• BIST 109.166
 • Altın 153,787
 • Dolar 3,8247
 • Euro 4,5082

  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü

  20.07.2014 09:10
  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü nedeniyle Tarih Öğretmeni-Uzmanı Faruk Akın Emek bir yazı kaleme aldı.
  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü
  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü

  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıl dönümü nedeniyle Tarih Öğretmeni-Uzmanı Faruk Akın Emek bir yazı kaleme aldı. İşte Emek'in o günleri anlatan yazısı;

  Coğrafyanın komşu yaptığı, tarihin düşman kıldığı Türk ve Rum milletlerinin ilişkileri, çoğu zaman farklı değerlendirilmiştir. Özellikle Kıbrıs Tarihi konusunda Rum nüfusun adada çoğunlukta olması, Rumların uluslararası alanda kendilerini haklı gibi göstermelerine neden olmuştur. Bunun sonucunda Rumlar adada her yaptıklarının yanlarına kar kalacağını, dünya kamuoyunun ise bütün olanlara seyirci kalacağını düşünmüşlerdir. Adada Rumlar nihai amaçları olan Kıbrıs Türklerine karşı yürüttüğü etnik temizlik çalışmalarına ve katliamlara, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırıp Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama (Enosis) ve Atina’ya bağlı bir vilayet haline getirme girişimleriyle başlamışlardır.

  Kıbrıs Türk’ünün, Kıbrıs’ın 1878 yılında İngiliz egemenliğine terk edilmesiyle başlayan esareti, ancak 20 Temmuz 1974’de Mehmetçik çabaları ile sona ermiştir. Kıbrıs Türk’ü, takdire şayandır ki; basindan-vurularak-sehit-edilen-12-ysindaki-ismail-musa.jpgyüzyıllardır gördüğü eziyet ve zorbalığa karşı kimliğini ve benliğini hiç bir zaman kaybetmemiş, boyun eğmemiştir.

  Adadaki Rumlar bu süreç içerisinde bütün ada için Enosis hareketini gerçekleştirmek istemekte, Adadaki Türkler ise taksim veya federal bir devlet düşüncesini benimsemektir. Rum halkı, çoğunluk hakkı ile hayali bir yolu; Türk halkı ise insanca ve hür yaşama hakkını sağlayacak olan bir hareketi seçmiştir. Adada yaşayan Kıbrıs Türklerinin tek amacı, hakları gasp edilmeksizin, vahşete ve saldırılara uğramaksızın yüzyıllarca Osmanlı Devleti’nin egemenliği altında olduğu gibi, Türk toprakları içerisinde huzur içinde yaşamak olmuştur. 16 Ağustos 1960’da iki toplumlu Kıbrıs Cumhuriyetinin kurulmasından hemen sonra Rumlar haince planlarını uygulamaya koymuşlar 1958 yılında Sinde, Atlılar, Arnayi, Üç Şehitler ve Goşşi’de yarım kalan kalan mezalimine devam etmek istemişlerdir. 1963’te ise Kumsal, Ayvasıl, Şillura, Türkeli, Yılmazköy, Arpalık ve Geçitkale katliamları izlemiştir. Olayların giderek şiddetini artırması üzerine Türkiye Cumhuriyeti ilk önce diplomatik yollarla çözüm aramaya çalışmış fakat bunlardan bir sonuç alamaması üzerine 20 Temmuz 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı ile birlikte askeri harekâtını gerçekleştirmiştir.

  Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirdiği askeri harekâtın adının “Barış Harekâtı” olması rumlar-tarafindan-kursuna-dizlerek-oldurulen-turk-soydaslarimiz.jpgarasında da bir paralellik vardır. “Barış Harekâtı” denmesi boşuna değildir. Bu harekâtın başarılı olması sonucunda, Kıbrıs Türklerinin kendi müstakil devletlerine kavuşmuşlar; bugün kendi devletlerinin vatandaşları olarak barış ve özgürlük içinde, yaşama fırsatı bulmuşlardır. Kıbrıs’ı ilhak etmek isteyen Rumların Enosis hayali Akdeniz’in karanlık sularına sonsuza değin gömülmüştür. Kıbrıslı Rumlar Enosis hayallerinin yok oluşunu kabullenememiş 1974 yılında Alaminyo, Muratağa, Sandallar, Atlılar ve Taşkent’te kadın, yaşlı, çoluk çocuk demeden 90’lık ihtiyardan iki aylık bebeklere varıncaya kadar savunmasız soydaşlarımızı kurşuna dizerek toplu mezarlara gömmüşlerdir.

  Barış Harekâtından sonra ada 40 yıldır, barış ve huzur içindedir. Bugün Kıbrıs Türk’ü, kendi vatanı ve bayrağı altında bağımsız olarak yaşamaktadır.

  100_4793.jpgKıbrıs uğruna Mehmetçik’in kanı dökülmüştür. Bu toprak artık Kıbrıs Türk’ünün vatanıdır. Vatan toprağı geri verilemez, kaderine terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak; gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur.

  KKTC, Kıbrıs Türk’ünün azim ve iradesiyle, dünya devletleri arasında hak ettiği yere çok kısa bir sürede gelecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 40. yıl dönümünü kutluyor; başta Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmak üzere, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtlarına katılan ve bugün aramızda bulunmayan şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. Bu harekâtın hayatta olan gazilerine sıhhat ve afiyet diliyorum, şükranlarımı sunuyorum…

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım! 

  facebook.png twitter.png

   
  habericiuygulamalar.jpg
   
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Alp Giray Koçyiğit
  23 Temmuz 2014 Çarşamba 16:58
  16:58
  Akın Hocam bu olaylarla ilgili en yakın zamanda bir kitap yazmanızı isterim çok güzel konuyu ele almışsınız..
  Mahmut DEMİRCİ
  23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:08
  13:08
  Akın abi bu mükemmel yazılarının bir arada olduğu yüksek lisans tezini bekliyorum.
  A. Can Tunalı
  23 Temmuz 2014 Çarşamba 12:54
  12:54
  Akın bu konuyla ilgili çok güzel bir tez yazdı, en kısa sürede kitap haline getirip bölgede yaşanan katliamlarla ilgili bilgileri okuyucularla buluşturmak gerektiği düşüncesindeyim.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim