BM'nin Lübnan'daki birliği olan UNIFIL'e verilmesini önerdiklerini, ayrıca patlayıcıların Malta'ya götürülmesi önerisinde de bulunduklarını, ancak Güvenlik Konseyi'nden yanıt alamadıklarını belirten Stefanu, Almanya'nın da Konsey'den talimat vermesini istemesine karşın Güvenlik Konseyi'nin yanıt vermediğini öne sürdü.

  Stefanu, Almanya'nın patlayıcıları alabileceğini bildirdiğini, ancak Fransa ya da başka bir ülkeden herhangi bir öneri gelmediğini söyledi. Rum sözcü, söz konusu patlayıcılardan "ideolojik ya da siyasi nedenlerle kurtulmak istemedikleri" yönündeki ifadelerin gerçekleri yansıtmadığını savundu.

  Her konteynerin içeriğinin ayrı ayrı kayıtlı olduğunu, bu yüzden de konteynerlerde radyoaktif madde olmadığını bildiklerini açıklayan Stefanu, konteynerlerin muhafaza ediliş şeklinin değiştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu'na gelen ve ekonomik nedenlerden dolayı reddedilen herhangi bir önerinin bulunmadığını kaydetti.

  ''Suriye'yle ilişkilerin bozulmaması için Hristofyas'ın patlayıcıların Güney Kıbrıs'ta kalması yönünde görüş belirttiğine dair 6 Ağustos 2009 tarihli bir toplantının tutanaklarının bulunduğuna'' dair bir soruya karşılık ise Stefanu, Hristofyas'ın söz konusu toplantıda olmadığını, başsavcının ise Hristofyas adına konteynerlerin, "daha ileri görüşmeler yapılana kadar adada kalması" görüşünü ifade ettiğini söyledi.

  -SİYASİ KARAR VE UYARILAR-

  Rum Politis gazetesi, konteynerlerin Güney Kıbrıs'ta kalmaları konusunda siyasi karar olduğunu ve istifa eden RMMO komutanı Petros Çalikidis'in iki yıl önce uyarılarda bulunduğunu aktardı.

  Buna göre, Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliu, 2009 ve 2010 yıllarında Rum Savunma Bakanlığı'na gönderdiği mektuplarda, konteynerlerin siyasi nedenlerden ötürü RMMO tarafından muhafaza edilmeye devam etmesi gerektiğini iletti.

  Gazete, Emiliu'nun bu mektupları, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun bilgisi dahilinde gönderdiğini vurguladı.

  Patlama sonrası istifa eden Çalikidis'in iki yıl önce Savunma Bakanlığına gönderdiği mektupta, konteynerlerin bileşimi tam bilinmeyen çeşitli dinamitlerle dolu olduğunu, bunların sıcağa maruz kalmaları halinde ne gibi bir tepki vereceklerinin bilinmediğini belirterek, yüksek sıcaklıklardan korunması için önlem alınması uyarısında bulunduğu belirtildi.

  Gazete, ''belki de istifa etmesi gereken son kişi Çalikidis'tir'' yorumunda bulundu.

  -MARKOS KİPRİANU'NUN SAVUNMASI-

  Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu da Rum radyosuna açıklamasında, konteynerlerin nasıl muhafaza edileceğine dair kendisinin yetkisi ya da müdahalesi olmadığını belirtti.

  Konteynerin yükü konusunda yabancı ülkelerden yardım teklifleri geldiğine ilişkin bilgilerin sorulması üzerine Kiprianu, bu öneri ve tekliflerin, yükün Kıbrıs Rum kesimine boşaltılmasından önce, gemiyi serbest bırakmamaları için yapıldığını söyledi.

  Kiprianu, yük boşaltıldıktan sonra hiçbir ülkeden teklif gelmediğini, çünkü herkesin memnun kaldığını, Rum tarafına tebrik mesajları gönderdiklerini ve konuyu kapanmış saydıklarını kaydetti.

  -İKİ KONEYNER PALODİA'YA TAŞINDI İDDİASI-

  Bu arada, üste bulunan ve önceki gün patlayarak büyük bir felakete yol açan barut ve çeşitli patlayıcılar yüklü konteynerlerden iki tanesinin, Limasol'un Palodia bölgesindeki RMMO kışlasında bulunduğu iddia edildi.

