Estetik görünümde oluşan sorunlar kişilerde kaygıya neden oluyor. Vücudun farklı bölgelerinde, gerek doğuştan gerekse daha sonraları oluşan yapı ve fonksiyon bozuklukları olabiliyor. Bu bozukluklar estetik algısını sarsan sorunlardır.

Teknolojik çalışmalar ışığında çoğu estetik problemin çözümü mümkündür. Bunlardan biri de kepçe kulak problemidir. Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen kepçe kulak sorunu Vanity Estetik’te başarılı sonuçlar elde edilir. 

Kepçe Kulak Nedir?

Kıkırdaklı bir yapıya sahip olan kulakta şekil bozukluğu çok yaygındır. Kepçe kulak olarak adlandırılan bu sorun kulak kıvrımlarının tam oluşamamasından kaynaklanıyor. Yeteri kadar oluşumunu tamamlayamayan kulak ileriye doğru uzamaya başlıyor.

Kepçe şeklinde bir görünüm kazanmasından dolayı da kepçe kulak olarak adlandırılıyor. Bu sorun daha çok çocukluk yıllarında oluşuyor. Özellikle yatış pozisyonuna dikkat edilmeyen çocuklarda kepçe kulak oluşumu daha yaygın görünüyor.

Kepçe Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Kulak düzeltme operasyonları sık yapılan estetik uygulamalar arasındadır. 6 yaş altı çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde kepçe kulak estetiği yapılıyor. Alanında uzman hekimlerle çalışan Vanity Estetik’te her yaş grubuna kepçe kulak ameliyatı yapıyor.

Küçük yaştaki çocukların bu ameliyatı olmasında hiçbir sakınca görülmüyor. Operasyon sonrasında kulağın tekrar kepçe formuna dönme olasılığı ciddi oranda düşürülüyor. Aynı şekilde yetişkin kesimde de kulak düzeltme işlemleri rahatlıkla yapılabiliyor.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği yani otoplasti yapılırken hastanın durumu önem arz eder. Uzman hekimler ve plastik cerrahlar kulağın durumunu, kulak arkası ile yaptığı açıyı ve kıkırdak gelişimini inceler daha sonra en uygun operasyonu planlar.

Ameliyatta sonra 14 gün gibi bir sürede iyileşme tamamlanır.  Dikişlerin alınması ise yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Tüm kepçe kulak ameliyatlarında ilk 45 gün çok önemlidir.

Kepçe Kulak Estetiğinin Tehlikeleri Nelerdir?

Kepçe kulak estetiği genel anestezi ile yapılır. Ameliyat sırasında hasta hiçbir şey hissetmemiş olur. Fakat sonrasında gelişebilecek bazı tehlikeler bulunur. En yaygın karşılaşılan tehlike ise kanamadır.

Kanama az da olsa kulak içine biriktiğinde ciddi sorunlara neden olur. Kanama olması halinde kulakta biriken kan acil olarak boşaltılmalıdır.

​​​​​​Kepçe kulak estetiğinde karşılaşılan bir diğer tehlike ise enfeksiyondur. Kulak ve çevresinde gelişen enfeksiyon oluşturulan yapıyı bozabilir. Uzun süren enfeksiyon hali ise iyileşme sürecini geciktirir. Bununla birlikte ikinci bir operasyon yapılmasına sebep olabilir.

Kepçe Kulak Estetiğinden Sonra Yaşanabilecek Sorunlar

Kepçe kulak estetiğinin başarılı olabilmesi için operasyonu yapan uzman kadar hastanın iyileşme sürecinde gösterdiği özveri de etkilidir. Deneyimi olmayan bir hekim tarafından yapılan operasyonlarda başta simetri sorunu olmak üzere birçok sıkıntı ile karşılaşmak mümkündür.

İki kulak arası büyüklük, kulağın açısı, kıkırdak oluşumu gibi faktörler ancak profesyonel ve tecrübeli hekimler tarafından düzeltilebilir. Başarılı bir kulak estetiğinin ardından kişinin kendine dikkat etmesi gerekir. Kulağı eğecek, şekline zarar verecek aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Kulak Estetiği Tehlikeli Mi?

Kulak estetiği küçük çocuklarda da yapılabilen son derece kolay bir ameliyattır. Genel anlamda tehlikeli olmadığı söylenebilir. Fakat uzman olmayan hekimlerin yaptığı operasyonlar veya iyileşme sürecinde dikkat edilmemesi ciddi tehlikeler yaratabilir.

Genel anesteziye uygun olan herkese kulak estetiği operasyonu yapılabiliyor. Tecrübeli ve alanında uzman doktorlarla başarı oranı yüksek estetik uygulamaları yapılmaktadır. İyileşme sürecine dikkat edilmezse tehlike oluşabilir.

Operasyon sonrasında aynı gün taburcu olan hastaların ilk dikkat etmesi gereken konu duştur. Ameliyat bölgesinde enfeksiyon riski olduğu için 3 gün boyunca kulağa su değmemesi gerekir. Uyurken kulağın kıvrılmasını önlemek için önerilen bandaj mutlaka kullanılmalıdır. Operasyon sonrası hekim tavsiyelerine uyan hastalarda iyileşme daha az tehlikeli ve hızlıdır.