Bakan Tunç açıkladı: Sosyal medyada peygambere hakaret eden şahıs tutuklandı Bakan Tunç açıkladı: Sosyal medyada peygambere hakaret eden şahıs tutuklandı

Yakın aileden veya diğer aile büyüklerinden kalan miras hisseleri üzerinde değişiklik yapılarak, yeni değişiklik ile ilgili bilgiler tek açıklandı. Söz konusu yeni düzenleme ile birlikte, miras paylarının kardeşler arasında devri süreci önemli ölçüde hızlandığı dikkatleri çekerken, miras paylaşımında kendi payınız için bu kural geçerli olacak...

Kardeşler arası miras paylaşımında yaşanan süreler ile ilgili yeni düzenleme yapılarak, söz konusu düzenleme yürürlüğe girdi. Yakın aileden ya da diğer aile büyüklerinden kalan miras hisseleri üzerinde değişiklik yapılarak, yeni düzenleme ile birlikte, miras paylarının kardeşler arasında devri süreci önemli ölçüde hızlandığı bilgisi verildi.

Bu durumda da, önceden var olan kısıtlamalar ortadan kaldırılarak, mirasçılara büyük avantaj sağlandı. Bundan sonra, kardeşler arasında miras paylaşımı yazılı olarak yapılabilir olduğu bilgisine ulaşılırken, karşılıklı imzalanması ile birlikte geçerlilik kazanabilecek, Miras paylaşımlarının noter onaylı sözleşmeye ihtiyaç duyulmadığı bilgisi verildi.

Bu durum ise hisseli tapu sahibi olan vatandaşlar için tapu satışı sürecinde değişiklik getirirken, hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak karar alması ve aynı zamanda da tapuda hazır bulunması gerektiği bildirildi. Söz konusu süreç kapsamında ise Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemlerinin tamamlanması, sınırların belirlenmesi ve aynı zamanda da parsellerin tespit edilmesi gerektiği bildirildi.

Hisseli tapuların bölüşülmesi adına, tapuda tüm hisse sahiplerinin hazır bulunması gerektiği bildirilirken, Bu süreç zarfında, hissedarlar tapuda bulunamazlarsa avukata vekalet verebileceği açıklandı.

Satış işlemi tamamlandıktan sonra ise hisse sahiplerine düşen paylar şahıslara ödeneceği, yeni düzenleme ile birlikte, miras kalan mülklerin ya da diğer varlıkların kardeşler arasında daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerlemesine ve paylaşılmasına olanak tanımış olacak.