• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Karacasu'da festival hazırlığı

  23.07.2008 11:22
  21. Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali ve Pideciler Günü 23-24 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılacak.
  Karacasuda festival hazırlığı
  Karacasu'da festival hazırlığı Karacasu'da festival hazırlığı Karacasu'da festival hazırlığı

  21. Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali ve Pideciler Günü 23-24 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılacak. İki gün sürecek olan festival etkinlikleri için hazırlıkların son aşmasına geldiğini açıklayan Karacasu Belediye Başkanı Emin Mete, ikinci gün etkinlikleri kapsamında ilçede 7 asra yakın bir zamandır yaşatılan Dedebağ Hayrı"nın bu yılda tekrarlanacağını belirtti.
  Düzenlenen festivaller ile Karacasu"nun bilimin ışığıyla kabuğunu kırdığını ve bir dünya kenti olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini ifade eden Belediye Başkanı Emin Mete; ilçeyi hamurun, çamurun, derinin, demirin, mermerin hayat bulduğu bir yer olarak tarif etti. İlçenin aynı zamanda bir eğitim kenti haline geldiğini işaret eden Mete, “Düzenlediğimiz bu festivalin esas amacı hem ilçenin tanıtımı hem de birlik ruhunu geliştirmektir. Büyük Önder Atatürk'ün de dediği gibi 'Büyük ve önemli yatırımlar birlik ve beraberlik içinde elde edilir' felsefesini geliştirmektir. Başta Karacasulu yatırımcılarımız olmak üzere, herkesi Karacasu'da yatırım yapmaya davet ediyorum. Burada hiçbir emek boşa gitmeyecektir" dedi.
  Festival kapsamında her yıl olduğu gibi bu yılda Dedebağ Türbesi"nde yaklaşık 700 yıldır devam eden Dedebağ Hayrının tekrarlanacağını hatırlatan Başkan Mete, 1 ton et ve 1 ton buğdaydan pişirilecek katkı maddeleri ile birlikte 3 tondan oluşacak keşkek için 200 gönüllü kişinin çalışmalara katıldığını belirtti. Pişirilecek olan keşkeğin yaklaşık 15 bin kişiye ikram edileceğini kaydeden Mete, şunları söyledi: “Anadolu'nun Türkleştirilmesinde görev alan Horasan Erenleri'nden Dedebağ'ın ruhu için yaklaşık 700 yıldır geleneksel olarak keşkek hayrı yapılıyor. Daha önce hayra katılıp ilk defa keşkek yiyen turistlerin yanı sıra Türkiye'de 81 vilayete davetiye gönderildi. İnanıyorum ki, Türkiye'nin belki de dünyanın en geniş kapsamlı hayır organizasyonunu yapıyoruz. 7 asırdan bu yana geleneksel olarak devam eden bu organizasyon, tamamen gönüllü kişi ve kuruluşların desteği ile gerçekleşiyor”
  Karacasu Belediyesi"nden alınan bilgilere bu yılki Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali ve Pideciler Günü programı ise şöyle: 23 Ağustos Cumartesi günü mehter takımının gösterileri ile başlayacak olan etkinlikler; belediye konuk evinin açılışı, seramik yarışması, folklor gösterileri devam edecek. İlk gün etkinlikleri akşam saatlerinde çocuk ve yetişkinler için düzenlenecek olan tiyatro gösterileri ile tamamlanacak. Debebağ Hayrı ile başlayacak olan ikinci gün etkinlikleri ise Geyre Beldesi"nde yamaç paraşütü gösterileri, Afrodisias Antik Kenti gezisi ve rahvan at yarışları ile devam edecek. 21. Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali ve Pideciler Günü Hakan Doğanay, Sevcan Orhan ve Burcu"nun sahne alacağı halk konseri ile sona erecek.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim