Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi mikrobiyoloğu Jean-Marie Alempic tarafından yönetilen araştırma, son günlerde viral haline geldi. Bunun nedeni ise 50 bin yıldır donmuş halde olan ve zombi virüs olarak adlandırılan 'bilinmeyen eski bir virüsün' Rusya'daki gölden çıkarılmasıydı. Araştırma henüz hakem denetiminden geçmedi ancak virüsün insan, hayvan ve bitkiler üzerinde feci sonuçlara yol açabileceği öne sürülüyor.

Yayınlanan ön raporlara göre küresel ısınma, ülkemizin de içinde bulunduğu kuzey yarımküredeki donmuş zeminde geri dönüşü olmayan buz erimelerine neden oldu. Bu da potansiyel olarak zararlı patojenler de dahil olmak üzere "bir milyon yıllık donmuş organik maddelerin yüzeye çıkması" endişesini doğuruyor.

TARİH ÖNCESİNDEN BERİ UYKUDA OLAN VİRÜSLER

Alman dergiden skandal Cumhurbaşkanı Erdoğan kapağı! Alman dergiden skandal Cumhurbaşkanı Erdoğan kapağı!

Araştırmacılara göre ortaya çıkan organik maddenin bir kısmı aynı zamanda canlanmış hücresel mikroplardan ve tarih öncesi çağlardan beri uykuda olan virüslerden oluşuyor.

Yetkililere uyarıda bulunan Aix-Marsilya Üniversitesi profesörü Jean-Michel Claverie, 2014 ve 2015'teki çalışmalardan bu yana donmuş bölgelerdeki 'canlı' virüsler hakkında önemli gelişmeler olduğunu açıkladı.

Araştırma ekibinin edindiği bulguların ardından zombi virüslerinin halk sağlığına tehdit olmadığına dair yanlış bir görüşün olduğunu savundu.

YENİDEN CANLANDIRDILAR: PANDORAVİRÜS

Araştırmacılar, donmuş bölgelerden çıkarılan organizmaları incelemek için 'zombi virüslerin' bazılarını yeniden canlandırdı. 'Pandora'nın Kutusu' mitolojik hikayesine ithafen, uyandırılan virüslerden birine Pandoravirüs adı verildi ve bu virüs tam 48.500 yaşındaydı. Bu da diğer organizmaları enfekte etme potansiyeline sahip olan yeniden uyandırılan bir virüs için rekor bir yaş. Aynı ekip 2013 yılında Sibirya'da 30 bin yıllık bir virüs keşfetmişti.

DONMUŞ GÖLDEN ÇIKARILDI

Araştırmadaki yeni bulgu, her biri kendi genomuna sahip olan 13 virüsten biri. Pandoravirüs, Rusya'nın Yakutya kentindeki Yukechi Alas'ta bir gölün dibinde keşfedildi. Diğerleri ise mamut kürkünden Sibirya kurdunun bağırsaklarına kadar birçok yerde bulundu.

Virüslerin canlı kültürlerini inceleyen bilim insanları, tüm 'zombi virüslerin' bulaşıcı olma potansiyeline sahip olduğunu ve bu nedenle de dünya için bir 'sağlık tehdidi' oluşturduğunu ortaya çıkardı. Sürekli eriyen buzullar nedeniyle uzun süredir uykuda olan virüslerin yeniden uyanmaya başlaması nedeniyle bilim insanları, COVID-19 tarzı salgın görebileceğimizi öne sürüyor.

BUZ DAĞININ GÖRÜLEN KISMI

Uyandırılan Pandoravirüs, buz dağının yalnızca görülen kısmı. Zira henüz keşfedilmeyi bekleyen virüsler var. Pandoravirüs haricinde, Haziran 2021'de Rus bilim adamları, Kuzey Kutbu'nda 24.000 yıldır donmuş olan "zombi" bakteriyi diriltmişlerdi.

KEHANETLERE KONU OLDU

Kutuplardaki virüslerin yeniden hayata döneceği ve insanları hasta edeceği kehanetleri uzun süredir halk arasında dolaşıyordu. Bu kehanetlerin en dikkat çekeni ise Bulgar kahin Baba Vanga tarafından dile getirilen kehanetti.

Yıllar önce Baba Vanga 2022 yılı içerisinde Sibirya’da ölümcül bir virüsün keşfedileceğini öngörmüştü. Söz konusu virüsün hızla yayılıp kontrolden çıkacağı da korkutan öngörüler arasında yer almıştı. Sibirya'daki keşif sonrası Bulgar kâhin Baba Vanga'nın kehaneti yeniden gündeme geldi.

TikTok'ta zaman yolcusu olduğunu ve 3000 yılından geldiğini iddia eden @timetraveller300 adlı hesap da Kasım 2022'de ölümcül bir virüsün tespit edileceğini açıklamıştı. TikTok kullanıcısı, yayladığı videoda "Kasım 2022. Bilim insanları Antarktika kaynaklı ölümcül bir virüs keşfedecek. Ocak 2023'te CERN, Mandela etkisi ve uzaylı iletişimi gibi garip olaylara neden olacak daha fazla deneye devam edecek. Mart 2023'te Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş sona edecek ancak karşı denizde yeni bir savaş çıkacak" demişti.

Zombi virüs, dış basında kasım ayında duyurulmuştu. 

DHA