Dünyanın en büyük evcil hayvan gıdası üreticilerinden Purina’ya ait bazı kedi mamaları kimyasal bulguya rastlandığı gerekçesiyle geri çağrıldı.

Fransız hükümetine bağlı Rappel Conso isimli internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Purina’ya ait bazı kedi mamalarında kimyasal kalıntı izlerine rastlandığı belirtildi. Bu durumun kedilerin sağlığını tehlikeye sokabileceği vurgulanırken, söz konusu kimyasal kalıntı izlerine bir tedarikçinin su arıtma işleminde yaşanan problemin neden olduğu belirtildi. Olay, Fransız medyasında da yer buldu. Türkiye’deki tüketiciler ise durumu bir e-ticaret sitesinin ilgili mama siparişlerinde gönderdiği e-posta geri bildirimiyle öğrendi. Mailde, Purina’ya ait bazı kedi mamalarının tehlikeli olabilecek kimyasal kalıntı içermesi nedeniyle geri çağrıldığı ve sipariş verilen ürünlerin bu kapsamda kontrol edilmesi isteniyordu.

KYK faizi, maske cezası, icra borçları silinecek! Torba kanun teklifi Meclis'e geliyor KYK faizi, maske cezası, icra borçları silinecek! Torba kanun teklifi Meclis'e geliyor

‘KEDİM RAHATSIZLANDI’

E-ticaret sitesinden gelen e-posta’ların ardından sosyal medyada yüzlerce kedi sahibi şikâyetlerini dile getirmeye başladı. Birçok kullanıcı da Proplan’ın Türkiye ofisinden bir açıklama beklediklerini kaydetti. Bir kullanıcı sosyal medya hesabından, “Yavru kedim son aldığım paketli mamayı yedikten bir süre sonra rahatsızlandı. Ben bunun mamadan olacağını tahmin edememiştim. Veteriner de ne olduğunu anlamadı ve mide ilacı verdi. Şimdi durumu daha iyi anlıyorum. Aldığım bütün mamaları imha ettim” iddiasında bulundu. Başka bir kullanıcı da, “Yetkililerden mamaların Türkiye’de satılıp satılmadığıyla ilgili açıklama bekliyoruz. Seri numaraları kontrol ettik ancak tedirginliğimiz sürüyor” ifadelerini kullandı.