Saç dökülmesini durdurmak ve kellik sorunuyla karşı karşıya kalmamak için mutlaka sağlıklı beslenmeniz gerekir. Saç sağlığı ve beslenme doğrudan ilişkilidir. Yani güçlü saçlara sahip olmanın yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Saçların kökte uca güçlenmesi ve saç dökülmesini durdurmak için vitamin ve mineral kaynağı yiyecekleri beslenme listenize eklemeniz gerekir. Bu besinleri sofranızdan eksik etmediğinizde saç dökülmesini tarihe gömebilirsiniz.

Saç dökülmesi en sık yaşanan saç sorunlarının başın geliyor. Saç dökülmesini tetikleyen birçok etken bulunuyor. Stres, genetik faktörler, yetersiz beslenme, yanlış bakım uygulamaları ve mevsimsel değişiklikler saç dökülmesine sebep oluyor. Saç kökleri zayıfladığında ve güçsüzleştiğinde dökülme sorunu da artıyor.

Uzmanlar uzun yaşamın sırrını açıkladı Uzmanlar uzun yaşamın sırrını açıkladı

Saç taramasına bağlı olarak her gün 80-100 tel arası saç dökülmesi normal kabul ediliyor. Ancak bunun üzerindeki aşırı saç dökülmesine acilen müdahale etmek gerekiyor. Mutlaka bir uzman desteği alarak saç dökülmesine en doğru çözümü bulmalısınız.

Ancak saç dökülmeniz yetersiz ve sağlıksız beslenmekten kaynaklı da olabilir. Saç dökülmesini durdurmak ve kelliği önlemek için beslenme listenizi gözden geçirmelisiniz. Saç için gerekli olan vitaminleri barındıran yiyecekleri tüketerek saç köklerini güçlendirebilir ve saçların dökülmesini engelleyebilirsiniz.

 Saç için vitaminler çok çeşitlidir. A vitamini, D vitamini, B vitamini, E vitamini, çinko ve demir bunlardan bazılarıdır. Her bir vitaminin vücutta farklı görev ve işlevleri vardır. Vitamin eksikliği kadar vitamin fazlalığının da vücuda ve saçlara zararı olduğu unutulmamalıdır.

A, D, B, E, çinko ve demir içeren besinleri düzenli tüketerek hayâlini kurduğunuz saçlara kısa sürede sahip olabilirsiniz. Tabii beslenmenizi mutlaka saç bakımıyla da desteklemelisiniz. Böylece dökülmeyen güçlü saçlara sahip olmak daha kolay olur. Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalara göre de bazı besinler saç dökülmesini durdurma konusunda çok etkili olduğu ortaya çık

SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURUP KELLİĞİ ÖNLEYEN BESİNLER

PİRİNÇ

Pirinç çok güçlü vitamin kaynaklarından biridir. Pirinç tüketmek sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Pirinç sak köklerini güçlendirir dökülmeyi önler. Saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına destek olur. Ayrıca saçların doğal parlaklığını korumasına yardımcı olur. Pirinç içerisinde bol miktarda biyotin barındırır.

YOĞURT

Yoğurt protein ve B12 vitamini açısından zengindir. Yoğurdu şeker ilavesiz aldığınızdan veya hazırladığınızdan emin olun.

Lezzetli bir kombinasyon için fırında patatesle yiyebilir veya canlandırıcı ve besleyici bir atıştırmalık için bir kase yoğurda biraz çilek ekleyebilirsiniz.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Bol lif kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesini durdurabilir. Başta ıspanak ve karalahana olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler de saç dökülmesine iyi gelen sebzeler arasında yer almaktadır.

Yeşil yapraklı sebzeleri düzenli tüketmek kepek oluşumunu da ortadan kaldırır. Bu nedenle haftada 1 ya da 2 kez ıspanak, pazı ve karalahana gibi sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir.

CEVİZ

Ceviz kabuğunda bulunan mineral ve vitaminler, saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ceviz saçların rengini koruyarak erken beyazlamasını da engeller.

Ceviz kabuğu saçları dipten uca kadar besler ve dökülme gibi sorunları da önler. Ceviz içerisinde bol miktarda Omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir barındırır.

Bu özelliği ile saç köklerini güçlendirir. Saçların güçlü uzamasına destek olur. Her gün 5-6 adet ceviz yiyerek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

ISPANAK

Demir eksikliği, kandaki oksijen miktarını düşürerek saç köklerindeki hücrelerin yeterince oksijen almasını engeller. Ispanak tüketmek vücuttaki demir eksikliğini gideriyor.

Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle besin değeri yüksektir.

Vitamin deposu olan ıspanak saç köklerini güçlendirir ve dökülmeleri durdurur. Ispanak tüketerek halat gibi güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

YUMURTA

Yumurta güçlü bir protein kaynağıdır. B12 vitamini bakımından zengin olan yumurtanın sarısı saç dökülmesinin önüne geçer. Deriyi beslediği için saçların çok daha gür çıkmasını sağlar.

Her sabah 1 adet haşlanmış yumurta yiyecek saçlarınızın güçlenmesine destek olabilirsiniz