  Söz konusu iki konteynerin patlayıcı madde içerdikleri gerekçesiyle, önceki gün meydana gelen patlamada ölen deniz üssü komutanının yoğun ısrarları nedeniyle Palodia'daki kışlaya getirildiği belirtildi.

  Söz konusu konteynerlerin hala Palodia'da bulundukları ve açık havada muhafaza edildiği, bu iki konteynerin yanı sıra RMMO'ya ait pek çok cephanenin de depolarda yer olmadığı gerekçesiyle açık havada tutulduğu haber veriliyor.

  Ayrıca dünden itibaren, RMMO'nun tüm kışlalarında, konteynerlerde bulunan patlayıcı madde ve cephanelerin sayımının yapılması emrinin verildiği; hedefin, konteynerlerdeki maddelerin tehlike düzeylerinin tespit edilmesi ve muhafaza koşullarının iyileştirilmesi olduğu ifade edildi.

  -RUM BAŞKANLIK SARAYI ÖNÜNDE PROTESTO-

  Öte yandan, 12 kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına, Vasiliko'daki elektrik santralinin de devre dışı kalmasına neden olan patlama, Rum vatandaşlarının büyük öfkesine neden oldu. Rum yönetimi lideri Hristofyas ve bakanları ihmalle suçlayan öfkeli vatandaşlar protesto eylemi yaptı.

  Rum basın haberlerine göre, patlama nedeniyle derin üzüntü ve öfke içerisinde olan vatandaşlar, önceki akşam başlattıkları protestolarına, boyutunu artırarak devam etti.

  Önce Eleftheria meydanında toplanarak, Hristofyas'ı ve bakanları istifa etmeye çağıran kalabalık, ''Biz koyun değiliz, bunu anlayın'', ''Başkan Hristofyas'tan ve bakanlardan kendi kendilerine kelepçe vurmalarını, lüks arabalarına binmelerini ve kendi başlarına cezaevine gitmelerini bekliyoruz'', ''Yönetmeyi hak etmiyorsunuz, utanın'', ''Hristofyas, hem sen hem de bakanların istifa etsin'' şeklinde sloganlar attı.

  Eyleme katılanlar, önümüzdeki 7 gün içerisinde suçluların bulunması, tutuklanması ve yargılanmasını, eğer bunlar yapılmazsa da ayın 19'unda yeniden toplanacaklarını ve daha büyük eylemler yapacaklarını belirttiler.

  Eylemcilerin bir kısmı, Rum Başkanlık Sarayına girmek isteyince, polisle eyelemciler arasında ardabe çıktı.

  Eylemciler, ellerindeki taşları ve molotofkokteylleri Başkanlık Sarayına ve polislere doğru attı, polis de göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.

  Rum Polisi Basın Sözcüsü Mihalis Katsunotos, meydana gelen olaylarda 20 kişinin tutuklandığını açıkladı.

  -ÖĞRENCİLER ÜSSÜ ZİYARET ETMİŞ-

  Bu arada, bazı ilkokullarda öğrenim gören öğrencilerin, önceki gün patlama yaşanan Evangelos Florakis deniz üssünü, okul gezisi çerçevesinde ziyaret ettikleri bildirildi.

  Rum basınında, patlamanın ardından bazı ilkokul öğrencisi velilerinin gazetelere ulaşarak, öğrencilerin söz konusu üssü ve diğer RMMO birliklerini düzenli olarak ziyaret ettiklerini belirterek, bunun doğuracağı tehlikeleri şikayet ettikleri aktarıldı.

  Durumu protesto eden veliler Rum Eğitim Bakanını suçladı.

  Kıbrıs Rum kesimindeki öğretmen sendikaları OELMEK ve POED'in yetkilileri, ilkokul öğrencilerinin deniz üssü ve diğer RMMO kışlalarını ziyaret ettiklerini yalanladı, ancak lise öğrencilerinin ziyaretlerini doğruladı.

  Söz konusu sendikalar, ilkokul öğrencilerinin Vasiliko elektrik santraline gezi düzenlemiş olabileceğini, lise son sınıf öğrencilerininse dönem dönem kışlaları ziyaret ettiklerini belirtti.

  Zigi'deki Evangelos Florakis Deniz Üssündeki patlamadan yaklaşık olarak 730 konutun etkilendiği, meydana gelen zararların da yaklaşık bir buçuk milyon avro olduğunun düşünüldüğü bildirildi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim