Karın bölgesinde kişiyi rahatsız eden sarkıklık ve deformasyonları gidermenin tek yolu karın germe ameliyatlarıdır. Diyetle kilo verilip egzersiz ile karın bölgesindeki kasların güçlendirilmesi yalnızca hafif gevşemelerde işe yararken, iş ileri boyutta sarkma ve deformasyonlara gelecek olursa tek çözüm yolu karın germe operasyonları olmaktadır. Az miktarda ve alt karındaki sarkmalar için mini karın germe ameliyatları yapılırken, ileri derecede ve hem orta hem de alt karın bölgesindeki sarkmalarda ise tam karın germe ameliyatları yapılmaktadır. Günümüzde sıklıkla uygulanan ve yüz güldürücü sonuçlar sağlayan karın germe ameliyatlarına dair tüm detayları Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas’a sorduk.

Karın germe ameliyatları karın bölgesindeki sarkıklıkları gidermede kesin ve kalıcı bir çözüm müdür?

Evet, karın germe ameliyatları karın bölgesindeki sarkıklık ve deformasyonları gidermede kesin çözümdür; ancak kalıcı bir çözüm olup olmadığı hastanın ameliyat sonrasındaki tedaviye harfi harfine uymasına ve devamındaki egzersiz ve beslenme düzenine bağlı kalmasına göre değişkenlik gösterir. Bu ameliyatların etkilerinin kalıcı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Birincisi; hasta ameliyat bitiminde doktorun giydirmiş olduğu korseyi en az bir ay boyunca hiç çıkarmadan gece ve gündüz kullanmalıdır. Aksi halde hem karın bölgesindeki iyileşme ve ödemin geçme süreci uzar hem de ameliyat esnasında karna verilen düz ve gergin görünüm gerektiği kadar korunamaz. Bu nedenle de ameliyattan tam olarak verim alınamaz. Korse kullanımı ile olarak, gece kullanımına son verilip sadece gündüz kullanımına geçileceği ve tamamen bırakılacağı zamana kontrol seanslarıyla doktor karar verir.

İkincisi; hastanın ameliyat sonra beslenme ve egzersiz düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer bu konularda dikkatli olunmaz ve aşırı kilo alımı meydana gelirse, devamında kilo verme süreciyle beraber hastanın karın bölgesinde tekrar gevşeme ve sarkmalar meydana gelir. Bu durumda hasta karın germe ameliyatının tekrarını talep edebilir; ancak tekrar ameliyatları ilk karın germe ameliyatları kadar geniş kapsamlı ve detaylı olamazlar. İkinci kez büyük bir ameliyatın yapılması hastanın vücudunda yıpranmalara neden olabilir. Bu nedenle tekrar ameliyatlarında yalnızca ufak müdahaleler yapılabilir ve hafif sarkmalar toparlanabilir. Sonuç olarak ameliyat sonrası aşırı kilo alım ve verim süreçlerinin tekrar yaşanması halinde ileri miktardaki sarkıklığın tekrar toparlanmasında kişiyi tatmin edecek bir sonuç sağlanamayabilir.

Üçüncüsü; eğer ilk ameliyat işin uzmanı olan tecrübeli estetik ve plastik bir cerrah tarafından yapılmadıysa hasta kalıcı sonucu elde edememiş olabilir. Bu durumda ikinci bir karın germe ameliyatı olmak isteyebilir. Tekrar ameliyatlarının yapılabilmesi için ilk ameliyatın üzerinden en az bir sene geçmiş olması ve ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmiş olması gerekmektedir. Ancak bu durumda bile hastanın vücudu yıpranabileceğinden dolayı ikinci ameliyatta yalnızca az miktarda toparlama ve germe işlemleri yapılabilir.

Karın germe ameliyatları tek tip midir?

Karın germe ameliyatlarının 2 ayrı çeşidi bulunur. Bunlardan biri mini karın germe diğeri ise tam karın germe ameliyatıdır. Kişinin ihtiyacına göre hangi ameliyatın yapılacağına ameliyat öncesinde karar verilir. Herkese tam karın germe ameliyatı uygulanmak zorunda değildir. Örneğin, yalnızca alt karın bölgesinde bir sarkma mevcutsa ve bu sarkma çok ileri boyutta değilse mini karın germe ameliyatı bu hastalar için yeterli olabilmektedir. Bu sayede hastalar, tam karın germe ameliyatlarına nazaran çok daha kısa iyileşme süreçleriyle normal hayatlarına geri dönebilmektedirler. Ancak sarkma sorunu yalnızca alt karın bölgesinde değil, orta karın bölgesinde de mevcutsa veya göbek deliğinin yeniden yukarıya taşınması gerekiyorsa, o durumda tam karın germe ameliyatının dışında bir çözüm bulunmamaktadır.

