İşgalci Ermenilerin Karabağ’a döşediği mayınların patlaması işçilerin ve 7 polis memurunun hayatını kaybetmesine yol açtı. Acı haberin ardından Azerbaycan ordusu düğmeye bastı ve bölgede terör karşıtı operasyonu başlattı.

Azerbaycan Karabağ'da terör karşıtı operasyona başladığını dünyaya ilan etti. Azerbaycan ordusu, hava savunma sistemleri ve radarların da yer aldığı çok sayıda askeri hedefi vurdu. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Karabağ’daki terörle mücadele operasyonun sona ermesini tek yolunun, Karabağ’daki yasadışı Ermeni silahlı güçlerin teslim olması ve Karabağ’daki sözde rejimin feshedilmesi olduğu bildirildi.

Bölgede dakika dakika yaşanan son gelişmeler şöyle:

08:32 ALİYEV ŞARTI YİNELEDİ

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni güçlerin silah bırakması halinde anti-terör operasyonunun durdurulacağını açıkladı. Bakü yönetimi, Salı günü de aynı şartı duyurmuştu.

08:26 BM, ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Karabağ'daki savaşın derhal sona ermesi ve gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı. Guterres ayrıca, 2020'deki ateşkes katı şekilde uyulması gerektiğini de vurguladı.

08:03 YENİ GÖRÜNTÜLER

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki Ermeni güçlere ait mevzi ve cephaneliklerin vurulduğunu gösteren yeni görüntüler yayınladı. Yok edilenler arasında bir topçu üssü de var.

07:55 ERİVAN'DA RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİ KUŞATILDI

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da toplanan kalabalık, gece saatlerinde Azerbaycan'ın Karabağ'daki operasyonunda kendilerine yardım etmeyen Rusya'yı protesto etti. Göstericilerin Rusya Büyükelçiliği binasını ablukaya alması üzerine, Moskova Erivan'a nota verdi.

Büyükelçilikteki güvenlik önlemlerinin güçlendirildiğini bildiren Rus medyası, bir grup gencin bina içinde olduğunu yazdı.

'Azerbaycan kaşından değil Karabağ'da vurdu' başlığını atan Rus Kommersant gazetesi ise, çarpıcı bir yorumla okurlarının karşısına çıktı:

Gazeteye göre öfke anında Ermenistan'ın başkenti Erivan'a sıçradı, protestocular hükümet binalarını bastı.

LİSTEDE PUTİN YOKTU

Köpek saldırısına uğrayan çocuğun son durumu ne? Köpek saldırısına uğrayan çocuğun son durumu ne?

Kommersant, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Karabağ'da gerilimin tırmanması üzerine 9 Eylül'de bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, listede Fransa lideri Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bulunduğunu yazdı. Gazeteye göre, telefon listesinde Rusya lideri Vladimir Putin yoktu.

Bu hafta insani yardım konvoylarının Ağdam ve Laçin üzerinden Hankendi'ye geçmeye başlamasıyla tansiyonun düşecek gibi göründüğünü ve yeniden bir müzakere beklentisinin ortaya çıktığını kaydeden Kommersant, "Salı günü umutların boşa çıktığı açıkça belli oldu" dedi.

07:39 AZERBAYCAN'DAN 'TESLİM OLUN' ÇAĞRISI

Azerbaycan ordusu, operasyonun durması için Karabağ'daki Ermeni silahlı güçlerine teslim olmaları çağrısı yaptı. Bakü ayrıca Karabağ'da yaşayan Ermenilerin temsilcilerini Yevlakh'ta toplantıya davet etti.

07:30 7 BİNDEN FAZLA TAHLİYE

Ermenistan yerel medyası, Karabağ'ın en önemli kenti Hankendi ve diğer yerleşimlerden 7 bini aşkın kişinin tahliye edildiğini yazdı.

07:12 YALNIZCA ASKERİ HEDEFLER

Azerbaycan ordusu, sivillerin hedef alınmadığını ve yalnızca askeri mevzilerin vurulduğunu gösteren videoları dünya ile paylaştı. Ermenistan, 19 Eylül Salı gününden başlayan operasyonda sivillere saldırıldığını ileri sürüyordu. Video ile söz konusu iddialara yanıt verildi.