Kariyer koçu olmak için sertifikalı bir kursa gidebilir, insan kaynakları alanında gelişim sağlayabilecek eğitimlere katılabilirsin.

İzmir'de Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık yapan iki kişi gözaltına alındı İzmir'de Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık yapan iki kişi gözaltına alındı
 PROFESYONEL YOLU BULMA

Kariyer koçu, insanların doğru profesyonel yolu bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir hizmettir. "Kariyer danışmanları" veya "iş koçları" olarak da adlandırılan kariyer koçları, farklı alanlardan, geçmişlerden ve deneyim düzeylerinden profesyonellere rehberlik sağlar. Bir kariyer koçunun müşterileri, devam eden iş aramaları, kariyer ortası sektör değişikliğine ilişkin bakış açıları veya genel mesleki gelişim konusunda rehberlik isteyebilirler.

Seçenekleri anlamaya ve zorlu profesyonel kararları değerlendirmeye yardımcı olmak kariyer koçunun rolüdür. Kariyer koçları ayrıca kaynaklar sağlayarak, testler uygulayarak ve harika bir işi güvence altına almak için taktikler önererek profesyonelleri destekler.

KARİYER KOÇU NEDİR?

Kariyer koçları, kariyerinde gideceği yönü bulmakta zorlanan, meslek ya da bölüm değiştirmek isteyen ya da yeni bir iş arayan bireylere, yol gösterip, rehberlik sağlama hizmetine verilen addır. Kariyer koçu, mesleki gelişim konusunda rehberlik yaparlar. Öğretmen gibi davranmaz, sadece yol gösterici bir rol oynarlar. Kariyer koçluğu, bireye kariyerinde ulaşmak istediği nokta için farklı stratejiler ve bakış açısı kazandırır. Düşen verimliliği artırabilir ya da işi sevmeye fayda sağlar.

KARİYER KOÇU NE İŞ YAPAR?

KARİYER KOÇU NASIL OLUNUR?

Kariyer koçluğu için herhangi bir okul yok. Kariyer koçluğu için üniversite bölümleri mevcut değildir. Ancak son zamanlar da bu konuyla ilgili birçok kurslar açılmaya başlandı. Özellikle yurt dışındaki bazı kurumlar uluslararası sertifikalar vererek bu anlamda önünü açmaktadır. Bazı uluslararası koçluk programları, kariyer koçluğu eğitimleri sonrası sertifika vererek, “koçluk” unvanına kapı aralıyor.

KARİYER KOÇLUĞU EĞİTİMİ NASIL ALINIR?

Özellikle son dönemlerde pandemi ile birlikte bu alandaki online eğitimler oldukça artmıştır. Bu alandaki yetkin kişilerden online ya da yüz yüze eğitimler alınabilir ve önerilen kitaplar okunalir. Meslek olarak kariyer koçluğu yapmak için gerekli olan sertifikaların alınması tavsiye ediliyor.

Bir kariyer koçu ile çalışmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

Kariyer koçluğu çalışma hayatında sana farkında olmadığın yanlarını geliştirmek ve fark etmen için ışık olacaktır. Birinin sana bu yolda ışık olması kendine olan güvenini artıracağı gibi korkularını da yenmene imkân sağlayacaktır.

Unutma; bu hayattaki en önemli şey sensin. Kariyer koçun sana bunu tekrar hatırlatacaktır. Sonrasında ise başarı hep seninle olacaktır.