 

Mini karın germe ameliyatları mı yoksa tam karın germe ameliyatları mı daha etkilidir?

Karın germe ameliyatlarının etkileri, ameliyatın çeşidine göre birbirinden ayrılmazlar. Hangisinin daha etkili olduğu tamamen hastaya özeldir. İleri boyutta sarkmaların olmadığı, yalnızca alt karın bölgesine müdahale edilerek kişinin beklentisinin karşılandığı durumlarda tam karın germe ameliyatlarının yapılması gereksiz olmaktadır. Ancak sarkmalar ileri boyuttaysa ve ameliyat esnasında orta karın bölgesinin de aşağıya doğru gerilerek toparlanması gerekiyorsa, bu durumda da mini karın germe ameliyatları yetersiz kalacak ve ameliyat sonucu hastayı tatmin etmeyecektir. Karın bölgesinde biriken yağlar ise her iki ameliyat öncesinde de liposuction yöntemiyle vücuttan uzaklaştırılabilecekleri için mini veya tam karın germe ameliyatlarının bu konuda birbirinden bir farkı bulunmamaktadır.

Öncesinde liposuction yönteminin uygulandığı karın germe ameliyatlarında alınan yağlar başka yerde kullanılabilir mi?

Tıpkı normal liposuction uygulamalarında olduğu gibi karın germe ameliyatları öncesinde bu bölgeden alınan birikmiş yağlar özel işlemlere tabii tutulmak ve ayrıştırmak kaydıyla ardından kişinin dolgunluk ve hacim istediği meme veya popo bölgelerine geri enjekte edilebilirler. Kombine uygulamalarda hastanın vücut yapısına, yağ oranına, vücudun kendini iyileştirme hızına ve diğer faktörlere bakılarak doktor tarafından nihai karar neticesinde bu tip müdahaleler yapılabilmektedir.

Karın germe ameliyatları ile kişi kaç beden incelir?

Karın bölgesinde biriken yağların liposuction yöntemiyle vücuttan uzaklaştırılmasının ardından, sarkan fazla deri dokusunun karın germe ameliyatıyla toparlanmasıyla beraber karın bölgesi gergin ve düz bir görünüme kavuşurken, hastanın beden ölçümlerinde yaklaşık 1-2 bedenlik bir incelme kaydedilir. Ancak bu ameliyatların sonrasında esas fark ölçümlerden ziyade kişiyi rahatsız eden bölgesel yağlanma ve sarkma görünümünün ortadan kalkmasıdır. Özellikle karın bölgesinin görünümünden rahatsız olan kişiler, iyileşme sürecinin sonrasında mevcut ödemlerin de gitmesiyle beraber nihai sonucu gözle görülür şekilde fark ederler. Eskisine göre çok daha özgüven içerisinde giyinip hareket ederler.

Türkiye'de maymun çiçeği vakası yükseldi Türkiye'de maymun çiçeği vakası yükseldi

Karın germe ameliyatının riskleri var mıdır?

Sağlıkla ilgili tüm uygulama ve operasyonlar işin uzmanı olan tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Karın germe ameliyatları ise cerrahi müdahale gerektiren, karın bölgesindeki kas ve bağ dokusuna yönelik yapılan ve bu nedenle de riskleri bulunan uygulamalardandır. Uzman estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapıldıkları takdirde tüm potansiyel riskler ön görülüp gerekli önlemler alınabilirken, karın germe ameliyatları ister mini ister tam karın germe ameliyatı olsun ehil ellerde yapılmadığı zaman çok ciddi riskleri bulunmaktadır. Örneğin, karın bölgesi ameliyat esnasında enfekte olabilir veya bağ ve dokulara geri dönüşü olmayacak şekilde kalıcı zararlar verilebilir. Tüm bu ciddi riskler hayati etkileri ve uzun tedavi süreçlerini beraberinde getirir. Bu nedenle ilk muayene sonrasında hastanın aklında eğer doktor ile ilgili bir şüphe oluştuysa, mutlaka başka bir doktorun daha fikrinin alınmasını tavsiye ediyoruz.

Karın germe ameliyatının fiyatı nedir?

Karın germe ameliyatları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Karın germe ameliyatlarının fiyatları karın bölgesindeki sarkma ve deformasyon miktarı ile çekilecek olan yağ oranına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle daha düz bir karın görünümüne kavuşmak için çözüm arayışına giren hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.karingermeistanbul.com/

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas