Daha sağlıklı olduğu gerekçesiyle tercih edilen karton bardaklar, sıcak içecekle temas ettiği anda hastalıklara davetiye çıkarıyor. Tıbbi biyokimya uzmanı Prof. Dr. Kuçur uyardı: “Karton bardaktan içeceğe karışan ‘ağır metal’ kansızlık, hormon ve üreme bozukluğu ile kalp damar hastalıklarına neden oluyor.”

ZİNCİR restoranların ve kafelerin vazgeçilmezi karton bardaklar, diğer plastiklere göre daha sağlıklı gibi görünüyor. Ancak bu karton bardaklar, mikroplastik ve hatta ağır metal tehlikesi taşıyor. Isıya dayanıklı karton bardaklar, sıvıyı sızdırmasını önlemek için ince bir plastik bariyerle kaplanıyor. Ancak ‘polietilen’ denilen bu madde sıcak su, çay, kahve vs. ile birlikte çözünüyor ve içeceğe karışıyor. Yakın zaman önce yapılan bilimsel bir araştırma 85 santigrat derecede, 15 dakika sıcak içecekle temas edildiğinde, plastiğin yanı sıra ağır metallerin de içeceğe karıştığını ortaya çıkardı.

Arkadaşı tarafından bıçaklanan lise öğrencisi ağır yaralandı Arkadaşı tarafından bıçaklanan lise öğrencisi ağır yaralandı

EN FAZLA 15 DAKİKA

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mine Kuçur, karton bardaklarla ilgili şu uyarıları yaptı: “Bu bardaklara belli bir sıcaklığın üzerindeki içecekler koyulduğunda kurşun, nikel, krom, bakır, çinko, kadmiyum da içeceklere karışıyor. Biz de bu içecekleri sindirim sistemi yoluyla vücudumuza alıyoruz. Burada özellikle içindeki sıvının sıcaklığı ve kaç dakika kaldığı çok önemli. Araştırmalar minimum 15 dakika kalması gerektiğini gösteriyor.