• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Katil yosun Kuşadası'nda

  01.09.2008 13:25
  Deniz canlılarının yaşamını tehdit ettiği için ‘‘terörist yosun’’ diye adlandırılan ‘‘Caulerpa Racemosa’’, Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki bir çok yerleşim kıyılarında olduğu gibi, Kuşadası Körfezi’nde de hızla yayılmaya başladı.
  Katil yosun Kuşadasında
  Katil yosun Kuşadası'nda Katil yosun Kuşadası'nda Katil yosun Kuşadası'nda

  Deniz canlılarının yaşamını tehdit ettiği için ""terörist yosun"" diye adlandırılan ""Caulerpa Racemosa"", Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki bir çok yerleşim kıyılarında olduğu gibi, Kuşadası Körfezi"nde de hızla yayılmaya başladı.
  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği tarafından Kuşadası Körfezi"nde yapılan araştırmanın ardından katil yosunların hızla arttığına dikkat çekilerek, çeşitli uyarılarda bulunuldu. EKODOSD tarafından dernek başkanı Bahattin Sürücü imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Özellikle altyapısı olmayan deniz kıyılarında yoğunlaşan terörist yosunlar, dip yapısını istila ederek, diğer bitkilerin üzerine kafes gibi sarmakta, balıkların girdiği kaya oyuklarının girişlerini kapatmakta, sualtı canlılarının beslenme ve barınma amacıyla kullandıkları erişteleri bozup yok etmektedir. Bu durum alandaki biyolojik çeşitliliğin yok olmasına neden olmaktadır” denildi.
  EKODOSD açıklamasında, terörist yosunların, balık yuvaları ve diğer canlıların bulunduğu bölgelere hızla yayıldığı, sudaki oksijenin daha fazla tüketilmesine yol açtığı ve kendinden başka bitki ve canlı türlerinin hayatını tehdit ettiğini vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi: “Terörist yosunlar, toksit madde içerdiği için diğer canlılar tarafından yenmemektedir.
  Hızlı bir şekilde yayılan terörist yosundan korunmak için, özellikle tekne sahipleri ve balıkçılar, demir aldıktan sonra çapalarına ve zincirlerine takılan terörist yosunları temizledikten sonra, çapalarını denize bırakmalıdır. Balıkçılar ağlarına takılan terörist yosunları temizlemeden, denize atmamalıdır. Evsel ve atık suların denizlere bırakılmaması gerekir. Çünkü terörist yosunlar pis suların olduğu denizleri sevmektedir. Özellikle denizlerin oksijen kaynağı olan deniz çayırları korunmalı ve denizlerimiz kirlilikten kurtarılmalıdır. Çevreyle ilgili sivil toplum örgütleri, bilim adamları, denizciler ve turizmciler bu tür yosunlar konusunda duyarlılık gösterince, Çevre ve Orman Bakanlığı da çalışmalar başlatmıştır. Broşürler, posterler yayınlar ve toplantılar yoluyla bu tür yosunlar konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle denizle yakından ilgilenen balıkçılar, tekne sahipleri, balıkadamlar, gemiciler tüm ekipmanlarını kontrol ederek ve temizleyerek bu tür yosunların yayılmasını önlemelidirler. Önceki yıllarda Kuşadası Körfezinde ve Nero Koyu"nda farklı derinliklerde görülen terörist yosunlar bu yıl sığ kıyılarda görülmeye başlamıştır. Dalış merkezlerinden bankolara dalış yapan dalgıçların gözlemlerine göre, geçtiğimiz yıllarda yoğun miktarda gördükleri terörist yosunların, bu yıl azalması dikkat çekicidir. Ülkemizde katil yosun ve terörist yosunla ilgili, Prof. Dr. Şükran Cirik, Dr. Mustafa Tolay ve Ateş Evirgen uzun süredir araştırmalar yapmakta ve bu iki türe karşı yapmış oldukları mücadeleyi anlatmak için uluslararası kongrelere katılmaktadırlar. Yaşamın kaynağı denizlerimizin korunması için, çevre bilincine sahip, duyarlı, sorumlu kişilerin çoğalması ve ilgili kurumların doğal çevre bilinciyle hareket ederek, denizleri kirletenlere karşı mücadele etmesi gerekir“

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim