Galatasaray, Avrupa'nın en büyük 10 liginde sosyal medyada zirvede! Galatasaray, Avrupa'nın en büyük 10 liginde sosyal medyada zirvede!
Hava durumu ile ilgili son dakika gelişmesi... Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu tahmin raporunu yayınladı. Buna göre birçok ilde kavurucu sıcaklıklar görülecek. Öte yandan serinlemek isteyen vatandaşlar ise kendilerine gölge bulmak için adeta yarıştı. Türkiye, çöl sıcağının etkisi altına girecek. Marmara’da termometreler 40 dereceyi geçecek. Ayrıca bazı illere de serinlik müjdesi. Yaz yağmurları havayı serinletecek. Son tahminleri CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen aktardı. İşte son dakika hava durumu gelişmesi...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemizin doğu kesimlerinin parçalı bulutlu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Hakkari çevreleri, Van'ın doğu kesimleri ve Artvin’in iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığının artışını sürdürerek ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen detayları şu ifadelerle aktardı;

İstanbul için hissedilen sıcaklık 35 derece. Bugün, yarın ve perşembe günü 38-39 derece hissedeceğiz. Sağlık açısından önemli. Bu üç gün için. Nem çok fazla ve hissedilen sıcaklık yüksek olacak.

Bugün, yarın ve perşembe günü batı bölgelerinde, özellikle Edirne 40 dereceyi geçecektir. Balıkesir, Bursa, 40 dereceye yaklaşacaktır. Aydın, Manisa ve Muğla’nın iç kesimlerinde sıcaklık 42-43 derecelere varacaktır. İzmir 40 derece civarında.

Cuma akşamından itibaren Marmara’ya yağmur geliyor. Arefe günü yağmurlu geçecek. Bayramın 1. günü kuvvetli yağmur olacak. Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun kuzeyi ile batısında yağışlar kuvvetli olacak. Sıcaklıklarla birlikte hafta sonu 4-5 derece sıcaklıklar düşecek. Önümüzdeki hafta başında sıcaklıklar yükselecek.

Yaz aylarına girilmesiyle birlikte hava sıcaklıkları da artış göstermeye başladı. Meteorolojik verilere göre ise hava sıcaklıkların 8 ila 12 derece artış göstermesi bekleniyor. Uzmanlar tarafından yapılan uyarılar sonrasında Sakarya'da da sıcak hava etkisini gösteriyor. Güneşin kavurucu sıcaklığından bunalan bazı vatandaşlar da soluğu parklarda ve ağaç gölgelerinde aldı.

Arkadaşlarıyla birlikte zaman geçiren 17 yaşındaki Ali Erdem Arslan, hissedilen sıcaklığın 40 derece olduğunu söyledi. Arslan, "Normale göre çok fazla sıcak. Az bir yer yürüdük terledik. Sanki Adana'daymışız gibi. Hissedilen sıcaklık 40 derece. Gölgenin altında sıcaklık pek etki etmiyor. Buradan sonra da kafeye gideceğiz. Orada da serinleten yerlere oturacağız. O zamana kadar düşüp bayılmazsak sıkıntı yok. 'Siyah giyinmeyin' diyorlar ama ben giyiniyorum, yapacak bir şey yok. Aslında akşam saatlerinde dışarı çıkmalıyız ama biz sabah çıkıyoruz, geceye kadar dışardayız. Evde dursam çok daha iyi nem yok, klima var açıp rahatlarız. Dışarıda arkadaşlarla vakit geçirmek daha cazip geliyor. Seneye sınav zamanı bu sene eğleneceğiz" dedi.

Çocuğu ile parka etkinlik için gelen Esra Gündüz Saçar, "Sıcaklıklar çok arttı, sıcak günlerde zorlanıyoruz. Genelde öğle sıcaklarında dışarı çıkmamaya çalışıyoruz. Çıktığımız zamanlarda da güneş koruyucularımızı kullanmaya gayret ediyoruz. İş olmadığı zamanlarda ve öğle sıcaklığı geçtikten sonra çocuk olduğundan kaynaklı bir aktivite yapmak için dışarı çıkmaya çalışıyoruz. En azından yürüyüş yapıyoruz ya da bisiklet sürüyoruz. Limonata, maden suyu tüketiyoruz. Özellikle çocuklar için sıcak havalarda dondurma vazgeçilmezimiz oluyor. Ben çok sıcakta rahatsız olan bir insan değilim açıkçası, yaz insanıyım. O yüzden öğle sıcaklıkları dışında sıcak hava beni çok da rahatsız etmiyor" diye konuştu.

Kentte meteorolojinin dün yaptığı sıcak hava uyarısı sonrası kentte bugün termometreler 35 dereceleri gördü. Vatandaşların bir çoğunun sıcak hava ile ilgili meteorolojinin yaptığı uyarıları dikkate aldıkları özellikle sıcak havanın en fazla hissedildiği öğle saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadıkları gözlendi. Öğle saatlerinde dışarı çıkmak zorunda olanların ise ellerinde su şişeleri ile gezdikleri ve genellikle gölgelik alanlara sığındıkları dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye’de kavurucu sıcaklar etkili olmaya devam ederken Erzurum ve çevresinde bahardan kalma günler yaşanıyor. Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Erzurum, Ardahan ve çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgar kuzeyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji verilerine göre Erzurum’da bu günde yağış olacak. Ancak; 12 Haziran’dan itibaren sıcaklar artış eğilimine girecek. Uzmanlar yüksek sıcaklık uyarısında bulunarak, “Bölge genelinde bugünden itibaren yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.” dedi.