Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 2012’den bugüne kadar 3.2 milyon konut yenilenirken, 81 ilin 922 ilçesinde 250 bin konutun dönüşümü devam ediyor. İstanbul’da ise 695 bin konut yenilenirken 93 bin konutun dönüşümü sürüyor. Hedef 2035 yılına kadar kentsel dönüşüme girmemiş tek yapı bırakmamak. Kamu, bu hedefe hızla ilerlemek için projelerini yürütürken, vatandaşın da binasını kendisi dönüştürebilmesi için kira yardımı, harç muafiyeti, yüzde 1 KDV gibi pek çok destek sağlanıyor. Bu desteklerden en çok talep görenlerden biri faiz destekli kentsel dönüşüm kredisi...

Borç yapılandırma düzenlemesi Meclis'e geliyor Borç yapılandırma düzenlemesi Meclis'e geliyor

0.50 PUANI KARŞILIYOR

Artan inşaat maliyetleri karşısında, binaları dönüştürmenin maliyeti de artınca vatandaşa verilen kentsel dönüşüm kredilerinde geçtiğimiz yıl iki kez artışa gidilmişti. Önce şubat ayında kredi desteği yüzde 50 artırılarak 400 bin liraya çıkarılmıştı. Ardından ekim ayında ikinci kez artışa gidilerek hem faiz desteği hem de verilen kredi desteği yükseltildi. Böylece standart konutlar için kredi üst limiti 600 bin lira, faiz desteği de yıllık 600 baz puan oldu. Kredi faiz oranları bankadan bankaya değişiyor. Örneğin konut için aylık yüzde 1.50 oranlı kredi kullanıldığında bunun yüzde 0.50’si bakanlık tarafından karşılanıyor, vatandaşın ödeyeceği oran yüzde 1 oluyor.

10 YILDAN UZUN VADE

Şimdi faiz desteğinin daha da artırılması gündemde. İstanbul’daki kentsel dönüşümün son durumunu konuşmak üzere TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Murat Oskay ile birlikte bir araya geldiğimiz Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, düzenlemenin sinyallerini verdi. Dönüşüm kredisinde faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesinin, 10 yıl olan vade süresinin de uzamasının planlandığını söyleyen Köse, yeni desteklerin önümüzdeki günlerde netleşeceğini kaydetti.

KULLANIM ŞARTLARI NEDİR?

FİKİRTEPE’DE TESLİMLER MAYISTA

İstanbul Fikirtepe’de yarım kalan projeler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın devreye girmesiyle tamamlanıyor. Emlak Konut GYO eliyle yürütülen süreçte tüm riskli evlerin tahliye edildiğini ve yeni projelerin ihalelerinin tamamlandığını söyleyen Sezayi Köse, “Yeni Fikirtepe 1 bölgesinde 1648 konut teslim edilmişti. Emlak Konut’un başladığı projede mayısta ilk teslimler yapılacak. Yarım kalan bir projede 273 konut hak sahiplerine verilecek. Yaklaşık 11 bin konutun inşası da sürüyor” dedi.

ESENLER ETAP ETAP YENİLENİYOR

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi İstanbul Esenler’de yürütülüyor. Bölgede ilk anahtar teslimler geçtiğimiz ağustos ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılmıştı. Esenler’deki dönüşüm projesi hakkında bilgi veren Murat Oskay, “Bölgede şu ana kadar 2 bin 30 konut teslim edildi. 1461 konutun teslimine 2 ay içinde başlayacağız. Yaklaşık 1700 konut ise yıl sonunda tamamlanacak. 8.7 milyon metrekare alanda, okulu, camisi, millet bahçesi ve teknoparkı olan bir proje yürütüyoruz. Her vatandaşa kişi başı 15 metrekare yeşil alan, 30 metrekare donatı alanı düşecek. Diğer etapların da devreye girmesi ile ilçede toplam 60 bin konut inşa edeceğiz” diye konuştu. Oskay, İstanbul’da TOKİ eliyle 18 bin konutun inşasının sürdüğünü, bunlardan yaklaşık 11 bininin dönüşüm konutları olduğunu belirterek, bu yıl 15 bin yeni dönüşüm konutuna başlayacaklarını söyledi.

FESİH HAKKI 70 PROJEDE KULLANILDI

Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitle yapılan sözleşmeler, inşaatın 1 yıl başlamaması veya 6 ay durması gibi hallerde bina veya arsa sahiplerince tek taraflı olarak feshedilebiliyor. Köse, “İstanbul’da bugüne kadar 70 projede hak sahipleri bu hakkını kullandı. Böylece işe başlamayan firmalar yüzünden zaman kaybetmediler. Bakanlık olarak fesih yetkisini ilçe belediyelerine de verdik” dedi. Köse, hızlı dönüşüm için belediyelere de görev düştüğünü ifade ederek, “Yasaya göre büyükşehir belediyeleri doğrudan yetkili. İlçe belediyelerine de yetki veriliyor” diye ekledi. 

DHA