Alev Gürsoy Cimin / Posta - Pınar Gültekin’i (27) 16 Temmuz 2020'de boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı (33), 'canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme’ suçundan yargılandığı davada, önce ağırlaştırılmış müebbete ardından haksız tahrik indirimiyle 23 yıl hapse çarptırılmıştı.

YENİDEN GÖRÜLMESİNE KARAR VERİLDİ

Kaza yaptığı yerden 50 metre ileride 10 saat sonra ağır yaralı halde bulundu... Hastane yolunda hayatını kaybetti Kaza yaptığı yerden 50 metre ileride 10 saat sonra ağır yaralı halde bulundu... Hastane yolunda hayatını kaybetti

Cezayı az bulan ailenin başvurusuyla istinaf mahkemesi davanın yeniden görülmesine karar verdi. Duruşma tarihini ise 15 Şubat olarak açıkladı. Gültekin Ailesi'nin avukatı Rezan Epözdemir, "İstinafın bu hükmüyle yerel mahkemenin verdiği karar kaldırılmıştır" dedi.

İLK KEZ YÜZÜMÜZ GÜLDÜ

Rezan Epözdemir, "Bu çok sevindirici bir gelişme. Biz ağırlaştırılmış müebbet verilmeli diyoruz. Bunun için mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu. Pınar'ın babası Sıddık Gültekin de "Adalete olan güvenimiz sarsılmıştı. Şimdi çok mutlu olduk. Adalet tecelli edecek" dedi. Anne Şefika Gültekin ise, "Bizim ocağımıza ateş düşüren o insan müebbet almalı, ömür boyu yatmalı. Benim yavrum geri gelmez ama en azından başka kızlar öldürülmez, bu ceza caydırıcı olur. Adalet yerini bulsun. İlk kez bugün yüzüm güldü" diye konuştu.

MAHKEME İDDİANAMEYİ İADE ETTİ

İddianame, Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme heyeti, suça doğrudan etki edebilecek nitelikteki delillerin toplanmadan hazırlandığı gerekçesiyle iddianamenin iadesine karar verdi. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ali Cenk Düzgün, iade kararına itiraz etti. Düzgün, itirazında Mertcan Avcı hakkında yürütülen soruşturmada, mevcut verilerle toplanabilecek tüm delillerin toplandığını, suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe oluşturacak delil elde edildiğini anlattı.

SAVCILIĞIN İTİRAZI KABUL EDİLDİ

Savcılığın itirazını değerlendiren Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Kararda, itirazın kabulünün gerekçesi için "Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nda Pınar'ın kesin ölüm sebebi ile zamanının belirlenmesi için mevcut veriler bağlamında mümkün olan tüm tespitler yapılarak iddianamenin düzenlendiği kanaati oluştuğundan, yeniden rapor alınmasının artık mahkemenin takdirinde olduğu, iddianamenin iade kararının yerinde olmadığı kanaatine varılmıştır" denildi.